Slová do uší #4

napísal , 22 Jul 2012 [ Hudba ]

Počúvam podcasty. Už som o nich písal tu a tu a potom znova. A evidentne mi nestačilo.

viac podcastov do usi

This Feels Terrible

web iTunes

This Feels Terrible začína pesničkou so slovami "This feels terrible, I don't know the first thing about love.." a pokračuje uvoľneným a otvoreným rozhovorom o témach láskoido-zmätemých a sexuálne zmätených a iným spôsobom nie-pohodlných a hlavne zmätených. Sú to rozhovory s ľuďmi, ktorých možno poznáte z TV a možno nepoznáte a možno sú to ľudia, ktorí vyrábajú slová do úst ľudom, ktorých poznáte z TV a možno sú to komici a možno sú vždy vtipní a sebareflexívni a otvorení a lepší ako ty a je to fajn.

 

The Mental Illness Happy Hour

web iTunes

"Weekly online podcast interviews with comedians, artists, friends, and the occasional doctor. All exploring mental illness, addiction and depression, especially among creatives." 

Podcasty zamerané na interviews s umelecky orientovanými ľuďmi majú  (vďaka verbálnym schopnostiam hostí, pokazeným hlavám a ochote otvorene sa ku všetkému vyjadrovať) tendenciu pôsobiť ako personálne hodiny psychoterapie. Paul Girmartinov "Mentalpod" sa ani nesnaží tváriť ako nič iné. Spolu s kolegami (a občasnými doktormi a poslucháčmi a ex-odsúdencami.. yep) rozoberajú bordel v hlavách od vzniku až po prípadné zdolanie s cieľom dať poslucháčom najavo, že v tom nie sú sami.

Paul sa tiež snaží odpisovať na všetky správy a emaily, stará sa o fórum, organizuje anonymné prieskumy a sa snaží byť všemožne nápomocný a boh (koncept, s malým "b") mu žehnaj. Tematicky je to podcast samozrejme trochu ťažší. Je to jedna z tých vecí, ktorá fungujúcim ľuďom bude pripadať depresívne, ale pre ostatných bude ohromne ukľudňujúca. Podobne ako seriál Louie, ktorý pozerajte, pretože prečo nechcete pozerať najlepšie veci? What's wrong with you people?

 

Harmontown

iTunes

Nemám poňatia o čom je tento podcast. Ale Dan Harmon je génius a to slovo tu používam v jeho plnom význame.  Podobne ako jeho (ex)seriál Community, Harmonov operuje na niekoľkých úrovniach a s jeho neurotický mozog vtipy do priestoru vyhadzuje akoby mimochodom, na ceste k väčšej pointe. Podcast zatiaľ pôsobí ako pieskovisko pre jeho náhodné myšlienky, aj keď premisa hlása snahu dať dokopy podobne zmýšľajúcich ľudí a založiť s nimi fiktívne mesto, ktorému bude Harmon šéfovať z pozície starostu. Boh vie čo to znamená, možno sa raz dozvieme a možno je to úplne jedno. Ja budem počúvať.

 

Film School Fridays

web iTunes

Ok, troška to odľahčíme - toto je ďalší od Kevina Smitha, ktorý sa pomaly chystá zavesiť režisérovanie na klinec, ale Silent Bob won't stay silent for 5 fuckin minutes, evidentne. Vo Film School Fridays behá po filmových školách, posadí sa medzi študentov a odpovedá na všetky ich otázky. A keď hovorím všetky, myslím v priemere tak 4, pretože čo odpoveď, to pol hodinový monológ:) Ale ako je dlhý, tak je inšpiratívny a plný rád a nabitý entuziazmom a tým pádom je všetko OK.

 
este viac podcastov do usi

A teraz rapid-fire štýlom zopár podcastov zameraných na analýzu vybraných TV seriálov. Konkrétne Game of Thrones, Breaking Bad, Legend of Korra a Justified. Väčšina je z produkcie ľudí od filmového /Filmcastu a každý týždeň podrobne rozoberajú, čo sa udialo v poslednej epizóde.

Zaujímavé je to preto, lebo hostitelia poväčšinou vedia o čom hovoria a nejedná sa len o fandovské rozjímaní nad úžasnosťou seriálu ( aj keď v prípade Korry je to otázne:) ). Navyše často sú ako hostia prizvaní iný kritici a pisálkovia, prípadne samotní tvorcovia seriálu.

Filmová (a v tomto prípade seriálová) kritika by nemala byť len o chválení / zdrbávaní produktu. Mala by byť informovaná a hlavne informatívna - mali by ste vďaka nej nájsť hlbšie porozumenie diela a mala byt otvárať oči k širšiemu čítaniu.

V lepších momentoch tieto podcasty k tomu blížia, v ostatných si aspoň vychutnáte zapálené a informované rozhovory o veciach, ktoré máte radi. A to sa dá:)

 

A Cast of Kings

web iTunes

Game of Thrones.

 

The Ones Who Knock

web iTunes

Breaking Bad.

 

Republic City Dispatch

web iTunes

Legend of Korra.

 

The JustifiedCast

web iTunes

Justified.

 

Justified a Thrones (a vlastne už aj Korra) momentálne nebežia, ale oplatí sa hodiť do feedu, aby ste boli vybavení, keď sa podcasty vrátia spolu s novými sezónami seriálov. Prípadne ak sa na niektorý seriál ešte len chystáte.

Btw Maronov WTF sa okrem komikov a občasného herca začína venovať hudobníkom, ako napríklad Jack White, Wayne Coyne a Fiona Apple.

Což de.

napísal , 22 Jul 2012

čo ty na to?

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom