Slová do uší #2

napísal , 27 Nov 2011 [ Hudba ]

Podcasty na počúvanie. Le móšn pikčr ediš.

smodcast podcast network

SModcast

smodcast.com iTunes

Filmy Kevina Smitha nie sú pre každého, ale jedno sa mu nedá uprieť - ten človek vie rozprávať! Na rozdiel od Silent Boba sa mu huba nezavrie a to je dobre, lebo Smith je rodený storyteller. Každý kto videl An Evening With Kevin Smith chápe, vy ostatní makajte friško kukať!

Spolu s verným producentom Scottom Mosierom pred rokmi rozbehli SModcast, z ktorého sa okamžite stal jeden z najpopulárnejších podcastov in like ever. Smith má úžasnú schopnosť chytiť sa hocijakej drobnosti a spolu so zdatne sekundujúcim Mosierom ju dotiahnuť za hranice absurdnosti. Obsahujúcej masturbáciu, Hitlera, fleshlight a Batmana. Ideálne naraz. So žralokmi. Terrorist Pizza. Vo vesmíre. Also Jesus. Je to miestami vtipné, miestami nenormálne vtipné a vždy, podľa motta "Crude but never rude", ultra-neslušné. A úprimné. Pure fuckin fun. Skúste SModcast 29: Harry Scotter and the Order of the Penis.

Neskôr SModcast skúsili na živo, pred publikom a fungovalo to. Smith kúpil autobus a vybehli na live tour po Amerike. Nahrávanie pred publikom sa javilo nielen ako fajn zábava, ale aj ako fajn biznis model, tak Smith kúpil, zrekonštruoval a otvoril prvé live podcastové divadlo na svete. Medzičasom sa SModcast rozrástol na SModcast Podcast Network, ktorý v dobe písania článku združuje viac ako 30 shows.

Jeden by si myslel, že to by na dobytie Internetu aj stačilo, ale ten jeden by nebol tento režisér s veľkou hubou, väčším srdcom a ešte väčšou THC závislosťou - marihuana, ktorou liečil zlomené srdce po neúspechu filmu Zack & Miri Make a Porno, ho paradoxne nakopla k ešte väčšej produktivite a prinútila ho doviesť nápady do konca, akokoľvek šialene môžu znieť. Možno preto má teraz vo svojej obývačke "štúdio", z ktorého spolu s manželkou vysiela každodennú rannú show, do ktorej si pozýva ako hostí kamarátov so showbiznisu. Yep, keď plná prdel podcastov nestačí, sprav si rádio!

Oh a svoj posledný film, Red State, zafinancoval a natočil sám, naložil ho do autobusu a chodil s ním od kina ku kinu, kde realizoval vlastné premietania. Kompletne obišiel vydavateľské štúdiá a marketing robil čisto cez svoj twitter a vystúpenia. A následne o celom procese naštartoval sériu podcastov ;)

Nasleduje zopár tipov z útrob SModcast networku a ďalšie podcasty! Klikaj, čítaj.

Red State Of The Union Q&A

web iTunes

Skvelá séria, v ktorej nás Kevin prevedie celým procesom natáčania filmu Red State. Fascinujúca hlavne pre tých, čo sa bližšie zaujímajú o film. Dozvieme sa čo vlastne robia jednotlivé pozície od režiséra, cez hercov až po chlapíka, čo nosí predlžovačky (prevažne nosí predlžovačky). Často priamo od nich samotných, pretože takmer v každej epizóde so sebou Kevin prinesie hosťa. Vrátane Micheala Parksa, hlavného záporáka filmu. Dude's got stories.

SMovieMakers

web iTunes

Viac goodness pre fandov zákulisia a fandov dobrých interviews - dlhočizné rozhovory s režisérmi ako Richard Kelly (Donnie Darko) a Edgar Wright (Shaun of the Dead, Scott Pilgrim vs. The World). Ok, zatiaľ len s týmito dvoma, ale ono sa to určite rozrastie:) Nabudúce mu vraj návštevu sľúbil Quentin Tarantino.

Veľmi podobný podcast zo smodcast rodiny je tiež SMoviola, kde Kevin v kine premieta nejakú starú klasiku, s tvorcami ktorej po jej skončení vedie panelovú diskusiu.

Hollywood Babble-On

web iTunes

Kevin Smith a Ralph Garman rozoberajú showbiz a čo nové v Hollywoode. Bulvár. A prdel jak sviňa. Ralph Garman, moderátor a imitátor so skvelým timingom a úchylkou pre čierny humor, bude horieť v pekle nielen za jeho mentálne hendikepovanú reinterpretáciu "hitu" Friday:

Kto vydrží do konca pochopí, prečo Babble On pôsobí ako týždenný balzám na moju čiernu dušu:) Highlight of the week.

slashfilmcast

The /Filmcast

slashfilm.com iTunes

Oficiálny podcast servera slashfilm.com, kde banda troch pisálkov kecá o filmoch, ktoré videli za uplynulý týždeň, následne prejdú na novinky zo sveta filmu a zakončia to obšírnejšou recenziou niečoho aktuálne bežiaceho v kinách. Na recenzie zvyčajne vyberajú filmy pre čo najširšie publikum, ale v prvom segmente sa dajú nájsť aj menej známe / videnia hodné veci. Chlapci sú zbehlí v histórii filmov a väčšinou vedia, o čom hovoria, ale v prvom rade sú to fanúšikovia filmu a ich diskusie sa nesú v duchu rozhovoru medzi kamarátmi. Žiadna snobáreň. Čo je fajn.

Takmer každý týždeň si prizvú hosťa, od ľudí od písania až po ľudí od filmu. Kevin Smith napríklad pomáhal s geeky recenziami The Dark Knight a Watchmen. Skvelý hosť je režisér Rian Johnson (Brick, Brothers Bloom, Breaking Bad), ktorý sa okrem točenia fajných filmov nebojí rozbíjať plynulý chod epizódy náhodnou hrou na banjo / čítaním slash fiction / mixovaním drinkov. Pretože humor.

Po skončení hlavnej časti zahodia trojsegmentovú štruktúru, čo vyústi v diskusie často zaujímavejšie ako samotná show. Tieto vydávajú ako /Filmcast After Dark. V jednom z nich režisér Joseph Kahn popisuje vznik svojho "Fast & Furious s motorkami" filmu - Torque. Kahn nenávidí Fast & Furious filmy aj motorky, čo štúdio v dobe podpisovania zmluvy nevedelo, rovnako ako o jeho úmysle vedome natočiť najdementnejšiu verziu autíčkoidných filmov... svoj nový film si musel zaplatiť z vlastného vrecka:) Podobne fascinujúci pohľad do zákulisných machinácií dávajú aj epizódy s režisérmi filmov Fanboys alebo Tucker & Dale vs. Evil.

A aby toho nebolo málo, občas prídu bonusové epizódy ako napríkad interview s Trentom Reznorom ohľadom nahrávania soundtracku k The Social Network, podrobné rozbory seriálov The Wire, Lost, Battlestar Galactica alebo tiež analýzy naj soundtrackov roka s Danom Trachtenbergom, režisérom short filmu Portal: No Escape, alebo famózny audio komentár k nestarnúcej klasike Step Up 2: The Streets.. ;)

Je toho dosť. Hádžte do RSSiek.

q&a with jeff goldsmith

The Q&A with Jeff Goldsmith

web iTunes

Creative Screenwriting Magazine podcast

web

2 názvy, 2 podcasty, 1 téma, 1 moderátor. Podobne ako pri spomínanej SMoviole sa začína premietaním filmu, po ktorom si moderátor Jeff Goldsmith zoberie do parády jeho scenáristov. Najprv z nich vytiahne cez čo všetko si preskákali, kým sa z nich stali úspešní scenáristi, potom sa vrhnú na aktuálny film. Podcast pôvodne vychádzal pod značkou Creative Screenwriting Magazine, neskôr sa zmenil na The Q&A with Jeff Goldsmith.

Príbehy o vstupe do biznisu sú pre ľudí, ktorých zaujíma kreatívny proces (ja), fascinujúce a človek získa rešpekt nielen k práci scenáristov ale začne si viac vážiť aj tých pár dobrých filmov, ktoré sa cez to more sračiek dostanú von. Priamo z úst tvorcov sa napríklad dozvieme, ako veľmi je manažérom vaša vízia ukradnutá. Jediné čo ich zaujíma sú scény, ktoré môžu dať do traileru a veci, z ktorých sa dajú vyrobiť hračky. Keď sa im snažíte predať nápad na film, na toto sa musíte zamerať. A stihnúť to do 5tich minút. Až keď podpíšete zmluvu môžete sa snažiť okolo tohto popisu vystavať príbeh, ktorý skutočne chcete povedať a dúfať, že vám do toho nebudú moc kecať. Good times.

Ak sa pri filme pýtate "aký debil toto mohol vymyslieť", skutočne to nemusí byť chyba režiséra ani scenáristu.

Skvelé sú napríklad epizódy s autormi knihy Writing Movies for Fun and Profit, ktorí na plnú hubu priznávajú, že píšu len pre peniaze. Plne si uvedomujú kvalitu svojich kreácií a nesnažia sa okolo seba splietať výhovorky, hovoria o tom otvorene a vtipne. Zaujímavý bol tiež postarší ujo čo napísal The Kings Speech a jeho celoživotný súboj s rečovou vadou alebo scenárista Toy Story 3, ktorý rozprával o príbehoch, ktoré nosil v hlave až kým sa z nich takmer nezbláznil - radšej ako si nechať navliecť zvieraciu kazajku sa nechal vyhodiť z práce, ušiel na pár týždňov od civilizácie a všetko to vypľul na papier. Jedno z "toho" bol Little Miss Sunshine.

Menej skvelé je ale to, že všetky tieto epizódy sú na stránke uvedené ako "Not Currently Available." :) Tak si zatiaľ dajte fajn historku o vzniku filmu Drive.

Podobnej tematike sa tiež venuje Nerdist Writers Panel podcast, kde však dôraz nie je kladený na jeden konkrétny film alebo seriál, ale na celú kariéru zúčastneného panelu scenáristov.

doug loves movies

Doug Loves Movies

douglovesmovies.com iTunes

Komik Doug Benson si pozve bandu kamarátov komikov a kecá s nimi o filmoch. Prevažne. Sú to komici, takže občas je ťažké urdžať ich na uzde, pri jednej téme. Čo na druhej strane nevadí, pretože sú to komici. Postavte komika pred publikum a spraví všetko preto, aby priniesol prdel. Prehodia pár teplých úvodných slov, prediskutujú čo videli v poslednej dobe a potom sa pustia do Dougových filmoidných hier.

Napríklad Build-A-Title, kde publikum nadhodí názov filmu a niekto z hostí musí na tento názov nalepiť iný film, ktorý buď začína posledným slovom nadhodeného filmu alebo končí prvým slovom. Ak teda niekto zadelí Twilight Saga: Breaking Dawn, niekto prilepí Tokyo Twilight, vznikne Tokyo Twilight Saga: Breaking Dawn, niekto ďalší pridá Dawn of the Dead, vnikne Tokyo Twilight Saga: Breaking Dawn of the Dead a tak sa pokračuje kým z toho všetci nezblbnú alebo kým sa neminú filmy.

Najväčším hitom je Leonard Maltin Game, kde Doug podľa iPhone aplikácie filmového kritika Leonarda Moltina dáva indície, z ktorých sa zúčastnení snažia uhádnuť názov filmu. Do pravidiel zachádzať nebudem, veď si vypočujete, ak chcete. Každopádne hra má taký úspech, že z nej Doug prakticky musel spraviť súčasť jeho stand-up vystúpení.

Hlavne sa však jedná o príjemný podcast, kde sa ľudia s veľkou pravdepodobnosťou vtipnejší ako vaši kamaráti, nezáväzne zabávajú a mi počúvame. Pretože aj tak nemáme nič lepšie na práci. Also, je to prdel.


Also check out:

KCRW's The Treatment

web iTunes

Ok.
Máte čo počúvať.
Dlhé články sú dlhé.

napísal , 27 Nov 2011

5 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. max [ Pondelok 28.11.2011, 00:06 ]

  len jedna vec, ako to do čerta stíhaš sledovať? nehovorím "get yourself a life", lebo [dlhý odstavec prečo by to bolo len trollovanie], ale, fakt, ako?

 2. yablko [ Pondelok 28.11.2011, 01:47 ]

  cesty autobusom, prechádzky, nudná robota.. prakticky kedykoľvek si namiesto hudby môžeš pustiť drístanie

  a podcasty počúvam už pekných pár rokov, to o čom tu píšem som nezbehol za týždeň ;) plus netvrdím, že by som z každého počul všetky epizódy, že

 3. Haboš [ Utorok 29.11.2011, 09:22 ]

  A Odvážné palce jako nic?! :)

 4. yablko [ Utorok 29.11.2011, 14:00 ]

  say what now?

 5. M.Habarta [ Streda 30.11.2011, 06:40 ]

  Dyť jsou super. :)

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom