Slová do uší #1

napísal , 20 Nov 2011 [ Hudba ]

Toto sú podcasty, ktoré počúvam.

wtf with marc maron

WTF with Marc Maron

wtfpod.com iTunes

Marc Maron je stand-up komik a posledný žijúci člen mojej svätej terapeutickej trojice Carlin-Hicks-Maron. George Carlin mi predstavil stand-up ako formu prejavu dovoľujúcu obísť sociálne mantinely, v ktorých sa ako spoločnosť denne pohybujeme a poukázať na ich falošnosť. Bill Hicks ich potom prešiel buldozérom, za čo mu po jeho smrti Tom Waits, Tool a Radiohead venovali albumy. A Marc Maron svoju nekompromisnú úprimnosť obrátil tam, kde to bolí najviac - dovnútra.

Marc Marcon evidentne nemá žiadne bariéry a pre svoj konfrontačný prístup a neschopnosť držať jazyk za zubami nalomil za 25 rokov v biznise kopu vzťahov a spálil mnoho mostov, ktoré by mu boli bývali pomohli 2 roky dozadu, keď vo svojej garáži plánoval samovraždu. Na mizine, bez pracovných príležitostí, uprostred rozvodu, ktorý ho zrejme pripraví o dom a bez pomocnej ruky na obzore sa kontroverzný komik "vlámal" do vysielacieho štúdia rádiostanice bývalého zamestnávateľa, kde začal nahrávať svoje myšlienky.

O svojich problémoch, obsesiách, zničených vzťahoch, nevyužitých príležitostiach, o sklonoch k narci(si?)zmu.. o sebe a neschopnosti od seba utiecť. Potreboval pomoc, začal obvolávať kamarátov komikov a keďže bol v štúdiu, tieto rozhovory nahrával tiež. Začal ich vydávať ako WTF with Marc Maron, ktorý sa medzičasom stal jedným z najpopulárnejších podcastov v iTunes.

Človek je sociálne zviera a všetci si uvedomujeme potrebu zdielať naše osudy a vymieňať si príbehy. Čo nám ale uniká, je ako zdestilované tieto príbehy sú. Budujeme okolo seba steny, za ktoré sa skrývame a okolo ktorých opatrne našlapujeme, aby sme sa vzájomne uchránili od prípadnej bolesti. V našej interakcii so životom si, možno nevedome, držíme "bezpečný" odstup od všetkého, vrátane seba. Budujeme si imunitu voči realite.

Keď Marc rozprával príbeh o začiatkoch podcastu, počúval som s nepríjemným pocitom v žalúdku. Bez zaváhania hovoril o všetkých svojich najosobnejších problémoch a ako si nimi zničil život a ja som sa chcel skryť. Vyviedlo ma to z rovnováhy, mal som pocit, že toto by som nemal vedieť. Je hlboko znepokojujúce, keď sa pred nami niekto úplne otvorí, keď zhodí brnenie a vyleje na nás celú svoju osobu. A je to úžasné. Občasná trocha úprimnosti v tomto skurvene umelom svete plnom pretvárky je katarzia jak sviňa.

"For my next trick I will make everyone understand me." - Marc Maron

Každú show, ktoré dnes nahráva v už spomínanej garáži, Marc začína 10-15 minútovou intenzívnou výpravou do hlbín seba samého, kde sa snaží vysporiadať s následkami jeho kofeínom a priveľa nikotínovými náplasťami poháňanej mysle. Výživnosť monológov kolíše, ale jeho stand-upom trénovaný prejav drží pozornosť, aj keď zrovna nebalanjcuje na hranici humor/bolesť. Nasleduje interview, prevažne s komikmi, scenáristami, spisovateľmi, hercami a inými kreatívnymi náturami.

Rozhovory robí jeho klasickým, nekompromisne otvoreným štýlom a je to úžasné. Pretože tá úprimnosť, ktorá mu zrejme počas celej kariéry zatvárala dvere v showbiznise, je miestami odzbrojujúca a ľudia sa mu kompletne otvoria. Nemajú problém rozprávať o sebe, o ťažkostiach, ktoré ich postihli v kariére alebo osobnom živote, o problematických vzťahoch... často k samotnému Maronovi. Vtedy sa interview zmení na šancu dať veci znova do poriadku, zahojiť staré rany, oživiť stratené priateľstvá.. občas nechýbajú slzy.

:: Ep. 218 - Jack Gallagher rozpráva o výchove svojho autistického syna (preview)
:: Ep. 179 - Dan Harmon, tvorca seriálu Community, rozpráva o tom, ako ho proces tvorby, ktorý podstupuje aby unikol šialenstvu, privádza do absolútneho šialenstva
:: Ep. 190 - Todd Hanson, šéfredaktor satirického časopisu The Onion, rozpráva živote v depresii, ktorý vyústil v neúspešný pokus o samovraždu.. vypočujte si to.

Louis C.K., Judd Apatow, Kevin Smith, Zach Galifianakis... nie vždy sú témy rozhovorov tak dramatické, vždy sú však (na rozdiel od všetkých tých nacvičených divadielok, ktorými nás kŕmia v televízii a záchodových časopisoch) osobné, absolútne úprimné a skutočné. A počuť niečo skutočné v našom svete, kde opatrne tancujeme okolo "citlivých" tém a všetko je nám podávané 2x filtrované, 8x kontrolované a 5x schválené, je neuveriteľne osviežujúce. A počuť to od skutočne kreatívnych a zaujímavých a tak krásne nedokonalých ľudí je fascinujúce. A ukľudňujúce.

Marc začal na dne a po 2 rokoch a viac ako 200 epizódach je WTF jedným z najúspešnejších a najospevovanejších podcastov na internete. Vďaka rozhovorom s kolegami našiel Marc svoje miesto vo svete (vo vlastnej garáži), našiel svoju komunitu a v nej aký taký kľud mysle. A to dáva nádej všetkým z nás, ktorí stále hľadajú.

Psychicky vyrovnaným ľuďom gratulujem a ticho závidím, vy ostatní sa nebojte - nie sme v tom sami. A to čím prechádzame si nikto neuvedomuje lepšie a nevie vyjadriť živšie ako tento hyperaktívny, neurózami prelezený mozog so srdcom zdráhajúceho sa beatnika a sklonomi k samodeštrukcii.

Marc Maron. WTF. DO IT!

:: wtfpod.com
:: iTunes

More to come.

napísal , 20 Nov 2011

2 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
  1. Miroslav Toman [ Streda 23.11.2011, 20:32 ]

    Toto je genialne :) Diky Yablko, konecne nejaky poriadny podcast.

  2. PayteR [ Nedeľa 2.9.2012, 01:36 ]

    Mám rád Tool, ale kurva nechápem o čom sú ich texty nech si ich preložím ako chcem, nech googlujem kolko chcem, nikto sa nevie zhodnúť na tom o čom sú tie texty, konkrétne Sober a Schism by som rád vedel o čom sú dík

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom