Ako vymeniť klávesnicu a opraviť si MacBook

napísal , 17 Mar 2015 [ Efektivita Hacky thoughts / ideas Videá ]

Minule som popísal moju strastiplnú púť - Ako vyčistiť klávesnicu a doj*bať si MacBook.
Teraz ideme túto krivdu osudu definitívne napraviť.

Prišiel som do Apple servisu (mzone). V momente, ako som povedal, že Keyboard Viewer ukazuje stlačené oba shifty, sa iba usmial a bez zaváhania a zvažovania možností povedal, že treba vymeniť celý Top Case. Nazývaný aj Upper Case.

To je celé to šasi (< -- dobré slovo), vrchá časť notebooku, ktorá obsahuje klávesnicu, touchpad, on/off tlačítko, signalizátor stavu baterky... Mac počítače pôsobia ako kus stroja. Iné sú často rozhegané, toto pôsobí ako jeden solídny kus. Prečo? Pretože TO JE JEDEN SOLÍDNY KUS.

A tento jeden solídny kus, bolo mi povedané, by stál okolo 200-300 Eur + aspoň 100 za robotu.

Toto je Apple, takže som čakal, že za môj dych zahmlievajúci ich vitrínu si vypýtajú 50 a šiel som tam s pesimistickým odhadom 200 Eur. Keby povie 200, čo je veľa, bol som ochotný nechať im ho tam a vyzdvihnúť si ho opravený.

Povedal 400.
WAT.

Že keď ho tam chcem nechať, môžem. Bežne robia diagnostiku (36 Eur), určia problém, čo v tomto prípadne nebolo nutné, keďže som povedal magickú formulku "oba shifty." Ale tipujem, že by ju zaúčtovali aj tak. Nechajú si ho deň či dva, určia čo ďalej, pošlú cenovú ponuku, ktorú buď príjmeš alebo nie a zoberieš pokazený stroja zase domov.

Za normálnych okolností.

Ale ja som vraj trafil jeden zo svätej trojice - KDD - klávesnica, doska, displej.
To sú najdrahšie opravy.

Všetko to hovoril prakticky smejúc sa.
Že "Haha, si to dobre dojebal."
"HAHA KLÁVESNICA."
Haha motherfuking jackpot.

Ale že keď chcem, haha, môžem im ho tam, ha, nechať a začnú to hneď riešiť, ak mi 400 Eur príde ako fajn cena.
HAHA.
HA.

Takže možnosti

 • nechať ho tam za 400 Eur (200-300 súčiastka na 15 palcový MBP, aspoň 100 robota)
 • používať naveky externú klávesnicu a softvérovo odstaviť shift na vstavanej (not very portable, navyše začali skratovať aj ostatné, takže zamietnuté)
 • kúpiť nový
 • kúpiť starý
 • zohnať súčiastku a opraviť to sám

Apple povie, že treba vymeniť celý Top Case. Navyše z nejakého dôvodu objednávajú súčiastky špeciálne viazané na tvoje sériové číslo. Why? A prečo pred prijatím mašiny kontrolujú škrabance? Som tam bol s kamarátom, otočil mu notebook a začali počítať ryhy a mne klesol žalúdok, že môj teraz deklasujú do nejakej stoky, keďže je doškrabaný, keďže ho prenášam hore dole:) Divné. Anyway.

Apple povie, že treba vymeniť celý Top Case.
A povie to aj veľký kus internetu.

Ale v skutočnosti je možné vymeniť iba klávesnicu samotnú.
Čo je zrejmé napríklad z tejto odpovede a tohoto videa na youtube a tohoto a tohoto a tohoto. Koho výmena straší, napozerá tieto videá.

Aké nástroje treba na otvorenie MacBooku a výmenu klávesnice

Najprv by sa zišla klávesnica. Samozrejme je toho plný ebay. Ja som nakoniec kúpil túto z britiš ebayu, prišla za pár dní, aj so shippingom ma stála pod 50 a ešte mi zostalo na hračkársky set šrobovákov.

Tu je dôležitých niekoľko vecí:

 • klávesnica musí mať UK layout (americký zbadáš podľa iného enteru)
 • treba si overiť sériové číslo - ebay listing píše A1286 a to sa zhoduje s mojím modelom aj pekne podľa everymac stránky
 • set šrobovákov musí byť pre "americké" torx a tri-wing šróby

Konkrétne tieto čísla sú esenciálne:

Ale je dobré mať set, pre prípad, že by niektorý šrób bol troška zodraný alebo nedokonalý a bolo by treba skúšať iné veľkosti, na zachytenie hrany. Pinzeta je tiež veľmi šikovná, vie seriózne pomôcť.

Výmena MacBook klávesnice

Pôvodne som chcel nafotiť a nahrať kompletný proces výmeny klávesnice. Aby ste sa k nej dostali, je treba odmontovať a vypitvať všetky vnútornosti. iFixit má podrobné návody, každý určite nájde aj svoj model. Tento končí pri klávesnici, tej sa už nevenuje, pretože klávesnica sa predsa oficiálne nedá vymeniť;)

Existujú aj "teardown" návody, ktoré idú ďalej, aj keď na starších modeloch a nie tak podrobne. Kto však chce, napozerá si vyššie uvedené youtube videá, kde je všetko ukázané. Treba opatrne strhnúť čiernu fóliu, ktoré odhalí ďalšie fólie, ktoré odhalia milión šróbikov, ktoré držia klávesnicu pripevnenú k šasi (< -- stále dobré slovo).

Ja prispejem týmto videom, aby ste videli, že aj hňup ako ja to zvládne. A jednou rukou!

Všetko funguje!

Zopár zaujímavostí:

 • pri klávesnici narazíte na asi 150 tisíc malých šróbov, čo je sranda
 • po ceste bude všetko zasrané, preto mi to zabralo pol dňa, keďže som od prachu (a chlpov) čistil každý komponent... inak by bolo za hodinu-dve hotovo
 • na konci mi, ako býva zvykom, pár vecí zostalo: 2 klávesnicové mini šróby sa zatúlali a tá strieborná nálepka na klávesnici z tohoto obrázku bola v mojom prípade väčšia, vytŕčala von z klávesnice a musel som ju teda strhnúť a ten divoký, vesmírny space-materiál sa v mojich rukách rozpadol na padrť
 • notebook už má pár rokov, niektoré komponenty boli od veku a tepla trochu priškvarené a krok 22 z iFixit návodu bol náročnejší - odtrhol som kúsoček izolačnej peny, ktorá sa prilepila k šasi
 • čierna fólia pod klávesnicou po odlepení a opätovnom prilepení nemusí držať dokonale, odporúčal by som mať pripravenú izolačnú pásku a oblepiť ju po obvode (ja som nemal a teraz ma to škrie)
 • pri odmontovávaní klávesnice dať pozor, netlačiť príliš, rovno pod ňou je displej:) odmontovať ten som radšej nechcel, tak aspoň si medzi displej a klávesnicu dajte nejaké handry (z vnútra klávesnice tiež na displej bude padať kopa chlpov bordelu)

Je pravda, že pre výmenu klávesnice je potrebné odstrániť všetky komponenty, ale tých je dokopy asi 6. Stačí ísť podľa iFixit návodu, trochu dávať pozor a klávesnica je vymenená za zlomok ceny z oficiálneho servisu. Navyše vŕtať sa vo veciach je sranda!

Next step: výmena mechaniky za SSD disk;)

napísal , 17 Mar 2015

9 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. tomvest [ Utorok 17.3.2015, 10:53 ]

  Keď budeš zvažovať kúpu toho SSD,... prešiel som si dvoma zhorenými OCZ, kým mi to zdarma nevymenili za väčší Samsung, ktorý už šlapal dokonale. Odškvaril som potom síce grafiku a kúpil nový mac, ale disk mi ostal.
  Tak ak máš záujem o 750GB Samsung SSD (večer doma pozriem typ, ale je to dosť šupa minimálne 500mbps hore/dole) používaný asi pol roka (záruka na 5r) tak mám na predaj :)

 2. sonjoe [ Utorok 17.3.2015, 12:58 ]

  SSD disk mi moj Macbook Pro 15 mid 2012 so 16GB ram zrychlil o 76494487%. Rozhodne odporucam. Mam 500GB a super :)

 3. daniel [ Streda 18.3.2015, 11:49 ]

  Pri tom SSD pozor :)
  Ja som uz menil 2x na mojich dvoch 15'' presne takych ako mas ty, a je tam jedna svina srubka ktoru skoro nevysrobujes ani s original srubovakmi, dvakrat som skoncil ze som musel uzeral pilkou na zelezu taky tenky kus co drzi mechaniku.
  http://i.imgur.com/UnqGkTD.jpg

  (ja som namiesto emchaniky daval ten original HDD co tam bol cize mam dva)

 4. yablko [ Pondelok 23.3.2015, 16:59 ]

  zatiaľ to žerem, SSD paráda:)

 5. Trip1e [ Sobota 18.4.2015, 18:20 ]

  Ospravdlňujem sa že píšem sem, ale aj tak sa spýtam:
  Plánuješ ešte točiť WP tutoriály? A aké pluginy si používal na dopĺňanie kódu?

 6. katarinka [ Streda 23.3.2016, 11:43 ]

  si vtipy ..:) planujem menit kalvesnicu a nahodou som tu a ze HA HA ..HA

 7. tomas [ Piatok 14.10.2016, 22:03 ]

  Bro tak ja som mal ten isty problemik .. kedze som bol lenivy si odlozit pivo na stol a naivne som si myslel ze sa mi nerozleje .. stal sa presny opak a pivo mi totalne rozjeb* 10 klaves .. snazil som sa hned rozobrat klavesy ale kedze je v pice vela cukroviniek okamzite mi to zoskratovalo .. no objadnavka klavesnice a la china kedze vymena klavesnice .. stoji cca 3kila kedze oni menia s klavesnicou aj daky modul ,... no nic v robotke som to mal za 203 hodinky a milujem tych posranych 50 srobov co to tam drzi kua .. kazdopadne nahradna klavesnica nie je ta ista ako origos .. stale mam pocit ze tie klavesy sa tazsie stlacaju .. ale aspon funguje .. no nic stary macintosh je znovuzrozen a pripraven na laravel

 8. tomas [ Piatok 14.10.2016, 22:06 ]

  Bro tak ja som mal ten isty problemik .. kedze som bol lenivy si odlozit pivo na stol a naivne som si myslel ze sa mi nerozleje .. stal sa presny opak a pivo mi totalne rozjeb* 10 klaves .. snazil som sa hned rozobrat klavesy ale kedze je v pive vela cukroviniek okamzite mi to zoskratovalo .. no objednavka klavesnice a la china kedze vymena klavesnice .. stoji cca 3kila kedze oni menia s klavesnicou aj daky modul ,... no nic v robotke som to mal za 203 hodinky a milujem tych posranych 50 srobov co to tam drzi kua .. kazdopadne nahradna klavesnica nie je ta ista ako origos .. stale mam pocit ze tie klavesy sa tazsie stlacaju .. ale aspon funguje .. no nic stary macintosh je znovuzrozen a pripraven na laravel

 9. Jiřina Bartošová [ Streda 31.1.2024, 15:41 ]

  Dobrý den,
  měla bych velkou prosbu. Mám vadnou klávesnici u MacBooku Air model A1466 serial:C 02HX9WODRVD. Poraďte mi prosím kde bych sehnala video návod na tento typ nebo zda můžu klávesnici vyměnit dle návodu jiného typu MacBooku. Klávesnici i nářadí jsem si již pořídila. Děkuji

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom