Ako vyčistiť klávesnicu a doj*bať si MacBook

napísal , 17 Mar 2015 [ Efektivita Hacky thoughts / ideas Videá ]

Keď idem na záchod, rozmýšľam, kedy mi tam padne telefón a keď pijem kávu, rozmýšľam, kedy ju vylejem na notebook. Stalo sa to 3 týždne dozadu a nebol som prekvapený. Ale ani potešený.

Btw to slovo hore je dojebať. Pretože napríklad ja keď pozerám správy alebo noviny a dajú hviezdičku do slova, tak som strááášne zmätený a vôbec neviem, ktoré slovo asi tak mohli myslieť. A ja nechcem, aby ste boli zmätení. To slovo je dojebať. Dojebať MacBook.

Mac obliatie v pohode prežil, všetko šlapalo, akurát pravý shift a enter sa trošičku lepili, tak že šak dám dole klávesy, po jednom ich vyčistím a vyhrabem spod nich všetky tie chlpy a omrvinky a ďalšie chlpy a aspoň konečne vymením ten Y a Z, keďže QWERTY, a bude mi hej.

Vyčistiť klávesnicu na Macbooku je našťastie celkom jednoduché.

Ako vyčistiť MacBook klávesnicu

Chcel som si ale dať záležať, po vybratí som vyčistil každú jednu plastovú kachličku (jarová voda, drhnutie švédskou utierkou), vo vnútri som vyšparchal dutiny kefkou (k strojčeku na holenie, ale postačí aj stará zubná) a povytieral zákutie jemne navlhčenou handričkou. Jemne.

Čo by predsa nemalo vadiť, keď to v pohode rozbehalo straight up vyliatu kávu.
A samozrejme celý čas mašina vypnutá, odpojená z elektriny a pretrel som to suchou handrou a nechal odstáť aspoň 12 hodín.

Ale kým káva je v pohode, Steve Jobs asi nemal rád vodu, pretože keď som ho po hodinách odpočinku zapol znova, nabootoval sa do safe mode a nemohol som sa prihlásiť. Heslo ani za toho boha nefungovalo.

Po troch zlých pokusoch OSX povie "Ok, vidím, že nevieš čo píšeš, nechceš sa radšej prihlásiť so svojim Apple ID?" a ja že veď ok, čokoľvek teda.

Začnem písať emailovú adresu (Apple ID je kombinácia mailu a hesla) a VŠETKO JE VEĽKÝM a ja že "Prepáč počítač, nechcel som na teba kričať haha, asi som nejak zapol capslock, vypneme" ale KOŇOV KÁR.

Da fuk.
A on že "držíš shift" a ja že "nedržím shift" ale počítač že "držíš veď."

Čo mi mohlo dopnúť, pretože keď pri štarte držíš shift, nabootuje ťa do safe mode. Pri štarte Macu sa dá držať mnohé a OSX sa vie naštartovať v rôznych módoch. Tabuľka je napríklad tu v Startup shortcuts sekcii, prípadne tu alebo aj tu, aj keď ten posledný je starší.

Ako zistiť, ktorá klávesa sa pokazila a ako ju zablokovať

Než sa pustím do šialene podrobného diagnostikovania problému, odpoviem na otázku "A prečo si to nezobral do servisu?" Zobral. Povedali, že to vedia opraviť za 400 Eur. To nie je preklep. Ja som im povedal, že HAHA. A začal riešiť problém.

Pri googlení týchto bootovacích klávesových skratiek, narazí človek na množstvo článkov a komentárov typu "Mac always booting into safe mode" a hlbšie googlenie odhalí, že väčšina problémov je spôsobená porúchaným shiftom a ešte hlbšie googlenie odhalí, že v absolútnej väčšine prípadov je v prdeli ľavý shift.

Čo je zaujímavé v mojom prípade, keďže ja som oblial ten pravý.

Každopádne zatiaľ som nevedel, kde je problém, či je skutočne hardvérový a ak áno, či je to klávesnica a ak áno, či celá alebo iba niektoré klávesy. Existujú rôzne rady, napríklad odpojiť klávesnicu a pripojiť ju znova, vybrať baterku a vložiť ju späť, obetovať 2 kozy a scénickým tancom vyjadriť zmysel života...

Odpojenie klávesnice znázorňuje napr. tento iFixit guide v krokoch 15 a 17. Mám 15" MacBook Pro Mid 2012, ale postup je podobný už k 2008 a novšie verzie a 13tky tiež pôjdu.

Najmagickejší liek na všetky Mac problémy však má byť Reset PRAM alebo NVRAM. Čo to spraví som sa však nedozvedel, pretože k tomu sa bootuje cez Alt+Cmd+P+R a ja predsa držím Shift+Alt+Cmd+P+R, čo mňa osobne hádzalo do MAC OS X Utilities (známejšie ako Recovery mode).

Rovnako prd pomôžu všetky ostatné bootovacie skratky, keďže k my k nim pripočítavame shift.

Dočasne som pripojil externú klávesnicu, s ktorou sa mi podarilo zadať heslo v non caps, v safe mode som potom otvoril Keyboard Viewer, čo je také softvérová klávesnica, do ktorej môžete klikať myšou.

Snaha je zistiť, ktorá klávesa je na vine. A prípadne ju potom softvérovo zablokovať, nech nerobí problémy a vystačiť si bez nej. Prípadne s externou klávesnicou.

Ak búchate do gombíkov, rozsvecujú sa tie stlačené. Sú vyznačené šedou. V tomto prípade cmd a shift, pretože sa snažím o krkolomnú screenshot skratku cmd + shift + 3.

Čakal som, že mi na tej pokazenej bude svietiť jeden shift. Čakal som ten pravý, pretože ten som oblial. Svietili oba. Googlenie tvrdilo, že oba shifty odpálené = zničená klávesnica = servis. To mi ale nestačilo, pretože je možné, že keyboard viewer rozsvieti oba shifty pri stlačení jedného, aj keď je všetko v poriadku.

Enter Karabiner.

Key Remap nástroj pre Mac. Kde každej klávese môžete zmeniť funkciu. Napríklad ja som si dávnejšie pomocou nástroja Seil zmenil capslock na delete, keďže notebooková Mac klávesnica delete nemá a caps nepoužívam.

Seil je však obmedzený na pár kláves, zato Karabiner zmení všetko. Okrem capslocku, z nevysvetliteľných príčin. Takže teraz musím mať spustené oba. Motherfuckers. Ale ďalšia božia vec, čo si viete nastaviť, sú dĺžky Key Delay a Key Repeat parametrov.

Key Repeat je ako rýchlo sa kurzor hýbe doľava, keď držíte stlačenú šípku vľavo, atď. Základné nastavenia v systému sú žalostne pomalé a pre programátora je toto dosť dôležitá feature. Kto má hodinu čakať, kým sa kurzor v konzole prešuchce z jednej strany na druhú? Ďalšie tipy sú aj v článku Mám Mac.

Anyway, zmenil som pravý shift na písmeno a, otvoril textový editor, začal stláčať pravý shift a písalo to aaaaaaaa. Ok, ten funguje. Zmenil som ľavý shift na a, otvoril textový editor, písalo to nič.

Ok, ľavý shift je v prdeli. Pamätáte hore, kde som hovoril, že ľavý shift sa kazí jedna radosť? Evidentne aj keď sa obleje pravý.

Dobre, problém lokalizovaný. Znova som všetko vypol, ľavý shift otvoril a začal čistiť. Pečlivo. Najdôkladnejšie. Dal som dole čierny plast aj ten biely mechanizmus, zostal odhalený samotný nipple zodpovedný za stláčanie. Mechanicky problém nikde nebol, nič nebolo zatlačené, všetko vyzeralo ok.

Pod nipplom sú tri vrstvy rôznych fólií. Hľadal som rôzne implementy a nástroje a tenké nože, ktoré by som mohol vtestnať medzi jednotlivé fólie, pretože aj tam sa mohli dostať chlpy (som veľmi mužný človek) a blokovať kontakt.

Všetky čistenia a pokusy sprevádzalo 80 reštartov, nakoniec som kapituloval, čistejšie to byť nemohlo, zmieril som sa s tým, že som jum pri čistení musel skratovať a odniesol si to ľavý shift. Takže veľký pozor na to navlhčenie. Radšej nie. Radšej knihu.

Karabiner ponúka možnosť nielen pomeniť klávesy, nastaviť makrá a kombinácie, ale aj klávesy prípadne celé klávesnice kompletne zrušiť. Odstaviť.

Dobrý nápad je tiež zaškrtnúť, aby tieto nastavenia neboli aplikované na externé klávesnice, pretože na nej chceme shiftovať.

Ok, ľavý shift odstavený, externá klávesnica pripojená, ako dočasné riešenie je to solídne. Zostáva ešte poriešiť jednu vec:

Ako sa vyhnúť bootovaniu do safe mode na Macu

Na nete som našiel mnoho odpovedí na túto otázku. Absolútne žiadne nefungovala v mojom prípade. Všetky bootovacie klávesové skratky boli v prdeli, pretože k nim bol pridaný shift.

Čo pomohlo mne, bolo držať pri boote alt.

Mám dual-boot, OSX a Win7. Držanie alt pri boote ťa hodí na obrazovku, kde si môžeš vybrať partíciu, z ktorej nabootuješ. Ja som počas tohoto experimentovania notebook reštartoval asi 80x a všimol som si, že čas od času nenabehol do safe mode.

Najskôr som myslel, že je to náhodné. A že keď izolujem všetky problémy, budem sa musieť snažiť trafiť do šťastného momentu, kedy ma to nehodí do safe mode a potom naveky nevypnúť počítač.

Potom som zadumal. Niekoľko krát som sa nabootoval do čistého systému. A niekoľko krát som sa snažil držaním alt nabootovať do obrazovky s výberom partície. To samozrejme nefungovalo, pretože som vlastne držal shift + alt, avšak turns out, že práve to bol liek! Safe mode no more!

Mal som pocit, že toto je v pohode riešenie, že toto by šlo. Konštantne stlačený shift je síce veľký problém...

  • nabootuje ťa do safe mode
  • nemôžeš napísať heslo
  • keď klikneš na file vo finderi, označí sa ti celý rada súborov (ako keď držíš shift)
  • každé kliknutie na ikonku znamená "pridaj ikonku do označenia"
  • všetky animácie (ako minimalizovanie okna) sú spomalené:)
  • v niektorých aplikáciách shift + click znamená "otvor nové okno"
  • keď píšeš a stlačíš šípku vľavo/vpravo, označuješ text
  • ...

Odstavenie klávesy však znelo ako fajn riešenie. Ako programátor potrebujem shift, ale myslel som, že som v pohode, pretože všetky úvodzovky, zátvorky a výkričníky píšem pravým shiftom. Myslel som, že budem v poriadku. Ale ako veľmi potrebujete ktorúkoľvek klávesu, si uvedomíte, keď o ňu prídete. Ako to v živote býva zvykom. Aj s neklávesami.

Pri písaní kódu síce používam hlavne pravý, ale pri práci v systéme takmer výhradne ľavý. Je
nenormálne, ako často mágam ľavý shift. Shift + tab, ctrl + shift + eject, screenshot, cmd + shift + z, maximalizácia okna, cmd + shift + doľava/doprava na označenie celého riadku...

Skutočné riešenie

Externá klávesnica by to riešila. Ak by som notebook nikam neprenášal. Ale keďže prenášam a navyše učím, prenositeľnosť je dôležitá.

Btw kúpil som si túto Macovskú drôtovú, ktorá má oproti bezdrôtovej výhodu, že je drôtová. A má numpad a všetky frajeriny. A 2 USB konektory po bokoch, takže teraz mám o jeden viac. A je o 20 Eur lacnejšia.

Čiže nahodiť externú a oprášiť Magic Mouse. Nepoužívaný, pretože baterky. Fuck those guys. Fuck em. Ale tak čo iné mi zostáva, keď na Macu chcem pekne scrollovať. Kolečko sa nechytá.

Potom však každým začali odchádzať ďalšie klávesy. Najprv zomreli volume gombíky, potom ň a ú a ä a postupne sa k nim pridávali ďalšie skupinky. A potom sa notebook začal vypínať. Sám od seba. Tak 2x denne. A vždy po zobudení zo spánku.

Dočasné riešenie teda muselo zostať dočasným. Ako som ho zmenil na trvalé, sa dočítate v druhej časti - Ako vymeniť klávesnicu a opraviť si MacBook. Za 50 Eur;)

napísal , 17 Mar 2015

3 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
  1. Daniel [ Utorok 17.3.2015, 12:26 ]

    Mám zkušenost s červeným vínem na klávesnici notebooku Toshiba který měl vaničku právě jako ochranu... Klávesnici vyměnili a notebook kleknul do roka... zateklo to i jinam... víno je brutalek

  2. Wan Horn [ Sobota 20.6.2015, 19:13 ]

    Preto používam Windows, aby sa mi takéto veci nestávali.

  3. GeJmer [ Štvrtok 28.3.2019, 00:52 ]

    Jarovou vodou??‍♂️ Ty si asi retardovany...

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom