Mám Mac

napísal , 7 Dec 2012 [ Efektivita Hacky thoughts / ideas Windows ]

Kto sleduje môj twitter n stuff si mohol všimnúť, že som prešiel na Mac. Na mojom stole sa vedľa seba váľajú ThinkPad a Macbook Pro, takmer vlajkové lode oboch strán. A chcem hneď ujasniť nasledovné - sú to len počítače.

Na IT svete ma irituje mnohé, na vrchu rebríčka sú ale tie nekonečné žabomyšie vojny jeho obyvateľov. Týkajúce sa nástrojov ktoré používajú. Nástrojov. Pôsobíme v oblasti, kde nepohnúť sa z prdele a klikať do myši je brané ako robota a robotu robí roboš. A ako často vidíš robošov do krvi sa hádať kto má lepšiu lopatu?

Počítače a aplikácie a programovacie jazyky sú naše lopaty. Všetky v konečnom dôsledku robia to isté, len sa držia a vyzerajú trochu ináč. Používaj tú, ktorá ti sadne, po ktorej ti v rokách zostáva najmenej triesok a vedz, že nemáš objektívnu pravdu. Sedí tebe, druhý z nej má kŕče. Je to o zvyku a pocite.

A tak mám Mac. Kúpil som ho, pretože som nechcel byť jeden z tých somárov, čo nadávajú na vec, ktorú nikdy reálne neskúsili používať. A tiež preto, že som potreboval zmenu prostredia. IT veci sú často nezáživné a vedia byť monotónne jak robota pri páse. Všimol som si, že čas od času mením programy v ktorých pracujem, nie nutne preto, že by som s nimi bol nespokojný, ale preto, že ak ešte raz uvidím toto okno s týmto rozložením ikoniek, asi sa odstrelím. A prejsť na Mac so všetkým všudy mi prišla ako ultimátna zmena prostredia.

Čo sa spomínaného pocitu týka - je pravda, čo sa o Macoch hovorí. Pôsobia čistejšie. Viac focused. Smooth. Čo sa týka zvyku - každý prechod je kostrbatý. Hlavne z niečoho, čo používate celý život. Som zvyknutý na Windows.

Zvyk

Som zvyknutý, že enter otvára súbory/adresáre.
Som zvyknutý, že červený krížik vždy vypne aplikáciu a maximalizovanie ju maximalizuje.
Som zvyknutý, že si okná, čo po mne niečo chcú, vypýtajú pozornosť.
Som zvyknutý, že keď krížikom vypnem Chrome, vypnem Chrome a nie zavriem všetky taby.
Som zvyknutý, že čítam a zapisujem na FAT disky, NTFS disky, čokoľvek disky.

enter ma Macu premenováva súbory a adresáre. Neviem či bol Štefan tak nerozhodný, že potreboval premenovanie vždy po ruke, ale je to divné. Každopádne pri Macu sa veľmi rýchlo naučíte mať palec pripravený nad command buttonom, ktorý sa tu používa takmer na všetko. command + šípka dole otvorí adresár. Čiže dajme tomu, že som na vrchu stromovej štruktúry adresárov a chcem otvoriť tretí z nich.

Mac: , , cmd + ↓
Win: , , enter

Kedže prst na cmd mám stále a šípku pri traverzovaní stláčam už tak či tak, je to takmer ten istý úkon. Len dajme tomu, že keď chcem pustiť mp3 z Findera (Mac verzia Prieskumníka) musím stlačiť cmd + ↓, v iTunes stláčam enter. Čiže je to trocha nekonzistentné.

Červený krížik vo Win vypne všetko. Na Macu sa niektoré aplikácie vypnú, niektoré len zavrú všetky okná, schovajú sa a niekde na pozadí chillujú. Čo je trochu rozdiel vo filozofii, kde ak Mac user nevie, že niektorá aplikácia vlastne beží, má pocit, že sa oproti Windowsu hrozne rýchlo "spustí". Znovu je to však trochu nekonzistentné, keďže niektoré sa proste vypnú.

Z Windowsu som zvyknutý veci, čo nepoužívam, vypínať. A tento zvyk mi stále zostáva, aplikácie odpalujem pomocou cmd + q ( obdoba alt + f4 a mimochom jeden z príkladov akejsi väčšej ľudskosti Macu - Command znamená príkaz a Q znamená Quit. Čo znamená F4? Prečo Alt? Alternatívna v čomu? K spustenosti? ) možno by som však nemusel. Možno by som mal veriť systému, že sa množstvom pustením aplikácií vie vysporiadať, že si pamäť ustráži. Ale tak niektoré zvyky zomierajú ťažko.

Keď Winrar vo Windowse rozbalí archív, vyskočí okno smerujúce na adresár s rozbalenými súbormi. Keď Unarchiver na Macu rozbalí archív, rozbalí ho na pozadí a to je tak celé. Ničím na neotravuje a môžem pokračovať v práci, následne si však musím súbory dohľadať sám. Keď mountnem image, niekedy vyskočí okno, niekedy zostane zahrabané pod inými. Minule som si šiel pustiť trailer na Upstream Color, vybral som kurva najväčšie HD, pustil sa Quicktime a začal prehrávať video. Čo je vec, ktorú som počul, ale nevidel, lebo okno zostalo niekde zakopané.

Now.. vďaka Mission Control ho síce v momente nájdem, ale preferoval by som, keby sa ukázalo samé. Alebo keby som aspoň vedel kedy okná vyskočia hore a kedy zostanú. Možno robím niečo zle, každopádne je to ďalšia z vecí, ktorej konzistencia nie je konzistenčne na vrchole konzistentnosti (ok, vyčerpal som mesačný limit na toto slovo).

Toto nie sú veľké chyby ani sťažnosti. Poväčšine sú to len prechodné problémy, ktoré pominú s naučením sa nových skratiek a postupov. A niektoré nepredstavujú problém vôbec, lebo vďaka nástrojom ako Alfred sa napríklad učím stromovej štruktúry ani nedotýkať. Je to vec zvyku z zvyk je problém len vtedy, ak z princípu odmietame čokoľvek nové.

Pocit

OSX pôsobí čistejšie. Krajšie. Vyváženejšie. Má negresvínu farebnú paletu, nekompromisne vyhladené fonty a výzor zostáva ucelený naprieč aplikáciami. Je to súhra mnohých detailov, výsledkom ktorej je zababušený pocit, že je o človeka postarané:)

S Blejdom sme sa raz na TEDx Bratislava rozprávali s Danielom z kapely Longital. Blejd sa pýtal, prečo všetci hudobníci používajú Macy a odpoveď bola "Ak mám v nejakom prostredí tráviť hodiny denne, chcem aby ma to prostredie inšpirovalo." Ok, teraz všetci Apple hejteri gúľajú očami ale tak ja na oplátku gúľam očami nad tým, že existuje niečo ako Apple hejter;) Alebo Microfost hejter;) SEE IM BETTER THAN ALL OF YOU!! Ehm, anyway. Lopaty.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa mi píše lepšie. Aj kód, ale hlavne slovo. OSX je jednoducho príjemnejšie prostredie na písanie. A keď sa mi píše lepšie, píšem lepšie. A ak aj nie, tak mám aspoň pocit, že hej. A o ten, v konečnom dôsledku, ide:)

Nie je to len softvérom. Notebook ako taký pôsobí ako solídny kus veci. Nie je to šuviks. Kopa konkurencie oproti tomu vyzerá ako transformer zlepený slinami a zoschnutými žuvačkami. Toto pôsobí pevne, premyslene a čisto. Sú to veci ako displej, ktorý akoby splýval s rámom. Na ThinkPade je screen zapustený do rámu a medzi ním a plastom sa chytá prach a bordel. Tu také nehrozí. Sú to veci ako tlačidlá, ktoré majú "správny" odpor. Je to luxusná lopata:)

Display má tiež skvelé farby. Chudák ThinkPad vedľa neho vyzerá akosi vyprašivene. A touchpad trackpad. Trackpad je skvelý. Schopnosť vykonávať rôzne akcie podľa počtu a pohybu prstov na ňom sa už síce už začína šíriť aj ku konkurencii, zatiaľ som však nevidel žiadnu implementáciu, ktoré je takto precízna. Toto je prvý notebook, na ktorom mám kompletnú kontrolu nad scrollovaním. To možno znie ako maličkosť, ale scrollovanie je jedna z najčastejších akcií, ktoré pri počítačovaní robím, takže nie je.

Na druhej strane ThinkPad má klitoris a 3 skutočné myšacie buttony pod ním. Čiže má reálne stredné tlačítko. A skutočný button je vždy lepší ako touch button. Každopádne väčšina notebookov ani neponúka normálnu možnosť, ako stretné tlačítko nasimulovať. Tu na Macu to mám stlačením celého trackpadu troma prstami. Což de.

Celý trackpad je mimochodom veľký button. Mnohí žijú v domnení, že Mac nepozná pravé tlačítko. Pozná. Stačí pripojiť normálnu myš a je to to isté ako na Windowse. Na Trackpade je right-click stlačením dvoma prstami. A napríklad na MagicMouse sa dá nastaviť kde a koľko prstov má čo robiť, rovnako ako na trackpade, takže tá tiež pozná 3 (prípadne viac) tlačítok. Simulovaných, ale pozná.

OSX tiež dáva možnosť jednoducho si vytvoriť viac pracovných plôch, na ktoré si môžete rozložiť aplikácie (na jednej môžete písať kód a mať prehliadač, na druhej otvorený Photoshop a na tretej odložený iTunes) a prehadzovať sa medzi švihaním troch prstov doľava doprava po trackpade. Je otázne, či je to rýchlejšie ako alt+tab (resp. cmd+tab tu) ale je z toho rozhodne väčšia satisfakcia:) Celkovo mať všetko to telefónové hýbanie a scrollovanie a pinchovanie a otáčanie a zoomovanie aj na trackpade počítača je absolútne skvelé.

Ovládanie myši mi ale na Windowse príde presnejšie, responzívnejšie. Na Macu však pôsobí viac smoooooth. Nemám to nijak odmerané, ale tak sme v sekcii s názvom "Pocit", že. Trackpad je tiež tak veľký, že som doň pri písaní občas nechtiac ťukol alebo naň položil dlaň a kurzor odletel do prdele. Tak som vypol možnosť vyvolať click tapnutím a pre click musím celý trackpad zatlačiť. Má to svoje výhody - neexistujú nechcené omyly, pretože button je button.

Niekomu môže chýbať viac USB portov, snáď každému však bude chýbať nejaký normálny video výstup. Do Macu (s výnimkou tých úplne nových a retinových) sa nedá pripojiť bežný monitor alebo televízor. Treba dokúpiť redukciu. Ach.

Aplikácie

Ak máte Dell alebo Lenovo alebo Sony alebo čokoľvek, máte na novom notebooku predinštalovanú kopu softvéru a systémových utilít, ktoré nikto nechce, nepoužíva, používať nebude a akurát tak žerú systémové prostriedky.

Mac nič také nemá. Na druhej strane má veci ako GarageBand, iMovie a schopnosť otvárať pdfká a excely a mountovať imidže. Veci, ktoré sú reálne užitočné. Celkovo sa dá povedať, že nový Mac je solídne pripravený na používanie a zbytočnosti sú na minime. V porovnaní.

Na Macu mi tiež nemusia bežat veci ako Autohotkey, klávesové skratky a multimediálne klávesy fungujú naprieč aplikáciami pekne od začiatku.

Samozrejme nemá to všetko. Nasleduje zoznam aplikácií a utilít, ktoré používam. Píšem to ako inšpiráciu pre nových mekáčov a od vás, zbehlých veteránov, by som rád dostal tipy na prípadné alternatívy alebo ďalšie šikovné veci:) Vďaka.

Alfred

Spúštač programov, ktoré vie oveľa viac, ako len spúštať programy. Napíš "play horí ti" a iTunes pustí Slíže, pretože search je pekne fuzzy a nájde všetko, čo sa podobá. Napíš "find .psd" nájde všetky psdčka. Napíš "open unicorn.psd" a súbor sa otvorí, bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Toto som myslel, keď som písal, že sa učím súborovú štruktúru ignorovať. Napíš "wiki fellatio" a Wikipédia nájde, čo treba.

AppCleaner

Nájde všetky súbory spojené s aplikáciou a odstráni ich.

Unarchiver

OSX síce vie rozbaľovať archívy, ale tento vie rozbaľovať viac.

Keka

Tento balí.

TVShows 2

Nastavíte seriály, ktoré chcete odoberať a on automaticky stiahne nové epizódy.

Moom

Windows vie pomocou Win + šípky minimalizovať a maximalizovať okná a lepiť ich na strany. OSX sám od seba nie. Ak niekto používa nejakú alternatívu, dajte vedieť:)

MagicPrefs

Umožňuje lepšiu kontrolu nad Trackpadom a MagicMouse, dajú sa pridávať ďalšie gestá atď. Viem, že existuje napríklad BetterTouchTool ktorý robí niečo podobné. Používa to niekto? Má ich niekto porovnané? MagicPrefs sú fajn, ale mám dojem, že žerú dosť veľa systémových prostriedkov, tak možno by stálo za to zvážiť alternatívy.

Mouse Acceleration Preference Pane

Nenávidím akceleráciu myši. To je to, že keď pohnem rýchlejšie myšou, prejde kurzor na obrazovke ďalej. Eh. PREČO. Ja nechcem, aby šiel ďalej. Chcem, aby som prešiel rovnakú cestu, len rýchlejšie. Vtedy mám nad pohybom kontrolu. Fakt, že sa nedá akcelerácia v OSX vypnúť je jediná vec, ktoré ma skutočne irituje. Mouse Acceleration Preference Pane bolesť zmierňuje, ale ani v ňom sa to nedá odstaviť úplne. Dá sa to však nastaviť na zvyknuteľný-si level.

PCKeyboardHack

Mac klávesnica nemá delete. Ale má caps lock, ktorý nikdy nepoužívam. Tu sa dá nastaviť, aby caps lock robil delete.

Kuvva

Mení pozadia na plochách, twitteroch a ajfónoch. Každý týždeň je vybraný nový autor a Kuvva z jeho tvorby každý deň vyberie iný obrázok. Funguje aj pre Windows ale je otázne, na ako dlho.

TotalFinder

Cez Finder sa deje väčšina súborovej manipulácie v OSX, TotalFinder mu pridá taby a možnosť kopírovať súbory cez cmd+v a cmd+x atď.

Bowtie

Škróbluje last.fm.

Bartender

Keď v hornej lište svieti veľa ikoniek, Bartender ich uprace.

Ehon

Elektronický hon. Actually, je to načítanie e-bookov. Napríklad 50 Shades of Grey.

Mou

Markdown editor. Z obrázku na stránke je zrejmé, že co sa deje.

Transmit

FTP klient. Vie moutnúť FTP server ako disk, takže je možné editovať súbory live pomocou Sublime Text 2.

VLC

Prehrá všetko.

MAMP

Pre PHP/MySQL.

µTorrent

Máš 3 pokusy.

Soundflower + LineIn

Ak chcem nahrávať podcast cez viac pripojených mikrofónov alebo cez mikrofóny + skype, tieto tools mi v tom pomáhajú. Spolu s GarageBandom.

Audacity

Keď chcem podcasty strihať a editovať. Sa zrejme dá aj v GarageBande, ale tak whatever.

Screenflow

Camtasia, ktorú používam pre Windows, mi na Macu nejak nechutí. Tak skúsim Screenflow, keď sa konečne k nejakému videu znova dostanem:)

X Lossless Decoder

Tupý iTunes neprehrá flac. Čo je blbé, ak ho chcete nechať manazôvať lajbrery, čo je dobrý nápad, pretože iTnes ma boží search. Vďaka ktorému v momente nájdete, čo potreba. Teda.. aspoň tomu tak bolo, kým ho totálne nedosrali v novej verzii. Fuckin' jesus. Človek si konečne zvykne, začne ho mať dokonca rád (ako prehrávač, to syncovanie je furt o dušu) a oni to takto dototo. Oh well. XLD je program, v ktorom sa dá flac skonvertovať do niečoho, čo iTunes zežere.

A potom samozrejme veci ako Sublime Text 2 a internetové prehliadače. A Windows. Mám tam aj Windows. Ak niekde prší, vieme, že Steve Jobs z neba plače, lebo si práve prečítal túto vetu. Mám tam Windows, pretože hry a možno Office a možno externé NTFS disky, pre ktoré sa mi zatiaľ nechce zháňať 3rd party aplikácie. Ale hlavne hry, že. Mám totiž mid2012 15" MacBook Pro (ne-retina, pretože nie som vyrobený z peňazí), ktorého GeForce GT650M zvláda všetko, čo jej podhodím. Pre zvedavých, ThinkPad je T400.

Prekvapila ma jednoduchosť inštalácie Okán™. OSX má v sebe tzv. Boot Camp Assistant, ktorému ukážete image alebo DVD s Windowsom, on z neho spraví bootovateľné USB, vytvorí partíciu pre Win, stiahne všetky potrebné aktualizácie a drivery pre vašu mašinu a vytvorí z nich jedno exečko, ktoré spustíte po nainštalovaní operačného systému. A všetko funguje. Od multi-touch scrollovania po tie *ťup ťup* zvuky čo to robí, keď meníte hlasitosť multimediálnymi klávesami. Pri štarte systému stačí podržať alt a môžem si vybrať systém, do ktorého chcem nabootovať. Simple.

Uzáverom

Pri prvom nastavovaní som takticky zvolil internacionálnu klávesnicu "U.S. International - PC" ktorá apostrofy a úvodzovky pred samohláskami mení na mäkčene a ümlauty. Čo som nevedel. A čo je extrémna sranda pri stringoch v programovaní. Skoro som si vlasy vytrhal, kým som prišiel na to, prečo sa tak deje. Teraz mám "Slovak" a "U.S." a fungujem ako človek. Also, Mountain Lion v sebe nemá slovenský/český slovník, pre kontrolu pravopisu. Dá sa však stiahnuť a rozbehnúť podľa tohoto návodu.

Mimochodom ďalšia fajn vec v OSX je, že keď podržíte zatlačenú samohlásku, dovolí vám napísať všetky jej umlautované a odbĺžnované a zvokáňované varianty.

Mimomimochodom, prvá vec, čo som spravil, bolo že som sa 2 minúty pokúšal utrieť tú čmuhu v strede vypnutej obrazovky, kým som nezistil, že to len to jablko zozadu presvitá:) Speaking of.. nevýhoda je, že teraz už fakt bude ťažké ľuďom vysvetliť, že moja prezýva nepochádza od Applu.

Každopádne s Macom som spokojný. Pôsobí kvalitne, používa sa príjemne. Zvykol som si rýchlo a mám ho rád. Ale je to len počítač. Strašne drahý počítač. A niekto tiež môže mať morálne výhrady voči relatívnej uzavretosti, ale ten niekto by mohol, napríklad, mať morálne výhrady voči dôležitejším veciam ako sú lopaty. A keď nie, tak aspoň môže žiť s vedomím, že je lepší, než mi všetci ostatní dokopy. Ideálne ak bude žiť v tichosti;)

napísal , 7 Dec 2012

41 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Paulooze [ Piatok 7.12.2012, 15:29 ]

  Pekne napisane, hlavne uvod o lopatach... Vnimam to rovnako, ide len nastroj na pracu.
  Rovnako planujem kupu Macu z takmer rovnakych dovod, t.j. potrebujem zmenu a mac os vyzera naozaj stylovo, na co si potrpim.
  Ak nepoznas, toto je super http://mac.appstorm.net/

 2. Marcel [ Piatok 7.12.2012, 15:29 ]

  Keď už Transmit, tak odporučám Coda od tých istých.

 3. yablko [ Piatok 7.12.2012, 15:33 ]

  Vidíš, Coda mám nahodené, ale ešte som to reálne nepoužíval. Na kódenie mám Sublime Text 2 a Transmit je dobrý v tom, že vie mountnúť FPT ako disk. Takže môžem cez FTP editovať v aj Sublime Texte, nepotrebujem Codu.

 4. Jaahoo [ Piatok 7.12.2012, 15:42 ]

  Místo Moom používám Window Magnet [http://magnet.crowdcafe.com]
  A na markdown se mi víc líbí iA Writer [http://www.iawriter.com]
  Dále ještě skvělý přehravač Movist [https://itunes.apple.com/us/app/movist/id461788075?mt=12]
  Na hry zkus Steam, přibývá tam dost her "podobojí"

 5. Marc [ Piatok 7.12.2012, 16:14 ]

  Presne podobné mám pocity aj ja zo svojho Air-u 13" 2012. Doteraz som pozeral na MACy so skriveným obočím. Ale som nadmieru spokojný. Nejako sa mi nechce robiť na pôvodných strojoch.

  Ináč pre FTP a celkovo ako súborového manažéra využívam Forklift. Je lacnejsi ako Transmit a veľmi pohodlný. Ale pozerám, že FTP server Ti asi nemountne ako disk.

  Na kód Sublime. Zdá sa mi to až šamansky silné IDE :)

 6. Jaahoo [ Piatok 7.12.2012, 16:16 ]

  Jinak u ftp pro Sublime Text 2 zkuste tohle: http://wbond.net/sublime_packages/sftp

 7. 81403 (blade) [ Piatok 7.12.2012, 18:46 ]

  Ešte si mohol napísať aj že si si zvykol na chýbajúci home, end, pageup, pagedown. To mi prišlo ako dosť veľký problém.

  Pre mňa je jedna z najväčšách výhod macov, že majú poriadny display. Jednak tam je rozumné rozlíšenie (nie ako keď Sony alebo Asus dá na 13" 1920x1080 - HALÓ IDIOTI, TO JE PRÍLIŠ VEĽA) a jednak má oproti PC notebookom naozaj pekné farby.

 8. sTeAvEn [ Piatok 7.12.2012, 20:10 ]

  NTFS - Tuxera NTFS (pracuje spolahlivo nemam problem so ziadnym diskom)
  AppTrap - vymazavanie dat po hodeni aplikacie do kosa
  HyperDock - nieco podobne ako windows ked mas otvorenych viac okian pre finder tak ukazanim na ikonu ti zobrazi malicke nahlady
  Growl - hlasenia z aplikacii v bublinach
  lunchpad cleaner - na precistenie lunchpadu od bordelu

 9. lsw [ Piatok 7.12.2012, 23:44 ]

  Schopnosť otvárať PDF a mountovať imidže po inštalácii zvláda už aj Windows 8, z aplikácií pre OS X by si mohol skúsiť TextMate.

  81403: 1280x800 je podľa mňa trochu málo na 13,3", rovnako aj 1440x900 pri základnej 15,4". Tiež je síce pravda, že ne-Retina MacBooky Pro majú lepšie displaye ako väčšina konkurencie, ale stále sú to len TN panely a s IPS displaymi pri niektorích ultrabookoch a business notebookoch sa nemôžu rovnať.

 10. Robo [ Sobota 8.12.2012, 00:07 ]

  "delete" je "fn+backspace"

 11. Matus [ Sobota 8.12.2012, 00:35 ]

  Dobre apps, co ja pouzivam:

  "Should I sleep" - uplne staci free verzia
  https://itunes.apple.com/us/app/should-i-sleep/id560851219?mt=12

  "Fly cut" - historia pre schranku
  https://itunes.apple.com/us/app/flycut-clipboard-manager/id442160987?mt=12

  A dalsie: Spectacolous, MacVim, MuCommander, TextExpander, Filezilla, Colors.

  Mac som si kupoval z "povinnosti", nakoniec som si ho ale oblubil. AKo povedane - build quality je vyborna, lepsia ako samotny osx.

 12. S [ Sobota 8.12.2012, 00:36 ]

  Mne chýba na Macu možnosť rýchleho vytvorenia nového textového dokumentu ako to je napríklad na Windowse cez pravý button. Neprišiel tu nikto na nejaké schopné riešenie...?

  Robiť to cez terminál prípadne dajme tom cez Sublime mi príde o dosť zdlhavejšie...

 13. max [ Sobota 8.12.2012, 10:51 ]

  PCKeyboardHack môžeš vynechať a na delete použúvať Fn+Backspace

 14. tomco3131 [ Sobota 8.12.2012, 11:25 ]

  pre pracu s NTFS diskom si stiahni Tuxera NTFS. výborne to pracuje :)

 15. daniel [ Sobota 8.12.2012, 11:40 ]

  Ja odporucam veci ako:

  Reeder - skvela vec ked niekto pouziva google reader
  jDownloader - asi kazdy pozna
  Geek Tool - pre interaktivne pozadia (http://www.macosxtips.co.uk/geeklets/)

 16. yablko [ Sobota 8.12.2012, 14:51 ]

  "fn + backspace" poznám, ale caps hack mi príde šikovnejší.. navyše bez neho je caps pre mňa zbytočný button

  ok, Spectacle ( http://spectacleapp.com/ ) možno nahradí Moom
  Should I Sleep si poznačím, keby raz zistím, že také niečo potrebujem
  čo sa Fly Cut týka - Alfred má tiež históriu schránky

 17. xxxfucker [ Nedeľa 9.12.2012, 11:54 ]

  Jinak co se týče Officu, tak není třeba startovat Windows - http://www.microsoft.com/mac

 18. yablko [ Nedeľa 9.12.2012, 16:20 ]

  hej, ale na tú verziu som zatiaľ nič dobré nepočul.. hm..

 19. Quallity [ Nedeľa 9.12.2012, 19:04 ]

  Pekne napísané , ako už povedal Paulooze .Pekná robotka ;) Všimol som si chybičku neviem či si to dal zámerne alebo z nepozornosti slovo učami vo vete "Ok, teraz všetci Apple hejteri gúľajú očami ale tak ja na oplátku gúľam učami nad tým, že existuje niečo ako Apple hejter;)"

 20. yablko [ Pondelok 10.12.2012, 11:38 ]

  nie nie, to bol preklep, vďaka:)

 21. Pana_Ruplahlava [ Pondelok 10.12.2012, 16:09 ]

  Mám v podstatě stejný názor jak ty + navíc jedu na Redhatu a Ubuntu. Mac používám když opravdu musím, protože mi právě vadí prohození spousty klávesových zkratek, které jsou na ostatních systémech stejné. Jinak je to pěkný systém, akorát mě vadí animačky při cmd + šipkaLR - nejde psát dokuď animace neproběhne do konce... :)

 22. Lukas [ Utorok 11.12.2012, 09:40 ]

  Office sa predava aj pre Mac, nemusis ked chces Office sa prepinat do Win-u

 23. yablko [ Utorok 11.12.2012, 13:45 ]

  ako som už písal, ešte som nepočul dobrého slova na mac verziu officu:) ale viem, že existuje

 24. Jozef.me [ Streda 12.12.2012, 20:22 ]

  Super clanok. Neviete niekto poradit ci existuje nejaky IE tester pre mac? Nieco kde by som otestoval funkcnost zdojovejo kodu.
  Zatial som nic nenasiel.
  Dik

 25. Lukas [ Piatok 14.12.2012, 09:07 ]

  Prva vec: super super clanok..

  Druha vec: iTerm - terminal on steroids, pocket - super read me later service

 26. Vojta [ Sobota 15.12.2012, 19:05 ]

  Máš Mac a najednou je tu příspěvek po 4 měsících:-))

 27. Vojta [ Sobota 15.12.2012, 19:06 ]

  A btw. mám Zenbook Prime a těch 1080... je to na hraně, to určitě, ale jestli je to moc? Když se zvětší na těch 125% všechno ve Win, tak je to fajn, ale už mě několikrát napadlo, jestli to pak náhodou není všechno menší než Macovské 900...

 28. yablko [ Sobota 15.12.2012, 19:10 ]

  vojta: tak za posledné 4 mesiace som sa realizoval na http://spaceunicorn.sk/

  btw, pridal som Kekado zoznamu nainštalovaných aplikácií: http://www.macupdate.com/app/mac/32512/keka

 29. Vojta [ Sobota 15.12.2012, 19:24 ]

  Vim, myslel jsem ale, že to není jenom tvoje...

 30. yablko [ Sobota 15.12.2012, 20:21 ]

  neni
  blejd je druhý autor, pre neho nemám ospravedlnenie:)) sa fláka:P

 31. Andrej [ Sobota 15.12.2012, 20:53 ]

  Super článok, našiel som pár skvelých utlít... @yablko: pozri sa na CodeKit (http://incident57.com/codekit/), to sú tiež steroidy, pre web developerov

 32. nespiii [ Pondelok 17.12.2012, 00:10 ]

  Super clanok, tiez si pametam ako som prechadzal s okien na mac, vtedy to bol macbook, ten prvy hlinikovy unibody kupeny cez inzerat uz pouzivany dva roky a sluzil perfektne dalsie 2 roky, teraz som cca pol roka hrdym majitelom imacu 27" a som neskutocne spokojny.

  Na kodovanie pouzivam codu 2, je pekna, jednoducha a ma tak super filebrowser a ftp zabudovane, ze uz ani nepouzivam solo ftp klienta a vsetko prenasam priamo cez codu.

  Pouzivam aj office for mac 2011, a bez problemov, sem tam dlhsie trva kym sa nieco otvori ale inac ok.

  Tu je taka mini app na sledovanie sk televizii cez quicktime http://www.ulozto.sk/xywAhpz/slovak-tv-app-zip, kvalita nic moc, pretoze je to vlastne vysielanie pre iphone z webu iphonetv.antik.sk

  Mam doma redukciu Minidisplay port -> VGA, mam pocit ze by mala bez problemov fungovat aj ked to zapojis do thunderbolt portu, s radostou ti ju darujem.

 33. yablko [ Utorok 18.12.2012, 10:48 ]

  ok, Codekit vyzerá super:) možno vďaka tomu konečne vyskúšam Compass 'n shit

 34. Erik Telepovsky [ Nedeľa 23.12.2012, 20:48 ]

  Namiesto TotalFinder skus ForkLift

 35. Andreos [ Pondelok 25.2.2013, 14:06 ]

  Konecne pekne popisane bez balastu a hejtu ci uz z hociktorej strany.
  a BTW:
  vitaj v Stevovovm svete :)

 36. Duski [ Sobota 6.7.2013, 10:07 ]

  Zdravim Yablko,

  no co hovoris na mac po dlhsom pouzivani. Keby si si vyberal teraz, bol by to znova MAC?

  Uvazujem nad novym Airom s Haswellom.
  Pouzivas dualboot s WIN7,8?

 37. yablko [ Sobota 6.7.2013, 21:26 ]

  čau,
  bral by som znova Mac, keby naň naškriabem peniaze:) v globále som spokojný. jedna vec - nemám to nijak odmerané ani nič - mám dojem, že OSX žere viac prostriedkov ako Win7, niekedy pri Photoshope alebo hlavne pri veciach ako Final Cut, mi seriózne nestačí RAMka. takže musím vymeniť/dokúpiť, inak pohodička. fajn sa s tým pracuje.

  dualboot s Win7

 38. Andras [ Piatok 25.10.2013, 12:55 ]

  Ahoj, chcem sa spytat ako si zobrazujes subory .htacces ked neches zobrazit aj ostatne skryte subory ako je napr. ds_store na ploche...da sa to nejako?

 39. sando [ Nedeľa 1.2.2015, 08:28 ]

  ahoj, zisťujem, že v čase písania tohto (btw. dodnes aktuálneho) článku si fičal na macu rovnakých parametrov ako ja... a ako píšeš, "niekedy" nestíha... RAMka jednoducho nestačí... :(
  Si ešte stále na tej istej mašine MB Pro (Mid 2012)?
  Ako si to poriešil s RAMkou?
  Je ok do toho nasypať 2x8GB? Najmä po aktualizácii na Yosemite je to už každodenný problém aj pri bežných kancelappkách...

 40. yablko [ Nedeľa 1.2.2015, 17:31 ]

  teraz ficim na 16GB a som v pohode:)

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom