webdesign / development + awesome
archivovaný archívny archív
Kto sleduje môj twitter n stuff si mohol všimnúť, že som prešiel na Mac. Na mojom stole sa vedľa seba váľajú ThinkPad a Macbook Pro, takmer vlajkové lode oboch strán. A chcem hneď ujasniť nasledovné - sú to len počítače.
Na IT svete ma irituje mnohé, na vrchu rebríčka sú ale tie nekonečné žabomyšie vojny jeho obyvateľov. Týkajúce sa nástrojov ktoré používajú. Nástrojov. Pôsobíme v oblasti, kde nepohnúť sa z prdele a klikať do myši je brané ako robota a robotu robí roboš. A ako často vidíš robošov do krvi sa hádať kto má lepšiu lopatu?
Počítače a aplikácie a programovacie jazyky sú naše lopaty. Všetky v konečnom dôsledku robia to isté, len sa držia a vyzerajú trochu ináč. Používaj tú, ktorá ti sadne, po ktorej ti v rokách zostáva najmenej triesok a vedz, že nemáš objektívnu pravdu. Sedí tebe, druhý z nej má kŕče. Je to o zvyku a pocite.
A tak mám Mac. Kúpil som ho, pretože som nechcel byť jeden z tých somárov, čo nadávajú na vec, ktorú nikdy reálne neskúsili používať. A tiež preto, že som potreboval zmenu prostredia. IT veci sú často nezáživné a vedia byť monotónne jak robota pri páse. Všimol som si, že čas od času mením programy v ktorých pracujem, nie nutne preto, že by som s nimi bol nespokojný, ale preto, že ak ešte raz uvidím toto okno s týmto rozložením ikoniek, asi sa odstrelím. A prejsť na Mac so všetkým všudy mi prišla ako ultimátna zmena prostredia.
Čo sa spomínaného pocitu týka - je pravda, čo sa o Macoch hovorí. Pôsobia čistejšie. Viac focused. Smooth. Čo sa týka zvyku - každý prechod je kostrbatý. Hlavne z niečoho, čo používate celý život. Som zvyknutý na Windows.
Som zvyknutý, že enter
otvára súbory/adresáre.
Som zvyknutý, že červený krížik vždy vypne aplikáciu a maximalizovanie ju maximalizuje.
Som zvyknutý, že si okná, čo po mne niečo chcú, vypýtajú pozornosť.
Som zvyknutý, že keď krížikom vypnem Chrome, vypnem Chrome a nie zavriem všetky taby.
Som zvyknutý, že čítam a zapisujem na FAT disky, NTFS disky, čokoľvek disky.
enter
ma Macu premenováva súbory a adresáre. Neviem či bol Štefan tak nerozhodný, že potreboval premenovanie vždy po ruke, ale je to divné. Každopádne pri Macu sa veľmi rýchlo naučíte mať palec pripravený nad command
buttonom, ktorý sa tu používa takmer na všetko. command + šípka dole
otvorí adresár. Čiže dajme tomu, že som na vrchu stromovej štruktúry adresárov a chcem otvoriť tretí z nich.
Mac: ↓
, ↓
, cmd + ↓
Win: ↓
, ↓
, enter
Kedže prst na cmd
mám stále a šípku pri traverzovaní stláčam už tak či tak, je to takmer ten istý úkon. Len dajme tomu, že keď chcem pustiť mp3 z Findera (Mac verzia Prieskumníka) musím stlačiť cmd + ↓
, v iTunes stláčam enter
. Čiže je to trocha nekonzistentné.
Červený krížik vo Win vypne všetko. Na Macu sa niektoré aplikácie vypnú, niektoré len zavrú všetky okná, schovajú sa a niekde na pozadí chillujú. Čo je trochu rozdiel vo filozofii, kde ak Mac user nevie, že niektorá aplikácia vlastne beží, má pocit, že sa oproti Windowsu hrozne rýchlo "spustí". Znovu je to však trochu nekonzistentné, keďže niektoré sa proste vypnú.
Z Windowsu som zvyknutý veci, čo nepoužívam, vypínať. A tento zvyk mi stále zostáva, aplikácie odpalujem pomocou cmd + q
( obdoba alt + f4
a mimochom jeden z príkladov akejsi väčšej ľudskosti Macu - Command znamená príkaz a Q znamená Quit. Čo znamená F4? Prečo Alt? Alternatívna v čomu? K spustenosti? ) možno by som však nemusel. Možno by som mal veriť systému, že sa množstvom pustením aplikácií vie vysporiadať, že si pamäť ustráži. Ale tak niektoré zvyky zomierajú ťažko.
Keď Winrar vo Windowse rozbalí archív, vyskočí okno smerujúce na adresár s rozbalenými súbormi. Keď Unarchiver na Macu rozbalí archív, rozbalí ho na pozadí a to je tak celé. Ničím na neotravuje a môžem pokračovať v práci, následne si však musím súbory dohľadať sám. Keď mountnem image, niekedy vyskočí okno, niekedy zostane zahrabané pod inými. Minule som si šiel pustiť trailer na Upstream Color, vybral som kurva najväčšie HD, pustil sa Quicktime a začal prehrávať video. Čo je vec, ktorú som počul, ale nevidel, lebo okno zostalo niekde zakopané.
Now.. vďaka Mission Control ho síce v momente nájdem, ale preferoval by som, keby sa ukázalo samé. Alebo keby som aspoň vedel kedy okná vyskočia hore a kedy zostanú. Možno robím niečo zle, každopádne je to ďalšia z vecí, ktorej konzistencia nie je konzistenčne na vrchole konzistentnosti (ok, vyčerpal som mesačný limit na toto slovo).
Toto nie sú veľké chyby ani sťažnosti. Poväčšine sú to len prechodné problémy, ktoré pominú s naučením sa nových skratiek a postupov. A niektoré nepredstavujú problém vôbec, lebo vďaka nástrojom ako Alfred sa napríklad učím stromovej štruktúry ani nedotýkať. Je to vec zvyku z zvyk je problém len vtedy, ak z princípu odmietame čokoľvek nové.
OSX pôsobí čistejšie. Krajšie. Vyváženejšie. Má negresvínu farebnú paletu, nekompromisne vyhladené fonty a výzor zostáva ucelený naprieč aplikáciami. Je to súhra mnohých detailov, výsledkom ktorej je zababušený pocit, že je o človeka postarané:)
S Blejdom sme sa raz na TEDx Bratislava rozprávali s Danielom z kapely Longital. Blejd sa pýtal, prečo všetci hudobníci používajú Macy a odpoveď bola "Ak mám v nejakom prostredí tráviť hodiny denne, chcem aby ma to prostredie inšpirovalo." Ok, teraz všetci Apple hejteri gúľajú očami ale tak ja na oplátku gúľam očami nad tým, že existuje niečo ako Apple hejter;) Alebo Microfost hejter;) SEE IM BETTER THAN ALL OF YOU!! Ehm, anyway. Lopaty.
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa mi píše lepšie. Aj kód, ale hlavne slovo. OSX je jednoducho príjemnejšie prostredie na písanie. A keď sa mi píše lepšie, píšem lepšie. A ak aj nie, tak mám aspoň pocit, že hej. A o ten, v konečnom dôsledku, ide:)
Nie je to len softvérom. Notebook ako taký pôsobí ako solídny kus veci. Nie je to šuviks. Kopa konkurencie oproti tomu vyzerá ako transformer zlepený slinami a zoschnutými žuvačkami. Toto pôsobí pevne, premyslene a čisto. Sú to veci ako displej, ktorý akoby splýval s rámom. Na ThinkPade je screen zapustený do rámu a medzi ním a plastom sa chytá prach a bordel. Tu také nehrozí. Sú to veci ako tlačidlá, ktoré majú "správny" odpor. Je to luxusná lopata:)
Display má tiež skvelé farby. Chudák ThinkPad vedľa neho vyzerá akosi vyprašivene. A touchpad trackpad. Trackpad je skvelý. Schopnosť vykonávať rôzne akcie podľa počtu a pohybu prstov na ňom sa už síce už začína šíriť aj ku konkurencii, zatiaľ som však nevidel žiadnu implementáciu, ktoré je takto precízna. Toto je prvý notebook, na ktorom mám kompletnú kontrolu nad scrollovaním. To možno znie ako maličkosť, ale scrollovanie je jedna z najčastejších akcií, ktoré pri počítačovaní robím, takže nie je.
Na druhej strane ThinkPad má klitoris a 3 skutočné myšacie buttony pod ním. Čiže má reálne stredné tlačítko. A skutočný button je vždy lepší ako touch button. Každopádne väčšina notebookov ani neponúka normálnu možnosť, ako stretné tlačítko nasimulovať. Tu na Macu to mám stlačením celého trackpadu troma prstami. Což de.
Celý trackpad je mimochodom veľký button. Mnohí žijú v domnení, že Mac nepozná pravé tlačítko. Pozná. Stačí pripojiť normálnu myš a je to to isté ako na Windowse. Na Trackpade je right-click stlačením dvoma prstami. A napríklad na MagicMouse sa dá nastaviť kde a koľko prstov má čo robiť, rovnako ako na trackpade, takže tá tiež pozná 3 (prípadne viac) tlačítok. Simulovaných, ale pozná.
OSX tiež dáva možnosť jednoducho si vytvoriť viac pracovných plôch, na ktoré si môžete rozložiť aplikácie (na jednej môžete písať kód a mať prehliadač, na druhej otvorený Photoshop a na tretej odložený iTunes) a prehadzovať sa medzi švihaním troch prstov doľava doprava po trackpade. Je otázne, či je to rýchlejšie ako alt+tab
(resp. cmd+tab
tu) ale je z toho rozhodne väčšia satisfakcia:) Celkovo mať všetko to telefónové hýbanie a scrollovanie a pinchovanie a otáčanie a zoomovanie aj na trackpade počítača je absolútne skvelé.
Ovládanie myši mi ale na Windowse príde presnejšie, responzívnejšie. Na Macu však pôsobí viac smoooooth. Nemám to nijak odmerané, ale tak sme v sekcii s názvom "Pocit", že. Trackpad je tiež tak veľký, že som doň pri písaní občas nechtiac ťukol alebo naň položil dlaň a kurzor odletel do prdele. Tak som vypol možnosť vyvolať click tapnutím a pre click musím celý trackpad zatlačiť. Má to svoje výhody - neexistujú nechcené omyly, pretože button je button.
Niekomu môže chýbať viac USB portov, snáď každému však bude chýbať nejaký normálny video výstup. Do Macu (s výnimkou tých úplne nových a retinových) sa nedá pripojiť bežný monitor alebo televízor. Treba dokúpiť redukciu. Ach.
Ak máte Dell alebo Lenovo alebo Sony alebo čokoľvek, máte na novom notebooku predinštalovanú kopu softvéru a systémových utilít, ktoré nikto nechce, nepoužíva, používať nebude a akurát tak žerú systémové prostriedky.
Mac nič také nemá. Na druhej strane má veci ako GarageBand, iMovie a schopnosť otvárať pdfká a excely a mountovať imidže. Veci, ktoré sú reálne užitočné. Celkovo sa dá povedať, že nový Mac je solídne pripravený na používanie a zbytočnosti sú na minime. V porovnaní.
Na Macu mi tiež nemusia bežat veci ako Autohotkey, klávesové skratky a multimediálne klávesy fungujú naprieč aplikáciami pekne od začiatku.
Samozrejme nemá to všetko. Nasleduje zoznam aplikácií a utilít, ktoré používam. Píšem to ako inšpiráciu pre nových mekáčov a od vás, zbehlých veteránov, by som rád dostal tipy na prípadné alternatívy alebo ďalšie šikovné veci:) Vďaka.
Spúštač programov, ktoré vie oveľa viac, ako len spúštať programy. Napíš "play horí ti" a iTunes pustí Slíže, pretože search je pekne fuzzy a nájde všetko, čo sa podobá. Napíš "find .psd" nájde všetky psdčka. Napíš "open unicorn.psd" a súbor sa otvorí, bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Toto som myslel, keď som písal, že sa učím súborovú štruktúru ignorovať. Napíš "wiki fellatio" a Wikipédia nájde, čo treba.
Nájde všetky súbory spojené s aplikáciou a odstráni ich.
OSX síce vie rozbaľovať archívy, ale tento vie rozbaľovať viac.
Tento balí.
Nastavíte seriály, ktoré chcete odoberať a on automaticky stiahne nové epizódy.
Windows vie pomocou Win + šípky
minimalizovať a maximalizovať okná a lepiť ich na strany. OSX sám od seba nie. Ak niekto používa nejakú alternatívu, dajte vedieť:)
Umožňuje lepšiu kontrolu nad Trackpadom a MagicMouse, dajú sa pridávať ďalšie gestá atď. Viem, že existuje napríklad BetterTouchTool ktorý robí niečo podobné. Používa to niekto? Má ich niekto porovnané? MagicPrefs sú fajn, ale mám dojem, že žerú dosť veľa systémových prostriedkov, tak možno by stálo za to zvážiť alternatívy.
Nenávidím akceleráciu myši. To je to, že keď pohnem rýchlejšie myšou, prejde kurzor na obrazovke ďalej. Eh. PREČO. Ja nechcem, aby šiel ďalej. Chcem, aby som prešiel rovnakú cestu, len rýchlejšie. Vtedy mám nad pohybom kontrolu. Fakt, že sa nedá akcelerácia v OSX vypnúť je jediná vec, ktoré ma skutočne irituje. Mouse Acceleration Preference Pane bolesť zmierňuje, ale ani v ňom sa to nedá odstaviť úplne. Dá sa to však nastaviť na zvyknuteľný-si level.
Mac klávesnica nemá delete
. Ale má caps lock
, ktorý nikdy nepoužívam. Tu sa dá nastaviť, aby caps lock
robil delete
.
Mení pozadia na plochách, twitteroch a ajfónoch. Každý týždeň je vybraný nový autor a Kuvva z jeho tvorby každý deň vyberie iný obrázok. Funguje aj pre Windows ale je otázne, na ako dlho.
Cez Finder sa deje väčšina súborovej manipulácie v OSX, TotalFinder mu pridá taby a možnosť kopírovať súbory cez cmd+v
a cmd+x
atď.
Škróbluje last.fm.
Keď v hornej lište svieti veľa ikoniek, Bartender ich uprace.
Elektronický hon. Actually, je to načítanie e-bookov. Napríklad 50 Shades of Grey.
Markdown editor. Z obrázku na stránke je zrejmé, že co sa deje.
FTP klient. Vie moutnúť FTP server ako disk, takže je možné editovať súbory live pomocou Sublime Text 2.
Prehrá všetko.
Pre PHP/MySQL.
Máš 3 pokusy.
Ak chcem nahrávať podcast cez viac pripojených mikrofónov alebo cez mikrofóny + skype, tieto tools mi v tom pomáhajú. Spolu s GarageBandom.
Keď chcem podcasty strihať a editovať. Sa zrejme dá aj v GarageBande, ale tak whatever.
Camtasia, ktorú používam pre Windows, mi na Macu nejak nechutí. Tak skúsim Screenflow, keď sa konečne k nejakému videu znova dostanem:)
Tupý iTunes neprehrá flac. Čo je blbé, ak ho chcete nechať manazôvať lajbrery, čo je dobrý nápad, pretože iTnes ma boží search. Vďaka ktorému v momente nájdete, čo potreba. Teda.. aspoň tomu tak bolo, kým ho totálne nedosrali v novej verzii. Fuckin' jesus. Človek si konečne zvykne, začne ho mať dokonca rád (ako prehrávač, to syncovanie je furt o dušu) a oni to takto dototo. Oh well. XLD je program, v ktorom sa dá flac skonvertovať do niečoho, čo iTunes zežere.
A potom samozrejme veci ako Sublime Text 2 a internetové prehliadače. A Windows. Mám tam aj Windows. Ak niekde prší, vieme, že Steve Jobs z neba plače, lebo si práve prečítal túto vetu. Mám tam Windows, pretože hry a možno Office a možno externé NTFS disky, pre ktoré sa mi zatiaľ nechce zháňať 3rd party aplikácie. Ale hlavne hry, že. Mám totiž mid2012 15" MacBook Pro (ne-retina, pretože nie som vyrobený z peňazí), ktorého GeForce GT650M zvláda všetko, čo jej podhodím. Pre zvedavých, ThinkPad je T400.
Prekvapila ma jednoduchosť inštalácie Okán™. OSX má v sebe tzv. Boot Camp Assistant, ktorému ukážete image alebo DVD s Windowsom, on z neho spraví bootovateľné USB, vytvorí partíciu pre Win, stiahne všetky potrebné aktualizácie a drivery pre vašu mašinu a vytvorí z nich jedno exečko, ktoré spustíte po nainštalovaní operačného systému. A všetko funguje. Od multi-touch scrollovania po tie *ťup ťup* zvuky čo to robí, keď meníte hlasitosť multimediálnymi klávesami. Pri štarte systému stačí podržať alt
a môžem si vybrať systém, do ktorého chcem nabootovať. Simple.
Pri prvom nastavovaní som takticky zvolil internacionálnu klávesnicu "U.S. International - PC" ktorá apostrofy a úvodzovky pred samohláskami mení na mäkčene a ümlauty. Čo som nevedel. A čo je extrémna sranda pri stringoch v programovaní. Skoro som si vlasy vytrhal, kým som prišiel na to, prečo sa tak deje. Teraz mám "Slovak" a "U.S." a fungujem ako človek. Also, Mountain Lion v sebe nemá slovenský/český slovník, pre kontrolu pravopisu. Dá sa však stiahnuť a rozbehnúť podľa tohoto návodu.
Mimochodom ďalšia fajn vec v OSX je, že keď podržíte zatlačenú samohlásku, dovolí vám napísať všetky jej umlautované a odbĺžnované a zvokáňované varianty.
Mimomimochodom, prvá vec, čo som spravil, bolo že som sa 2 minúty pokúšal utrieť tú čmuhu v strede vypnutej obrazovky, kým som nezistil, že to len to jablko zozadu presvitá:) Speaking of.. nevýhoda je, že teraz už fakt bude ťažké ľuďom vysvetliť, že moja prezýva nepochádza od Applu.
Každopádne s Macom som spokojný. Pôsobí kvalitne, používa sa príjemne. Zvykol som si rýchlo a mám ho rád. Ale je to len počítač. Strašne drahý počítač. A niekto tiež môže mať morálne výhrady voči relatívnej uzavretosti, ale ten niekto by mohol, napríklad, mať morálne výhrady voči dôležitejším veciam ako sú lopaty. A keď nie, tak aspoň môže žiť s vedomím, že je lepší, než mi všetci ostatní dokopy. Ideálne ak bude žiť v tichosti;)
Archivovaný archív je bez komentárov. Radšej.
41 komentárov
komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkomneukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom