Pohyblivé obrázky roku 2011

napísal , 3 Jan 2012 [ Filmy ]

Hanna

Joe WrightKeby červenú čiapočku vychovávali v izolácii Fínskej divočiny, aby raz všetkým nakopala prdele. Chemical Brothers, Joe Wright, perníková chalúpka, macocha a vlky. Unikátny vizuálny štýl, dlhočizné zábery a plná viera, že vám toto 16 ročné dievča zláme kosti pohľadom. Saoirse Ronan, ktorá bola výborná už vo Wrightovom Atonement, je síce rodený killing machine ale jediné čo chce, je ochutnať skutočný svet, ktorý pozná len z rozprávok. Rozhodne jeden z tých netradičnejších akčných filmov.

Super 8

J.J. AbramsSuper 8 sú 2 filmy, nemotorne zrazené dokopy. Jeden z nich je skvelý. Džej Džej sa snaží skĺbiť abstraktnú lásku k filmom s veľmi konkrétnou láskou k filmom Stevena Spielberga, čo vyústi v pár copy-paste situácií. Vrátane celej záverečnej scény. Čo by nebol problém, keby to zbytočne nepodlamovalo nohy ostatku filmu. Korčuľujem tu okolo toho, nechcem totiž prezradiť mystériu pre tých pár neoboznámených. Každopádne keď sa film venuje bande kamarátov a ich vzájomnej interakcii pri snahe natočiť domáci megafilm, je to pure joy. A Elle Fanning je úžasná. Škoda tej poslednej tretiny.

The Interrupters (docu)

Steve JamesDokumentárny film o tzv. violence interrupters, alebo "prerušovačoch násilia" - pre švárnych junákov. Film sleduje členov organizácie CeaseFire, ktorá si dala za úlohu zastaviť vyčínanie gangov v uliciach Chicaga. Je zložená takmer zásadne z bývalých gang members. V spoločnosti, kde aj škaredý pohľad môže byť vyložený ako disrespecting a disrespecting je dostatočný dôvod tasiť zbraň, deti vyrastajú s vedomím, že po škole skončia buď vo väzení alebo pod zemou. A podľa toho sa aj správajú.

Nám to príde absurdné, rovnako ako polícii, ktorej zásahy sú teda spravidla kontraproduktívne. CeaseFire pristupuje k roztržkám štýlom "Yo, chápem prečo to robíš, viem ako sa cítiš a čo ťa sere, ale zváž toto...". Samozrejme, že týmto 1-on-1 prístupom zastavia mizivé percento konfliktov, ale každý z nich znamená zachránený skutočný život či dva. Check it, stojí to za to.

The Adventures of Tintin

Steven SpielbergŠtevo Spielberg, v jednej ruke scenár od britských nerd-gods (Moffat/Wright/Cornish), v druhej kamera, okamžite ukazujúca predrenderovanú podobu finálneho filmu. Uncharted na plátne. Ľudia neznalí komixovej predlohy (ja) sa budú prvých pár minút v Hergého svete hľadať (yep), potom ale začína non-stop jazda, v istom momente eskalujúca do snáď 5 minút dlhej naháňačky mestom, ktorá sa odohrá v jednom zábere. Bez strihu.

Prvý Spielbergov animák a ten sa správa ako malé decko s novou hračkou. A je to radosť sledovať. Nadsadenosť tónu miestami stúpa do absurdna a charakterovo je Tintin o kus plastickejší ako napr. taký Indy, nad tým však pri sledovaní rozmýšľať nebudete. Budete príliš zaneprázdnení zábavou.

X-Men: First Class

Matthew VaughnFilmový Eksmeni mi nikdy extra nešmakovali, ale Vaugh- HOLY FUCKIN' SUBMARINE!

The Secret World of Arrietty

Hiromasa YonebayashiKto ma pozná, vie, že neľúbim mnoho, ale keď, zvyknem silno. Napríklad Miyazakiho bandu. V Japonsku tento Ghibli film vyšiel v roku 2010 ale v ne-Japonsku v 2011 a vôbec, je to môj blog, shut up! Príbeh 14-ročnej Arrietty je adaptáciou románu The Borrowers o ľuďoch menších ako malých, žijúcich v škárach a dutinách domoch ľudí väčších - čiže nás. Prežívajú tým, že si od nás "požičiavajú" veci, ktoré zapatrošíme a ktoré nám nebudú chýbať. Čo je pre nás otravný hmyz, je pre nich nebezpečná šelma. Alebo domáce zvieratko. A získať kocku cukru je ako vyštverať Mount Doom.

Arrietta postráda temnotu Princezny Mononoke, výpravnosť Cesty do Fantázie alebo on-mushroomness Totora, občas však potrebujeme vidieť niečo, čo je vo všetkých ohľadoch jednoducho pekné. Občas potrebujeme vidieť dievča so štipcom vo vlasoch. A vôbec nevadí, že je ukradnutý.

Rango

Gore VerbinskiRango je vo svete animovaných filmov unikát - na detsko-izbových poličkách mnoho Rangoidných plyšákov nenájdete. Väčšine rodičov by tie polozdochnuté zdeformované sysle so šípom cez oko zrejme nešmakovali. Pretože rodičia sú nudní, right? Anyone? Jedine, že by sa im páčil Rango. Potom možno nie sú. Bo Rango nie je zrovna Disney-ish animák pre deti. A je to western. Kind of. A existenciálna dráma. Trošku. Komédia. Hlavne.

Chameleón/herec hľadajúci svoje miesto vo svete sa ocitne v mestečku pochrámaných tiel a zlomených duší, ktoré viac ako čokoľvek iné, potrebuje hrdinu. Ok, vodu možno potrebuje viac. A hrdinu. Rangova rola snov. Fun happens. Po vizuálnej aj obsahovej stránke jeden z najnetradičnejších filmov roka. Also, dat solo.

Melancholia

Lars von TrierMelancholia je nádherná. Táto otváracia scéna vyvolala v kine pri mojom premietaní epileptický záchvat. Nepríjemný pocit v žalúdku je v istom zmysle to najpríhodnejšie možné otvorenie filmu o vysporadúvaní sa s nevyhnuteľnosťou konca existencie.

Depresívna Justine sa zo všetkých síl snaží nájsť zmysel v rituáloch každodenného bytia, kým jej sestra Claire sa začína rozpadať pod váhou ich prázdnoty. Pomalý a ťažký a v mnohom skutočný pohľad na to, aké je to byť uväznený vo večnej túžbe.. po niečom. Von Trierova terapeutická vízia konca sveta sa na pekných pár dní zakotvila v pamäti a nútila dvíhať hlavu ku hviezdam. To sa mnohým neporadí. (Minulý rok to zvládol Romanekov Never Let Me Go.)

50/50

Jonathan LevineFilm inšpirovaný skutočným životom scenáristu Willa Reisera dokazuje, že netreba viac ako dobrý scenár, hercov a adekvátne zvládnutú réžiu. To môže znieť ako samozrejmnosť, ale v našej Transformers-dobe očividne nie je. Navyše na rozdiel od väčšiny tohto zoznamu je 50/50 výnimočný snáď len tým, ako je v konečnom dôsledku nevýnimočný a ako strašne to nevadí. Oh, a je to komédia o rakovine.

Joseph Gordon-Levitt je 27 ročný chlapík, ktorý robí všetko správne a napriek tomu ho schytí rakovina. Seth Rogen hrá jeho najlepšieho priateľa a fakt, že je ich vzťah absolútne uveriteľný, nesie možno najväčšiu zásluhu na tom, ako dobre film funguje. Film o nevyspytateľnosti života, ktorý si diváka váži a nesnaží sa nasilu žmýchať slzy. Je tak akurát milý keď treba, tak akurát vtipný keď treba, tak akurát smutný a tak akurát šarmantne oplzlý, keď po obrazovke pobehuje Seth Rogen. A vždy skutočný. Ak sa ti 50/50 nepáči, je tu 100% šanca, že smrdíš.

 

drive

Drive prišiel priamo včas. V dobe, kedy ma tendencia filmov prevysvetľovávať a potom vysvetľovať znova vytáčala viac, ako má taká kravina ako film právo niekoho vytáčať.

Drive si váži ticho. Rozpráva pohľadmi a nestráni sa nevypovedaného. Nebojí sa nechať scénu vyhrať do konca. A má štýl na rozdávanie.

Ak si pozriete trailer, dajte si facku, pretože z príbehového hľadiska spoiluje snáď každý beat. Čo mu však uniká, je tempo. Prezentuje Drive ako typický akčný film a to Drive nie je. Podobne ako Tarantinovi Bastardi, Drive pozná hodnotu zdržanlivosti. Keď však udrie, tak zahrmí. Šofér (hlavný hrdina nemá meno) je ako škorpión na jeho ligotavej bunde - útočí, keď to najmenej čakáte a je kurevsky smrťeľný.

Pozn: video hore nie je trailer. Je to otváracia scéna a pozrite si ju. Ak vám chutí, lucky day! Drive bude pre vás.

Film začína automobilovou naháňačkou, ktorá pripomína šachový duel. Do rytmov 80s synth-popu. Need I say more?

Šofér je vypočítavý a hovorí len keď skutočne treba (one could say he enjoys the silence *80s synth-pop reference ZING!*). Žije vo svojej hlave, obrnený radikálnym samotárstvom a potrebuje silný dôvod, aby tam niekoho vpustil. Keď, tak je starostlivý. Inak šoféruje.

Kaskadér cez deň, v noci šofér zlodejov. Objaví sa žena. Posledná misia. Niečo sa pokazí. Tradičný príbeh, líznutý šablónou Grimmovych rozprávok, rozprávaný netradičným štýlom.

A ten výťah!

Special Mentions

Attack the Block Joe Cornish

Banda spratkov z ulíc Londýna sa musí vysporiadať s inváziou "big, alien, gorilla-wolf motherfuckers". Napísal a natočil pri Tin Tinovi spomínaný Joe Cornish, produkoval vedľa neho spomínaný Edgar Wright, je to štýlové, akčné, živé, vtipné, nápadité a natrepané hláškami a podľa všetkého som ten film mal milovať. To zákerné niečo, ktoré mi ho vytlačilo z TOP10 mi ale rozhodne nezabráni spomenúť ho tu a jednoznačne odporučiť. V mnohom dosť možno najlepší sci-fi filmík roka.

Fright Night Craig Gillespie

Fright Night je prdel. Hej, je to upírsky film a tí už každého pekne serú. Tento film si to ale uvedomuje a navyše si z toho dokáže robiť srandu. A hlavne predpokladá základnú znalosť pravidiel upírstva a teda nestráca čas vysvetľovaním a ide rovno na vyvolávanie "huh, tak toto by ma nenapadlo", resp. "tak toto som ešte nevidel" momentov. A občas je pritom vtipný, pretože ho napísala Marti Noxon z Buffy. A film, v ktorom je Colin Farrell viditeľne nasraný na lúč svetla, treba vidieť.

Hobo with a Shotgun Jason Eisener

Za lásku ku kosačke, za korčule a za toto.

Red State Kevin Smith

Byť to iný režisér, pozeral by som na to kritickejšie, ale Red State si rešpekt zaslúži už len za neoblomnosť, s akou ignoruje klasickú štruktúru rozprávania a fakt, že človeku nedá ani sekundu istoty. Viac ako samotné zvraty, ktorých je plná riť, je nepredvídateľný fakt, že Kevin Smith dokázal natočiť akčné scény, ktoré sú kurva akčné a vyvolať napätie, z ktorého vás bude mraziť. Film nie je strašidelný v "jebem ti!" zmysle, drží však konsťantný pocit nepokoja. Spolu so System Shock 2 taký príjemne vianočný, žalúdok vykrúcací double feature:) Film je jemne nemotorný a má hluché miesta ale na vyššie uvedenom to nič nemení. A klobúk-dole spôsob, akým Smith film vydal, som už popisoval. Good stuff.

Super James Gunn

Minulý rok Kick-Ass predložil zábavný, ale značne zromantizovaný pohľad na "reálnych" superhrdinov. Super na to ide z opačnej strany. Z krásne zvrhlej strany a dáva nám najavo, že kto navlečie trencle za účelom zastaviť zločin je zrejme nepríčetný psychopat. Super má značne špecifický tón. Ona je to komédia, ale väčšina vtipných momentov zanecháva akúsi pachuť.. neviem to popísať, ale po zhliadnutí Super sa budete cítiť divne. A možno si budete chcieť dať sprchu. Also, this happens. A Kevin Bacon.

Tree of Life Terrence Malick

Brahms, Mahler, Bach a moc pekné obrázky. "Film" v tom nehľadajte.

Black Mirror Charlie Brooker

Nie film, nie tak celkom seriál. Britská 3-dielna "mini-series", pripomínajúca Stories of Your Life: and Others. Každý príbeh z paranoidného hľadiska rozoberá istý aspekt modernej spoločnosti. Prvá epizóda ukazuje, kam môže vyústiť naše obsesívne napojenie na sociálne siete v kombinácii s potrebou byť neustále šokovaní. Druhá je do extrému uvedená fetišizácia virtuálnych svetov a rôznych reality/entertainment shows. V treťom príbehu, s názvom The Entire History of You, prakticky všetci v hlave nosia implantát nahrávajúci každý jeden moment života. Na rozdiel od predošlých, ktorých paralely s realitou sú trošičku okaté, sa táto posledná epizóda kvalitatívne blíži príbehom v Stories... Byť všetky 3 tak dobré, narval by som to do TOP10, či už je to film alebo nie. Rozhodne však stoja za videnie a The Entire History of You je povinný čum. Ak nie, pozrite si aspoň skvelý trailer.

Another Earth Mike Cahill

Captain America: The First Avenger Joe Johnston

sa

Midnight in Paris Woody Allen

mi

Mission: Impossible Ghost Protocol Brad Bird

vôbec

Rise of the Planet of the Apes Rupert Wyatt

nechce

Warrior Gavin O'Connor

písať

God why?

Cowboys & Aliens Nie.
Cars 2 Pixar spravil zlý film. Stretneme sa v Apokalypse, vážení.

Čo som nevidel, pretože Slovensko

A Dangerous Method David Cronenberg
Hugo Martin Scorsese
Martha Marcy May Marlene Sean Durkin
Shame Steve McQueen
The Girl with the Dragon Tattoo David Fincher
Young Adult Jason Reitman

Čo je škoda, pretože minimálne Young Adult by v TOP10 zrejme skončilo.

Aktuálny 2012 to-do list

Brave Pixar
Detention Joseph Kahn
Django Unchained Quentin Tarantino
Frankenweenie Tim Burton
Looper Rian Johnson
Prometheus Ridley Scott
The Avengers Joss Whedon
The Cabin in the Woods Drew Goddard / Joss Whedon
The Dark Knight Rises Christopher Nolan
The Grey Joe Carnahan
The Master Paul Thomas Anderson

Seriály

Parks and Recreation Greg Daniels, Michael Schur

Ron. Fucking. Swanson.

Louie Louis CK

Druhá sezózna Louie je výrazne lepšia ako prvá a prvá je skvelá. Stand-up Louisa CK je najlepší, keď rozoberá drobné bolesti každodennej existencie. Louie je každodennosť hodená cez cynický filter s občasnou štipkou absurdity. CK píše, hrá, režíruje, strihá a to všetko popri stále fungujúcej stand-up kariére. Louis CK zrejme nespí. A Louie je, spolu s Party Down, povinnosť pre každého fanúšika "nešťastného" humoru.

Community Dan Harmon

Nad Community som sa tu už rozplýval. Tretia sezóna stále operuje na neuveriteľnej úrovni ridikulóznosti, ktorí si však v svojom svete drží integritu a po novom navyše pridáva hrátky so vzťahmi a emóciami. Seriál od začiatku balansoval na hranici prijateľnosti, teraz je však jeho osud výrazne nahnutý. V polovici sezóny bol uložené do kómy a v akej forme sa vráti a koľko potom vydrží je otázne. Medzitým si môžme dať extrémnu sebakritickosť tvorcu, Dana Harmona: WTF Interview, The Indoor Kids #1, The Indoor Kids #2.

Breaking Bad Vince Gilligan

Najlepší seriál ever samozrejme naveky bude Firefly, na bojisku hlboko pod ním však.. oh fuck this, Breaking Bad je boží seriál:) Herci, look, kontemplatívne dlhočizné zábery a monológy, človek skutočne nikdy nevie, čo sa stane.. vraj ani tvorcovia, tak držím palce, nech to nedopadne ako Lost. Tešíme na poslednú sezónu. Povinné čítanie.

napísal , 3 Jan 2012

3 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom

Archivovaný archív je bez komentárov. Radšej.