Recenzia Pebble

napísal , 10 May 2013

Pebble smart hodinky

Aké sú jedny z prvých "smart" hodiniek? TL;DR: fajn.

Pebble sú snáď prvé "digitálky", ktoré nie sú škaredé. Aspoň to som od nich ja očakával a to aj splnili. Narozdiel od ostatných smartwatches, sú to reálne hodinky - čiže nepretržite ukazujú čas. To je veľmi dôležité. Hodinky, ktoré treba zakaždým zapnúť, sú zbytočný gadget nahraditeľný telefónom.

Pebble sú zatiaľ viac hodinky ako "smart". Z hľadiska softvéru je dostupný iba úplný základ a SDK na akékoľvek aplikácie je ešte stále vo fáze prípravy. Čo do kvality, Pebblom dodaný/overený softvér funguje perfektne, 3rd party veci sú niektoré fajn, niektoré nepoužiteľné a nestabilné.

EDIT 16.5.: práve vyšlo Pebble SDK s obojsmernou komunikáciou. To znamená, že za chvíľu by mali byť dostupné aplikácie na všetko možné! (najväčší zoznam aktuálne tu http://forums.getpebble.com/categories/watchapp-directory)

Hardvér je solídny. Samotné hodinky sú z celkom pekného, lesklého plastu, majú 4 vodotesné tlačítka, ktoré by sa mohli stláčať ľahšie. Dodávaný remienok je meniteľný, čo je fajn, lebo nie je zrovna vrcholom designu. Displeja som sa obával najviac, je monochromatický (čierna, biela a nič medzi tým) s rozlíšením 144×168 pixelov, čo znamená, že všetko je relatívne kostrbaté.

V realite sa ukázalo, že pixely sú natoľko malé, že to nevadí, navyše na použitom e-paper displeji je všetko nejaké krajšie. E-paper je iná technológia ako e-ink (to, čo má Kindle) a potrebuje energiu, aby niečo zobrazoval. Má teda vyššiu spotrebu, výhodou je rýchle prekresľovanie porovnateľné s LCD. Na slnku je čitateľnosť extrémne dobrá. V kombinácií s veľkými písmenami sú to s prehľadom najlepšie čitateľné hodinky, čo som kedy videl. Vnútri čierna farba displeja takmer splýva s plastom hodiniek a pôsobí pekne jednoliato. V tme sa zíde jemné podsvietenie aktivované tlačítkom alebo akcelerometrom (treba silno myknúť rukou).

Pebble vonku

Čo Pebble dokáže

 • samozrejme zobrazovať čas. Watchfaces (po slovensky "ciferníky", ale ciferník mi pripomína pevnosť Boyard, takže watchfaces) sa dajú sťahovať (mypebblefaces.com) a dokonca sa dajú robiť vlastné
 • cez BT komunikovať s iPhoneom alebo Androidom a zobrazovať notifikácie o SMSkách/mailoch/správach a prichádzajúcich hovoroch (je to fajn keď má človek plné ruky alebo šoféruje)
 • nastaviť budík
 • ovládať prehrávač hudby na mobile a zobrazovať názov pesničky, albumu, autora
 • hodinky vedia vibrovať, je to oveľa efektívnejšie ako vibračné zvonenie na mobile. Bonusový bod - nemajú nič, čo by vydávalo zvuky.
 • zobrazovať údaje z Runkeepera (je to zatiaľ mega rozosraté a napríklad rýchlosť vôbec neukazuje)


Menu • prehrávač hudby • FEZ o'clock

Spomínané vlastné watchfaces sa síce dajú vyrábať, ALE momentálne je to veľmi nepraktické, keďže ich treba programovať v C, neexistuje simulátor na testovanie a kompilovať sa dajú len v Linuxe a OS X. Univerzálne SDK zatiaľ nie je dostupné, čiže neexistujú ani 3rd party aplikácie, ktorých koncepty vyzerali veľmi nádejne (tachometer, mini navigácia).

Baterka vraj vydrží týždeň s konštantným pripojením na mobil a nabíja sa cez USB. EDIT: s vypnutým BT vydrží viac ako 19 dní. Permanentne zapnutý Bluetooth mierne znižuje aj výdrž mobilu. To sa dá ošetriť zapínaním BT len keď ide človek von. Pebble funguje sám o sebe, ale firmware sa dá updatovať iba cez mobil (iOS 5+, Android 2.3+), rovnako sa pridávajú aj watchfaces a neskôr sa budú aplikácie.


Rumkeeper pls • SMS / múdrosť dňa • mak_ene a zotrva_níky

Na prvý veľký hardwarový kickstarterovský projekt musím povedať, že dopadol fajn. Síce hodinky mali byť v septembri, prvé boli namiesto toho vo februári a ja som svoje dostal až teraz.. aj to len vďaka tomu, že som si zmenil farbu na čiernu. Zvyšné farby doteraz nie sú vyrobené. Samotný koncept "smart" hodiniek zrejme má budúcnosť a Pebble je prvým krokom správnym smerom.

A mimochodom colnice sú riadna chujovina. Vypýtali si 20€ akože za DPH (kto pridal hodnotu kde?) a skvelý poplatok 3.60€ za to, že mi zadržali balík! Money well spent. Zaujímavé je, že zo zaplatených $130 stojí Pebble len $90 a potom $15 pošta, $13 "mechandise processing fee" a $6 (5% celkovej ceny) si berie Kickstarter a rovnakú sumu aj Amazon Payments. Dokopy ma teda Pebble vyšiel 128€, z toho 72€ stáli samotné za hodinky a zvyšok drísty okolo.

Now
It's now already? Goddamn, I almost overslept!

napísal , 10 May 2013

6 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Loopus [ Piatok 10.5.2013, 12:26 ]

  gj!

 2. Dristy [ Piatok 10.5.2013, 12:54 ]

  Lookin' good. Uz sa tesim ked sa dozijem tych svojich :)

  Ma porazi, ak Apple vyda nejaky iWatch skor ako Pebble zacne vyrabat biele kusy :D

 3. yablko [ Piatok 10.5.2013, 13:04 ]

  vibračné zvonenie na mojom mobile je dosť efektívne https://twitter.com/yablko/status/332812487361703937/photo/1

 4. Anonymous [ Piatok 10.5.2013, 16:13 ]

  V Americe pridali hodnotu, Blade;-)
  Perfetkna recenzia! Ďakujem, škoda, že Pebble su na ebayi za horetne sumy.

 5. Miloš [ Nedeľa 12.5.2013, 22:21 ]

  Súhlasím naprosto, veci ohľadom dph a cla, ktoré objednávate z krajín, ktoré niesú v EÚ z nejakého dôvodu si chcu vypytať dph ak je suma nad 22 € a clo ešte dokonca ak je suma nad 150 €. Proste je to podľa mňa na hlavu, štát s tým nič nemá a si zadarmo berie peniaze.
  -------------------------------------------------------
  Na čínskom DealExtreme je týchto hodiniek habadej :D
  ale asi iba tieto vyzerajú k svetu

 6. Papashop.cz [ Utorok 25.6.2013, 22:41 ]

  Chytré hodinky Pebble lze zakoupit v internetovém obchodě Papashop.cz, odkaz zde: http://www.papashop.cz/papashop/eshop/8-1-MOBIL-HODINKY/0/5/202163-Chytre-hodinky-Pebble

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom