Notebook, adaptér a hluk v reproduktoroch

napísal , 11 Feb 2013 [ Hacky Tutoriály ]

Po pripojení notebooku k reproduktorom alebo k nejakému audio systému dosť často nastáva problém, že namiesto ticha ide z reprákov dosť veľký hluk z notebooku. Niečo takéto:

To kliknutie pred koncom je zvuk ako som odpojil adaptér od notebooku. Rámus evidentne zmizol. Podobná vec sa deje aj keď pripojíte monitor cez VGA - obraz sa vlní a šumí. Dlho ma trápilo čo je to za hovadinu a ako šum odstrániť, tak som sa konečne odhodlal o tom napísať.

Všetok tento trapas sa deje iba v prípade, že notebook aj reproduktory sú pripojené do elektriny "trojitou" zástrčkou (to je tá s dierkou) alebo ak sú k reproduktorom s obyčajnou zástrčkou pripojené 2 zariadenia s trojitou zástrčkou. Podobne s monitorom.

Problém je v tom, že vznikajú zemné slučky (anglicky ground loops). Na wikipédii je to, samozrejme, maximálne blbo vysvetlené, ale v zásade ide o to že zle navrhnuté zariadenia (ako napríklad adaptér) menia potenciál zeme a vďaka slučkám pomedzi zariadenia premáva neželaný prúd a robí hluk. Alebo také niečo.

Update: pridal som druhú, menej hackerskú metódu

Metóda #1

Vyriešiť sa to dá tak, že sa preruší slučka odpojením uzemnenia - uzemnenie je tá dierka na zástrčke (spravíme ground lift). Pozor, toto je bezpečné robiť iba so zariadeniami, čo majú plastový adaptér! Normálne slúži ochranný kolík v zásuvke na to, keby sa niečo v spotrebiči s kovovým/vodivým obalom doserie, aby sa tento obal nestal tiež vodivým a teda potenciálne velice nebezbečným. Pri notebookoch je to v pohode, keďže do nich ide už iba transformovaný jednosmerný prúd z adaptéra a adaptér je plastový. Niektoré novšie notebooky majú dvojkolíkové adaptéry už od výroby.

Najjednoduchšie je rozrezať obal šnúry, ktorá ide z adaptéra do siete a prerušiť uzemnenie. Nie len prestrihnúť drôtik, ale vystrihnúť z neho aspoň pár milimetrov, aby sa nedotýkal - takto:

Drôtiky sú označované vždy rovnakými farbami, treba prestrihnúť ten zltý/žlto zelený. Ak by ste náhodou prestrihli nesprávny, nič nevybuchne, iba káblom nepôjde elektrina.

Aj keď sme prestrihli nič na dotyk nebezpečné, nie je odveci kábel oblepiť, už len preto, aby sa spevnil nastrihnutý obal.

Po tomto si môžete konečne užívať ticho. Ak vám to príde nebezpečné (predpokladám, že nestriháte drôtiky každý deň), ja už takto fungujem pár mesiacov a stále som nažive. Rovnako ako aj všetci ľudia vlastniaci notebooky, ktoré majú adaptéry bez uzemnenia od výroby. Rozdiel je iba v tom, že tieto adaptéry majú dvojitú izoláciu (plast a v tom ešte ďalši plast), lebo normy. Ale ktovie, stále sa nájde niekto, kto tvrdí, že to môže byť aj tak nebezpečné. Nebezpečné za predpokladu, že by sa niekde v adaptéri spojila zem s fázou.

Jediný vedľajší efekt oproti adaptéru s trojitou vidlicou je, že pri zapájaní jack konektorov je počuť hluk spôsobený rozdielom potenciálov, čo sa deje pri všetkých floating ground spotrebičoch (teda aj niektorých notebookoch). Čo si myslím, že je dosť jedno, hlavne, že je ticho.

Metóda #2

Pre menej adventuróznych existuje ešte možnosť kúpiť si izolátor zemných slučiek. Vyzerá to ako tento tu obrázok, stojí to 12 a viac € a dostať to hlavne v obchodoch s audio alebo tuning potrebami pre autá. Na slovenských internetoch hľadať "izolátor zemných slučiek" alebo "odrušovač", na anglických "ground loop isolator". Vďaka Maťovi za tip a prehlásenie, že to nedeformuje zvuk. :)

Pozor, vyzerá to podobne ako "balun", ale je to niečo úplne iné. S takýmto izolátorom teoreticky nemusíte riešiť, či je váš adaptér bezpečný za každých okolností, akurát že treba všade ťahať ďalšiu vec.

napísal , 11 Feb 2013

8 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Mato Capkovic [ Pondelok 11.2.2013, 18:33 ]

  Odporucil by som radsej kupit oddelovacie transformatory, cena zacina od $10, google -> audio isolators
  Problem v tvojom rieseni je ze ak sa prerazi faza na zemnenie ktore je spojene s krytom notebooku moze to pekne kopat :) mozno to vyhodi istic cez zemnenie reprakov ak ich tam mas zapojene, ale ja by som to neriskoval. Halvne ked mozes ublizit aj niekomu cudziemu.

 2. 81403 (blade) [ Pondelok 11.2.2013, 19:44 ]

  Nad izolátorom som tiež rozmýšľal, ale bál som sa, že by to mohlo pokaziť zvuk ;)
  Máš s tým skúsenosti?

  Prečo by bolo spojené s krytom? To by mali problém aj výrobcovia - napríklad Sony má všetky nové adaptéry bez zemnenia a dáva ich ako náhradné k akýmkoľvek notebookom. Ak by bol kryt nebezpečný, znamenalo by to, že by ohrozovali ľudí so staršími notebookmi, čo teda asi nerobia :)

 3. Mato Capkovic [ Utorok 12.2.2013, 16:16 ]

  Tie izolatory funguju bez skreslenia a frekvencna charakteristika tam uplne vyrovnana, co som pozeral tak tam maju pokles 0.01dB, ludske ucho dokaze zistit az rozdiel 1dB.
  To ze ti to brumi je dokazom ze zem je vytiahnuta az do notebooku. Proste je vystup adaptera prepojeny so zemou. Neviem ci to robia kvoli bezpecnosti alebo statickej elektrine ale je to tak, pozri si tento obr. http://forums.lenovo.com/t5/R-L-Series-ThinkPad-Laptops/Checking-AC-adapter-output/ta-p/237602
  Ak pouzijes adapter bez zemenia, nebude na kryte zem, ale ani faza keby sa nieco stalo, pretoze adapter je na to prisposobeny.

 4. 81403 (blade) [ Utorok 12.2.2013, 20:41 ]

  Čo som čítal, tak tie adaptery sú rovnaké.. ale ktovie. Môj má napríklad len 2 kontakty na výstupe.
  Ten izolátor doplním do článku, keď hovoríš, že nedeformuje zvuk. Možno si aj nejaký kúpim a vyskúšam. Vďaka za info.

 5. gemi [ Štvrtok 14.2.2013, 02:17 ]

  Osobne aj profesionalne nesuhlasim s Metodou #1. Je to sice ucinna metoda a popravde pri beznom, podotykam beznom pouzivani by sa nemalo nic stat ale ... Hlavny problem preco neodporucam toto riesenie je prosty. Je velmi pravdepodobne, ze sa pri narezavani izolacie (obal snury) velmi lahko a urcite poskodia aj vodice, na tom istom mieste(blizko seba) a tam moze velmi lahko nastat skrat. Staci napr. len rozliat na podlahu vodu, ktora sa dostane cez izolacku(ci iny dodatocny sposob izolacie) a moze to cloveka aj zabit. Ano je vela sikovnych majstrov, ktori to spravia takmer odborne, no netreba zabudat na tych nesikovnych, ktori si narezany vodic nevsimnu alebo vsimnu a odignoruju atd....
  Tolko moj postreh.

 6. PartyScratch [ Piatok 8.3.2013, 19:10 ]

  Problém nastáva iba pri starších elektro inštaláciach PEN, kde (pravdepodobne aby ušetrili za jeden kábel) je zemniaci vodič spojený v zásuvke s nulákom a spĺňa teda dve funkcie(ako ochranú tak aj nulovaciu. Odpájať zemniaci vodič nie je veľmi múdre (keby ho tam nebolo treba, nedávali by ho tam) a v žiadnom prípade to neodporúčam robiť ako popisuje autor článku, je jasne vidieť, že pri odizolovávaní sa poškodila izolácia aj na okolitých vodičoch. Toto je veľmi nebezpečné hlave vo vlhkých podmienkach. Keď iná možnosť ako odpojiť zemnenie nieje, určite by som to nerobil na notebooku, ale v samotných reproduktoroch, kde je na 99% klasický sieťový transformátor a teda obvod je galvanicky spojený so zemnou(spojením GND so PE) zámerne, práve kvôli vyrovaniu potenciálov, bohužial pri starých PEN rozvodoch tu vzniká ground loop.

 7. Mirex [ Sobota 13.4.2013, 20:26 ]

  Nedavno som podobne preberal na jednom diskusnom fore. Naslo sa tam par rieseni, precitaj si diskusiu: http://kyberia.sk/id/6856616/
  Najjednoduchsie riesenie bolo zapojit obe zariadenia (PC aj reproduktory) do rovnakej zasuvky aby mali rovnaku zem. Skusal si to, mas v repre aj potom brumenie?

 8. 81403 (blade) [ Sobota 20.4.2013, 17:25 ]

  Skúšal, aj na viacerých miestach a reprákoch, nefungovalo, preto som to riešil takto.

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom