Stories of Your Life: and Others

napísal , 26 Oct 2011 [ thoughts / ideas ]

book

Aký typ človeka si?

Predstav si, že vieš, čo bude o 5 rokov. Predstav si, že dostaneš náhľad do budúcnosti a presne vieš, na čom budeš. Späť v tvojej časovej línii máš partnera. Je pre teba všetkým, miluješ ho celou svojou bytosťou. Kuk do budúcnosti a vieš, že o 5 rokov nie ste spolu. Má niekoho iného, možno svadba, možno nie... je to jedno. Nie si to ty.

Predstav si, že to vieš a je to nevyvrátiteľná pravda. Vieš to, nemôžeš nevedieť. Dokázal by si si tých zvyšných 5 rokov vychutnať? Aký typ človeka si? Akceptoval by si situáciu, zabudol na budúcnosť a snažil sa z toho spraviť najlepších možných 5 rokov? Alebo by si ich strávil neustálym pochybovaním... "Je toto ono? Dosral som to, práve teraz? Je toto dôvod?"

Ja viem, ktorý typ som a ani nepotrebujem poznať budúcnosť. Ale je to jedna z otázok, ktorá sa človeka zavŕta do hlavy pri čítaní tejto zbierky poviedok. Autor Ted Chiang pochádza z vedeckého prostredia a príbehy stavia okolo objavov a teórií z fachu. Tie, ako každé správne sci-fi, používajú svoj žáner ako prostriedok na exploráciu našej ľudskosti a dôsledkov našich činov.

Akú váhu prikladáme ľudskej kráse a čo by sa stalo, ak by sme dokázali "vypnúť" jej vnímanie? Je (pri extrémnych úrovniach) miera inteligencie človeka nepriamo úmerná jeho ľudskosti? Vymaže dôkaz existencie Boha potrebu viery? A keď sme pri tom... čo ak by Babylonská veža skutočne dosiahla neba? Dokážu osud a slobodná vôľa koexistovať?

Chiang má evidentne gebulu, ale pámboško mu nechal miesto aj pre srdíčko a to je fajn. Jeho postavy sú uveriteľné a vcítenia-sa-do hodné, vďaka čomu všetko to mudrovanie získava na váhe. Kopa príbehov sa točí okolo konceptu slobodnej vôle, všetky sú oči otvárajúce a choďte ich čítať.

Skúsiť:
Ted Chiang - Tower of Babylon
Ted Chiang - Understand
Ted Chiang - The Merchant and the Alchemist's Gate

Kúpiť:
amazon
bookdepository
martinus

Je to jedna z tých z tých kníh, ktorú treba občas zložiť a tváriť sa dôležito a poriadne si zadumať. Ak nie ste zrovna v pasáži, kde ju zložiť nemôžete, lebo vtedy nemôžete. Takže tak. Nechajte si otvoriť myseľ, preleštite x-té oko, vložte si Príbehy Vášho Života do poličky.
Stoja za to. Fakt.

napísal , 26 Oct 2011

2 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
  1. Tyrhus [ Štvrtok 27.10.2011, 16:43 ]

    gramaticka korektura: "svatba" -> "svadba"... inak pekny clanok :-)

  2. yablko [ Štvrtok 27.10.2011, 19:27 ]

    dík

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom