System Shock 2 - My nightmare before xmas

napísal , 23 Dec 2010 [ Hry ]

System Shock 2
System Shock 2 (1999)
by Irrational Games & Looking Glass Studios

Keby sa ma niekto spýta aký je môj jeden najobľúbenejší film, album alebo kniha, nevedel by som mu ani za boha odpovedať. :) Pri hrách by mi však bez váhania prišiel na rozum jeden názov.

Nie že by som hral málo hier a preto si bol taký istý, skôr naopak, keby zrátam všetok čas strávený hraním, vyšplhal by sa zrejme na znepokojivo vysoké číslo. No a napriek tomu je SS2 pre mňa jasná voľba.. čím to je?

System Shock 2 je niečo, čo by som reálne označil za kultovú hru - nie je pre každého, ale komu sa páči, je veľká šanca, že bude z nej celý bez seba. :) Za jeho hlavnú zložku považujem atmosféru magnitúdy, s akou som sa doteraz nikde nestretol a ktorá tvorí spolu s unikátnym príbehom a hrateľnosťou neskutočne silný celok. Presnejšie ide o kombináciu hororovej FPS + RPG zasadenú do cyberpunkového sveta výskumnej vesmírnej lode Von Braun, na ktorú ste boli poslaní ako vojak/hacker, čo má pomôcť vyriešiť vzniknutú situáciu po tom, ako posádka vyslala núdzový signál.

Slovo hororová myslím úplne vážne a narozdiel od všetkých iných wannabe strašidelných hier je System Shock 2 jediná, kvôli ktorej som reálne nemohol spávať. Pamätám si ako som si vždy v noci hovoril, že to už na druhý deň určite nezapnem a ráno som hneď utekal k PC. :)

Zaujímavým prvkom je, že príbeh si musíte skladať hlavne pomocou audio logov roztrúsených po celej lodi, keďže skoro celá posádka je mŕtva a po lodi sa preháňajú rôzne divné kreatúry pozostávajúce zo zmutovaných ľudí a pokusných zvierat. Ďalšie časti skladačky poskytuje pár zvyšných členov posádky a svet samotný - napríklad po zabití kreatúr môžete skúmať ich orgány a o každom predmete je dostupný popis, ktorý občas odkrýva aj niečo zo sveta System Shocku.

System Shock 2 screenshot

V celej hre sú prakticky iba 2 videá - intro a outro, zvyšok príbehu získavate z textu/hovoreného slova. To na jednej strane pôsobí extrémne presvedčivo v porovnaní s aktuálnymi, animáciami prepchatými hrami, ale na druhej strane si viem predstaviť, že toto môže odradiť veľa ľudí, ktorým sa nechce čítať a v dnešnej dobe by asi ťažko vyšla hra takto postavená na texte. Aby som nič nespoiloval, posledná vec, ktorú poviem k príbehu je, že System Shock má jednu z najikonickejších antagonistiek - umelú inteligenciu Shodan, ktorá má podľa všetkého prsty aj v dianí na lodi Von Braun a tento raz sú v hre aj ďalšie, ešte záhadnejšie sily.

Ako som spomenul, hlavnou devízou System Shocku je atmosféra - tú si vyslovene pýta prostredie vesmírnej lode, na ktorej ste sami a nemôžete nikam utiecť a vďaka (fakt dobrým) atmosférickým zvukom a hudbe ju toto prostredie aj dostáva. Silná atmosféra zase pridáva strašideľnosti a keď sa zľaknete, bude to stáť za to. Ak patríte k ľudom, čo sa len smejú nad počinmi ako F.E.A.R., Dead Space a Resident Evil, možno vás poteším tým, že System Shock 2 považujem spolu s Penumbrou za jediné skutočne hororové hry. Minimálne vďaka ich nepredvídateľnosti, ktorá je v kontraste s priehľadnými, ťažko naskriptovanými hrami, kde viete 10 sekúnd dopredu, že sa vás hra pokúsi nastrašiť.

Navyše je System Shock pomerne obtiažny a pokiaľ si nebudete dávať všetky skilly do výdrže a agility (čo nebudete, lebo sú tam oveľa zaujímavejšie skilly;), bude z vás sráč, ktorý ledva uteká a nič nevydrží, takže keď vás nejaký ten zmutovaný dobrák dobehne, naozaj ide o život. :) Aby toho nebolo málo, treba popri tom všetkom šetriť nábojmi, lebo tu ich na vás zrovna nesypú ako v nových hrách. Oh yeah a zbrane musíte udržiavať v dobrom stave, inak sa môžu zaseknúť.

Hrateľnosť najviac spestrujú spomínané skilly, predsa len ide o RPG. Od základných, ako sú zručnosti na zbrane, je tu samozrejme hacking (čo by to bol za cyberpunk bez hackovania? :), výskum (orgánov kreatúr, substancií), modifikácia zbraní, opravovanie, fyzické atribúty (sila, agilita, výdrž) až po psychické schopnosti. Tieto psychické schopnosti si môžete predstaviť ako kvázi náhradu za mágiu v klasických fantasy RPG.

Pokiaľ ste hrali Bioshock, bude vám toto všetko povedomé, ibaže pestrejšie, viac hardcore, presvedčivejšie a podľa môjho názoru celkovo lepšie. Mimochodom za Bioshockom stojí štúdio Irrational Games, ktorých debutom (v spolupráci so zaniknutou legendou Looking Glass) bol práve System Shock 2!

System Shock 2 screenshot

Samému mi príde zarážajúce, že stará hra, ktorá vyšla v roku 1999 je o toľko uveriteľnejšia ako jeho "nástupca", čo vyšiel o 9 rokov neskôr (teda nie že by Bioshock bol zlý... :). Nuž, tak to dopadne, keď sa snažíte vyhovieť mainstreamovému publiku... a väčšia pestrosť je daná možno aj tým, že v minulosti stačili nízkopolygónové modely a malé textúry, ktoré sa dajú rýchlejšie vytvoriť.

Grafika.. to by mohol byť v dnešnej dobe problém. Oproti iným hrám z roku 1999 to síce nie je až také zlé a vďaka geniálnej atmosfére sa dá nad ňu v pohode povzniesť, ale predsa len to bude vidieť na vašom turbo mega faptastic ultra HD displayi. Good news is, že stále aktívna komunita pripravila hi-res textúry a vylepšenia modelov. Ja osobne mám síce najradšej originálnu rozmazanú verziu, ale to je asi aj tým, že po piatich prejdeniach som na ňu príliš zvyknutý. ;)

Komunita tiež vytvorila rozsiahle patche, aby SS2 išiel aj na nových Windowsoch a za úplný vrchol považujem to, že sa fanúšikom podarilo od developerov vytiahnuť kompletný soundtrack v bezstratovom formáte a pred pár týždňami dokonca celé zdrojáky!

Čo potrebujete, ak si chcete zahrať System Shock 2?
Oficiálnou cestou to kvôli debilným sporom s právami bohužiaľ nejde (len tak mimochodom na Good Old Games je najžiadanejšou hrou:), takže kľudne choďte "nakúpiť" na torrenty. ;) Ďalej budete potrebovať SS2Tool, čo je utilita, ktorá nainštaluje všetky potrebné patche na kompatibilitu a v prípade, že chcete ostrejšie textúry, budete ešte potrebovať SHTUP. Dostupné sú tiež nové modely (Rebirth), ale tie podľa mna až tak dobre nezodpovedajú originálnym modelom, so yeah, use them at your own risk.

Pred spustením treba ešte v odkaze na hru nastaviť kompatibilitu na Windows XP a spúšťanie s administrátorskými právami. Po tomto by mala hra ísť, ale nie vždy je to bezproblémové - môžu nefungovať videá (na fórach je kopec riešení), po (nevyhnutnej) zmene kláves môže prestať fungovať drag & drop v inventári (SS2 Modmanager má v "Tools" nástroj na odstránenie tohoto problému) a citlivosť myši zvykne byť nerovnomerná na horizontálnej osi oproti vertikálnej (na toto pomáha nastaviť menej širokoúhle rozlíšenie v cam.cfg).

System Shock 2 screenshot

Je síce mierny pain System Shock rozbehať, ale výsledok rozhodne bude stáť za to. :) Za 11 rokov vyšlo neskutočné množstvo hier a ja už pomaly začínam strácať nádej, že sa niekomu podarí prekonať atmosféru alebo hrateľnosť SS2. Ak ste ho ešte nehrali, máte to štastie, že ten najepickejší virtuálny zážitok je stále pred vami. ;)

btw: Treba sa pripraviť na to, že prvá pol hodina na začiatku je trocha nudná a keď máte arachnofóbiu, rovno môžete na toto celé zabudnúť. :D

napísal , 23 Dec 2010

10 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. yablko [ Štvrtok 23.12.2010, 22:36 ]

  tak zrovna bioshock má tuším tiež len 2 videá :) a taký half-life 2 žiadne, to sa dá označiť za hry dnešnej doby

  anyway yeah, zo sshocku2 sa zoserete pod stôl všetci a pochopíte, aký výsmech sú všetky tie hry, ktoré považujete za hororové

  ale to be fair, ani jeden z nás nehral žiaden silent hill napríklad a určite je tam vonku kopa hier so scare-the-shit-out-of-me potenciálom.. ak také poznáte, šup sem do komentárov :)

 2. Trololo [ Štvrtok 23.12.2010, 23:05 ]

 3. 81403 [ Štvrtok 23.12.2010, 23:29 ]

  @yablko: Valid point s tým HL2 a Bioshockom (Levine sa tým tuším dokonca chválil, že majú len 2 videá.. zjavne im zostalo niečo zo starých čias:), ale ani v jednom nemáš toľkoto kadejakých textov, na základe ktorých si treba domýšľať ako to asi vyzeralo. Mám pocit, že najviac boli na tomto založené Elder Scrolls - celá mytológia bola popísaná v in-game knihách.

  @Trololo: To si trafil, Amnesiu som hral a tiež bola mega strašidelná akonáhle sa tam objavili tí bledí "ujovia" :) Ale ako hra ma moc nebavila, lebo to celé vyznievalo ako recyklovaná Penumbra. Minimálne prvé 4 hodiny, ďalej som sa nedostal.

  Ďalšie nápady? :)

 4. imaldris [ Utorok 28.12.2010, 15:45 ]

  http://www.youtube.com/watch?v=6aPLV57jyXE&t=1m4s

  sice ste silent hill nehrali, ale staci si pustit toto so sluchadlami v tme a domyslite si ze ake to mohlo byt "ingame" :-D

 5. dilvish [ Piatok 22.4.2011, 07:48 ]

  SS2 u mna vyhrava na celej ciare. Ani tak nejde o ten horor, ale o pribeh. Voice acting, scifi/cyberpunk (heeeej..cyberpunk - me looooove)

  Neviem, co by som dal teraz za tu srandicku na mazanie pamate z MiB...vymazal by som si storyline ss2 z hlavy ako Lister zmazal Agatu Christie Hollymu z pamate...a vrhol sa na to znova :D

  Presiel som to uz vela krat..ale ten prvy krat bol naj...(

  "The Polito form is dead, insect. Are you afraid?" - Keby bolo hlasovanie o naj- moment z hry, hlasoval by som za tento :D

 6. PayteR [ Sobota 7.1.2012, 00:57 ]

  SS2 je sice pecka, ale u mna je na druhom mieste, prvý je Deus Ex, zaujímavé že to tu nikto nespomenul :) mimochodom "nedavno" vyšiel Deus Ex - Human Revolution, a vývojári odviedli kus perfektnej roboty, a musím uznať že na dokonalosť jednotky chýbal len kúštoček :) inak s najlepšími hrami to je ako niektorými najlepšími filmami, a to že vždy to je najlepšie keď to hrá alebo vidí človek prvý krát, lebo na ďalší krát to už stráca to tajomno keď vieš všetky spoilery

 7. 81403 (blade) [ Štvrtok 12.1.2012, 10:46 ]

  Čo? Deus Ex je predsa druhý ;)
  Každopádne, pre úplnosť spomeniem ešte aj Vampire: the Masquerade - Bloodlines
  Na to sa mi nový Deus Ex ponáša oveľa viac ako na pôvodný Deus Ex. Inak hej, je neuveriteľné ako dobre sa im podarilo spraviť pokračovanie.
  A pre ešte úplnejšiu úplnosť spomeniem, že druhý Deus Ex (Invisible War) stojí za masívne hovno :)

 8. PayteR [ Utorok 31.1.2012, 15:18 ]

  Súhlasím so všetkým :) až na ten Bloodline, strašne zabugovana a nudna hra, po par hodinach som to so znechutenim vypol :)

 9. yablko [ Utorok 31.1.2012, 16:39 ]

  Vrr.
  Šak počkaj, keď ti nejaký vampír gule natrhne v temnej uličke, budeš vedieť prečo.

 10. PayteR [ Piatok 31.8.2012, 06:39 ]

  meh som sa sem dostal nejak znovu a tak ma napadlo Stalker(všetky diely) má tiež poprdeli atmosféru, ako hodnotíte to?

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom