Lifechanging revelations

napísal , 29 Nov 2010 [ thoughts / ideas ]

Donedávna som žil v magickom svete, kde boli fonty dokonale symetrické a nechápal som ako ich ľudia robia tak vymakane. Vyžaduje to nejaké špeciálne nástroje? alebo prudké skillz? Well, vyžadovalo to hlavne pozrieť sa na vec zbližša, aby som zistil, že pravda je niekde inde.

Tak som si otvoril legendárny font fontov - Helvetica (pre tých, čo nevedia - používa sa prakticky všade a napríklad Arial je jeho shameless napodobeninou:) a začal ho podrobne skúmať. No a tu som zistil, že to, čo navonok pôsobí ako perfektné tvary, je vlastne dosť asymetrický bordel, kde "dokonalosť" niekto neriešil. Pozrite sa na toto:

Helvetica - asymetrické v

Klikni pre zväčšenie

Čiernou farbou je napísané normálne "v" a priesvitnou zelenou je zrkadlovo obrátené a vycentrované "v". Ako vidíte, tvary vôbec nesedia a keď už ani len obyčajné posraté jednoduché "v" v Helvetice nie je symetrické, tak potom naozaj už nič nemusí byť! :)

Helvetica - asymetrické v

Klikni pre zväčšenie

Druhý príklad, kde dobre vidieť asymetriu, je číslica 8. Všimnite si vyznačený stred a ako je každý bod krivky posunutý niekde inde. O tom, že každý bod má iné parametre zakrivenia ani nehovorím..

Takže čo z toho vyplýva? Ak ste takí perfekcionisti ako ja, vykašlite sa na to, všetko robte kľudne od oka - stačí aby to vyzeralo dobre. Mimochodom aj tieto moje screenshoty majú dosť "vadné" veľkosti (903x1038) a všetci sme to prežili. ;)

Druhým objavením, ktoré ubralo zase trocha mágie z môjho sveta, bolo keď som potreboval v C++ riešiť niečo obskúrnejšie ako len výpočty a grafiku a skúšal som spraviť Bluetooth server. Nikdy som nechápal skadiaľ berú ľudia informácie ako nakódiť takéto veci, prípadne či len ja som príliš sprostý na to, aby som pochopil chaotické MSDN (oficiálna dokumentácia k C++, C#, Windows API, atď. od Microsoftu), kde občas dosť šetria príkladmi.

V konečnom dôsledku som po dlhom hľadaní na nete zistil, že riešenie bolo na jednej z prvých stránok, na ktoré som narazil (a preskočil keďže tam nebol žiadny kód;) a tiež som prišiel na to, že nie všetko je priamo na nete. Napríklad ako spraviť BT server (a veľa iných vecí od systémových záležitostí až po multimédiá) je v ukážkových programoch vo Windows SDK.

microsoft windows sdk

Všetko je na webe? Don't think so..

Samozrejme, že nakódiť to tak, aby všetko fungovalo podľa mojich predstáv bol riadny pain in the ass aj s ukážkovým kódom. Väčšina programátorov odchovaných na C++ je brutálne nepraktická a potrebuje sa srať s každou blbosťou. Takže namiesto toho, aby na inicializáciu stačilo napísať pár riadkov kódu, treba napísať takúto kopu balastu:

napísal , 29 Nov 2010

čo ty na to?

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom