Ako vypnúť rozťahovanie obrazu na ATI a Win7

napísal , 4 Nov 2010 [ Hacky Hry Windows ]

Ak máte grafickú kartu od ATI/AMD a skúšali ste na nej niekedy použiť iné ako natívne rozlíšenie displaya, či už pri hrách alebo pri pripájaní na HDTV, určite ste mali tú česť zistiť, že miera idiocie ovládačov týchto kariet je vskutku kolosálna. Problém je dokonca už len nainštalovať najnovšiu verziu Catalystov na notebook a za "dobre odvedenú" prácu musím ATI uznať, že boli odjakživa špecialisti na hádzanie klackov pod nohy.

Dúfajúc, že ušetrím pár ľudí od hodín strávených hľadaním ako ojekabátiť zákerné ovládače, píšem tento post, kde sa dozviete ako prinútiť kartu, aby obraz vždy zostal v pomere strán, aby na HDTV nebol zmenšený a aby ste ich vôbec nainštalovali. :)

Rozťahovanie obrazu a overscan s ATI ovládačmi

All fixed!


Nové ovládače na notebooku

Najskôr pár slov k inštalácií na notebookoch. Zo záhadných príčin nie je možné inštalovať oficiálne nemodifikované ovládače na mobilné Radeony, takže ste odkázaní na výrobcu laptopu alebo "hacknuté" ovádače, ktoré majú odstránené tieto umelé obmedzenia. Nájdete ich v tomto fóre (sranda, že ich vyrába Slovák:), prípadne môžete skúsiť šťastie s Mobility Modderom, ktorý už ale nebol update-ovaný nejaký ten rok.

Obraz v pomere strán

Now, with that out of the way, prejdime k hlavnému - ako v nižších rozlíšeniach spraviť z čaptavého, roztiahnutého obrazu obraz so zachovaným pomerom strán. Za čias XP sa dal scaling nastavovať na tejto obrazovke, ktorú vo Viste a Win 7 pre istotu disablovali:

ATI CCC / Scaling

Výborne mládenci, bez príčíny zakazovať nastavenia je skutočne prezieravé. :) Ak by ste zmenili rozlíšenie na nižšie, scaling sa zrazu dá meniť, ale akonáhle sa vrátite späť do natívneho rozlíšenia, obraz sa opäť bude rozťahovať tak ako predtým.

Na jednom fóre som dokonca čítal ako človek adresoval tento problém technickej podpore ATI a ich odpoveď sa niesla v zmysle, že to tak má byť a takéto riešenie považujú za správne. Epic fail.

Ako obísť tento debilizmus? Spustite regedit a nájdite kľúč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\GraphicsDrivers\Configuration\- tu je zoznam všetkých displayov, ktoré boli k počítaču kedy pripojené. Teraz si môžete tipnúť ktorý je ten váš (môj interný display sa napríklad volá MS_00000_00_07D8_A9^86FDBA384B446750478162B94A525B42.. lovely name) alebo pomeniť všetky a vec je vybavená. Presnejšie, treba zmeniť hodnotu \00\00\Scaling na 4. Ak teraz spustíte aplikáciu ehm.. hru bežiacu v nižsom rozlíšení, už by nemala byť roztiahnutá. \o/ Najlepšie spravíte ak si v tomto momente vyexportujete daný kľuč z registra, aby sa dal hocikedy jednoducho zmeniť, v prípade, že by ho náhodou ovládače prepísali.

Regedit ATI scaling fix

Overscan/underscan

Ďalšia zrada, ktorú na nás ATI nachystalo sa ukáže pri snahe pripojiť počítač k HDTV cez HDMI (a možno aj iné konektory). Kvôli pár telkám, ktorých výrobcom prišilo ako dobrý nápad implementovať prežitok z éry prvých televízorov - overscan - ATI pridalo do ovládačov, ako kompenzáciu, "underscan", ba čo viac, je defaultne zapnutý a možnosť vypnúť ho je neuveriteľne zahrabaná.

Aby ste sa zbavili zmenšeného, "orámovaného" obrazu, treba sa preklikať sem:
Vypnutie underscan-u v Catalyst Control Center

Po odpojení a pripojení obrazovky sa môže stať, že nastavenia underscanu sa vrátia do pôvodného stavu, na čo mi pomohlo reštartovať PC s vypnutým underscanom a pripojenou obrazovkou.

Pro tip

Prvý Command & Conquer sa dá hrať aj vo Win 7, dokonca v rozlíšení 1024x768, s funkčným TCP/IP multiplayerov a zadarmo a oficiálne :)
Pro tip 2: ak blbnú farby, pred spustením otvorte okno s nastaveniami rozlíšenia plochy, čo by ich malo opraviť. Prípadne pomáha aj ctrl+alt+del a vrátiť sa späť do hry.

Can you believe this shit? :)

napísal , 4 Nov 2010

1 komentár

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
  1. Ewa [ Nedeľa 22.2.2015, 19:41 ]

    Hi Blade, mám podobný problém (roztiahnutý obraz) na starom vernom NTB Asus s grafikou ATI Radeon XPRESS 1100 a rozlíšením displeja 1024 x 768 . Starú Vistu som s vypätím všetkých síl :-) nahradila novým Win 8.1 všetko naskočilo super ale farby nie sú celkom verné (napr. prehliadač Chrome zobrazuje namiesto sivej skôr do slabo modra :-) čo mi až tak nevadí, ale všetko mám na obrazovke roztiahnuté do šírky. Inak pri RAM 1024 MB :) Win 8.1 šlape výborne. Vedel by si mi prosím aspoň jednou vetou poradiť čo s tým? Díky moc, ten Asus je všetko čo mám :-)

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom