webdesign / development + awesome
archivovaný archívny archív
Po pripojení notebooku k reproduktorom alebo k nejakému audio systému dosť často nastáva problém, že namiesto ticha ide z reprákov dosť veľký hluk z notebooku. Niečo takéto:
To kliknutie pred koncom je zvuk ako som odpojil adaptér od notebooku. Rámus evidentne zmizol. Podobná vec sa deje aj keď pripojíte monitor cez VGA - obraz sa vlní a šumí. Dlho ma trápilo čo je to za hovadinu a ako šum odstrániť, tak som sa konečne odhodlal o tom napísať.
Všetok tento trapas sa deje iba v prípade, že notebook aj reproduktory sú pripojené do elektriny "trojitou" zástrčkou (to je tá s dierkou) alebo ak sú k reproduktorom s obyčajnou zástrčkou pripojené 2 zariadenia s trojitou zástrčkou. Podobne s monitorom.
Problém je v tom, že vznikajú zemné slučky (anglicky ground loops). Na wikipédii je to, samozrejme, maximálne blbo vysvetlené, ale v zásade ide o to že zle navrhnuté zariadenia (ako napríklad adaptér) menia potenciál zeme a vďaka slučkám pomedzi zariadenia premáva neželaný prúd a robí hluk. Alebo také niečo.
Update: pridal som druhú, menej hackerskú metódu
Vyriešiť sa to dá tak, že sa preruší slučka odpojením uzemnenia - uzemnenie je tá dierka na zástrčke (spravíme ground lift). Pozor, toto je bezpečné robiť iba so zariadeniami, čo majú plastový adaptér! Normálne slúži ochranný kolík v zásuvke na to, keby sa niečo v spotrebiči s kovovým/vodivým obalom doserie, aby sa tento obal nestal tiež vodivým a teda potenciálne velice nebezbečným. Pri notebookoch je to v pohode, keďže do nich ide už iba transformovaný jednosmerný prúd z adaptéra a adaptér je plastový. Niektoré novšie notebooky majú dvojkolíkové adaptéry už od výroby.
Najjednoduchšie je rozrezať obal šnúry, ktorá ide z adaptéra do siete a prerušiť uzemnenie. Nie len prestrihnúť drôtik, ale vystrihnúť z neho aspoň pár milimetrov, aby sa nedotýkal - takto:
Drôtiky sú označované vždy rovnakými farbami, treba prestrihnúť ten zltý/žlto zelený. Ak by ste náhodou prestrihli nesprávny, nič nevybuchne, iba káblom nepôjde elektrina.
Aj keď sme prestrihli nič na dotyk nebezpečné, nie je odveci kábel oblepiť, už len preto, aby sa spevnil nastrihnutý obal.
Po tomto si môžete konečne užívať ticho. Ak vám to príde nebezpečné (predpokladám, že nestriháte drôtiky každý deň), ja už takto fungujem pár mesiacov a stále som nažive. Rovnako ako aj všetci ľudia vlastniaci notebooky, ktoré majú adaptéry bez uzemnenia od výroby. Rozdiel je iba v tom, že tieto adaptéry majú dvojitú izoláciu (plast a v tom ešte ďalši plast), lebo normy. Ale ktovie, stále sa nájde niekto, kto tvrdí, že to môže byť aj tak nebezpečné. Nebezpečné za predpokladu, že by sa niekde v adaptéri spojila zem s fázou.
Jediný vedľajší efekt oproti adaptéru s trojitou vidlicou je, že pri zapájaní jack konektorov je počuť hluk spôsobený rozdielom potenciálov, čo sa deje pri všetkých floating ground spotrebičoch (teda aj niektorých notebookoch). Čo si myslím, že je dosť jedno, hlavne, že je ticho.
Pre menej adventuróznych existuje ešte možnosť kúpiť si izolátor zemných slučiek. Vyzerá to ako tento tu obrázok, stojí to 12 a viac € a dostať to hlavne v obchodoch s audio alebo tuning potrebami pre autá. Na slovenských internetoch hľadať "izolátor zemných slučiek" alebo "odrušovač", na anglických "ground loop isolator". Vďaka Maťovi za tip a prehlásenie, že to nedeformuje zvuk. :)
Pozor, vyzerá to podobne ako "balun", ale je to niečo úplne iné. S takýmto izolátorom teoreticky nemusíte riešiť, či je váš adaptér bezpečný za každých okolností, akurát že treba všade ťahať ďalšiu vec.
Archivovaný archív je bez komentárov. Radšej.
8 komentárov
komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkomneukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom