Validácia HTML kódu je tu pre dobrý pocit

napísal , 29 Oct 2010 [ CSS HTML thoughts / ideas ]

Sú ľudia, ktorí považujú w3c štandardy za slovo božie a stránky, ktoré neprejdú validáciou za menejcenné. Sú ľudia ako Douglass Crockford, ktorí tvrdia, že w3c konzorcium nevie, ako Internet funguje.

Osobne validáciou považujem za ekvivalent achievementov vo videohrách. Som rád, keď vidím krásne zelenú hlášku "This document was successfully checked.." a niekedy sa o to aktívne snažím. Pre dobrý pocit.

Avšak rovnako ako pre dokončenie hry nepotrebujete pozbierať všetky achievementy, pre dokončenie stránky rozhodne nepotrebujete spĺňať všetky podmienky validácie. Mnohé sú užitočné (validátor je taktiež dobrá pomôcka pri odhaľovaní preklepov či zle uzatvorených tagov), ale priznajme si, kopa z nich je ridikulózna.

Ak musím niečo obaľovať do nadbytočných elementov, kašlem na to. <tfoot> v tabuľke nedám pod <thead>, ale pekne dole pod <tbody>. Lebo postupnosť hlava-telo-päta je logická, ostatné sú nezmysel. Viem, má to praktický význam, ale možno tak pri tabuľkách s miliónmi údajov.

A prehľadný kód > validný kód.

Štandardy sa snažím dodržovať, pokiaľ to nie je súboj ústiaci vo frustráciu.

Som však za to, aby sa tagy používali na to, na čo sú určené. Nechcem sa veľmi oháňať frázami ako "sémantický web", skôr mi ide o to, že na pekne štruktúrovaný a bohatý html sa dobre pozerá, je prehľadný a jednotlivé elementy sa dajú jednoducho cieliť v CSS-kách a JavaScriptoch. Kolujú dokonca chýry, že na pekne štruktúrovaný kód sa dobre pozerá aj Googlu, ktorý ho za to patrične odmení ;)

Keď už sme pri tom... čo sa týka CSS validácie - ignorujte ju a ignorujte každého, kto tvrdí, že na nej záleží. Nezáleží. CSS je rozbitý štandard, každý browser implementuje inú podmnožinu iným spôsobom a človek aj bez toho potrebuje často stvárať absurdné ninja kúsky k tomu, aby dosiahol čo potrebuje. A to aj keď neberieme v úvahu staré IEčka. CSS hacky, prefixy, čokoľvek potrebujete - všetko s absolútnym kľudom používajte.

Nechcem byť advokátom zlého kódu. Ľudia by nemali písať stránky "ako sa podarí" a nechať na browser, nech si s tým poradí. Nemali by to ale ani zbytočne preháňať s validáciou. Všetko pekne v rámci oného :)

napísal , 29 Oct 2010

3 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
  1. delaiah [ Piatok 28.10.2011, 09:40 ]

    prepac, ale ak ti niekto zaplati za vytvorenie sablony z PSD a zhodou okolnosti sa do toho aj vyzna a ty mu dodas nieco nevalidne a s (zbytocnymi) hackmi, neviem, ci ta pochvali... preto by po precitani tohto clanku bola moja rada pre dalsich potencialnych citatelov: spravajte sa podla tohto len, ak robite svoj projekt / viete, ze sa vam na to nepride/nebude to vadit objednavatelovi. ja nevalidne sablony reklamujem (pokial na tu nevaliditu nie je naozaj dobry dovod) a nie som zdaleka jediny...

  2. yablko [ Piatok 28.10.2011, 10:54 ]

    Ak sa do toho skutočne vyzná, vie, že nevalidný kód nie je automaticky zlý kód. Problém je, že dodržať všetky pravidlá validácie môže občas vyústiť práve v pridávanie zbytočných hackov a iné obchádzanie neproblémov. A vtedy radšej zoberiem čistý kód ako kód nasilu validný.

    Nechcem sa opakovať. Myslím, že v poslednom odstavci článku som to zhrnul:)

  3. Sultan [ Streda 27.2.2013, 22:44 ]

    Validacia je doležita. Pozri sa na všetky vládne weby, ani jedna nie je validná a stáli milióny eur.

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom