This Film Is Not Yet Rated (2006)

napísal , 23 Oct 2010 [ Filmy ]

this film is not yet rated review header
by Kirby Dick

MPAA (Motion Picture Association of America) je organizácia, ktorá čumí na filmy a potom na ne nalepí "rating", určujúci kto smie a kto nesmie film vidieť (sekundárna funkcia je nezmyselne žalovať "pirátov", ale to teraz nechajme). Ok. Teoreticky užitočná vec, sú veci, ktoré by malé deti nemali vidieť. Problém je, že.. uhm.. kde začať.

MPAA tvrdí, že jej hodnotenia sú čisto informačného charakteru, majú len radiť, nie prikazovať. Až na to, že vydavatelia ich berú ako vytesané do kameňa a zlý rating môže film potopiť. Nie je tiež možné zaručiť rozmanitosť členov komisie, pretože ich identity sú držané v tajnosti a za ich najímanie je zodpovedný jediný človek. Žiadna kontrola, nulová transparencia! Ratingy sú potom udeľované čisto na základe subjektívnych preferencií daných osôb.

Režisér Kirby Dick najíma súkromného detektíva, vydáva sa na cestu za odhalením identity členov MPAA a za pomoci nezávislých režisérov v tomto dokumentárnom filme objasňuje praktiky tejto nádhernej organizácie.

Matt Stone, tvorca South Parku, hovorí o tom, ako do erotickej scény v Team America úmyselne pridali absurdné množstvo zvrhlostí, aby mali čo vystrihnúť, keď im to MPAA nakáže. MPAA zo seba bude mať dobrý pocit a filmári skončia s pôvodne zamýšľanou verziou scény. :)

Túto taktiku sa naučil používať aj ďalší z prítomných režisérov, Kevin Smith. Jeho film Jersey Girl dostal "R" rating, pretože istej členke sa "nepozdávala predstava, že jej 16 ročná dcéra počuje Liv Tyler hovoriť o masturbácii." OH NOOO! Lebo tvoja 16 ročná dcéra nič také určite nerobí, že? ;)

Celé sa to, neprekvapivo, točí prevažne okolo sexu. Gay sex je horší ako "normálny", povolená je len misionárska poloha a istý počet prirazení a nedaj bože aby sa sex tváril skutočne a ako prejav emócií!

A samozrejme všetko je to oveľa horšie a pre deti závadnejšie ako litre krvy, kopy odseknutých končatín či sračka poletujúca priestorom v novom Jackass 3D. Nehovoriac o tom, že keď niekto počíta počet použití slova "fuck" a istou formou vydierania vás núti niektoré vyhodiť, ide o cenzúru.

Človek by si mohol myslieť, že nás sa to vôbec netýka. Veď to je len vec Ameriky, u nás sa na také prd prihliada a každý chodí na aký film chce. Nuž, väčšina filmov vzniká v Amerike a keď sú filmári vo svojej tvorbe obmedzovaní, dotkne sa to každého. A keď MPAA nedovolí film pustiť do kín tam, aká je šanca, že sa dostane k nám?

A že to nie je vec minulosti (film je takmer 5 rokov starý) dokazuje tohtoročný festivalový miláčik Blue Valentine - ďalší z nezávislých filmov, ktorý urobil tú chybu, že sa sex snažil prezentovať ako bežnú súčasť života a odsúdil sa tak na pomalú smrť bez marketingovej podpory.

Nech je ako chce, Kirby natočil film zábavný, fascinujúci a nebál by som sa vytasiť frázu oči-otvárajúci :) Pozrite si. Naserie vás. V dobrom ;)

5/5


Plné hodnotenie neznamená, že by som filmu nemal čo vytknúť. This Film Is Not Yet Rated si ho ale zaslúži, pretože ide o film dôležitý. A režisér má skvelé meno :)

napísal , 23 Oct 2010

7 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. 81403 [ Sobota 23.10.2010, 18:03 ]

  Pospomínal si všetkých režisérov, aj čo ich trápi, ale stále som sa nedozvedel, čo je to za formát - najskôr som mal pocit, že by to mohol byť dokument a potom skôr že film, ktorý sa svojím príbehom dotýka daných problematík. Nie že by som si to nemohol vygoogliť, ale tak keď už o tom točíš... you know :)

 2. yablko [ Sobota 23.10.2010, 18:37 ]

  Je to dokumentárny film, režisér je Kirby Dick, s ostatnými režisérmi sú tam interviews.

 3. 81403 [ Sobota 23.10.2010, 21:14 ]

  Ináč mohol si v commente napísať, že si to fixol, lebo teraz budem za debila, že šak to tam je napísané ;)

 4. H*nenmaster 3000 [ Utorok 26.10.2010, 22:37 ]

  ja tomu nerozumiem preco tu ten uzivatel "čísla" tak stresuje, sak to tam je napisane!!!

 5. 81403 [ Utorok 26.10.2010, 22:50 ]

  :D
  a nema to byt nahodou "Honnenmaster"? :D
  aj ked.. ty sa asi viac vyznas remeslu ;)

 6. Honnenmaster 3000 [ Piatok 29.10.2010, 01:01 ]

  : ) ako je pravda ze ide viac skilly ako o nazov, ale mozem prekrstit na double n : )

 7. PayteR [ Piatok 31.8.2012, 05:18 ]

  to ako keď jeden modder odomkol trtkaciu minihru v San Andreas a potom mali z toho problémy http://www.videacesky.cz/serialy-online-zdarma/historie-hernich-spolecnosti-rockstar-4 ... to že tam môžeš končatiny odstrelovať je pohoda, no sex je zverstvo! :P

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom