Shutter Island (2010)

napísal , 1 Oct 2010 [ Filmy ]

shutter island review header
by Martin Scorsese

"He can't honor his child without remembering, he can't love his wife without forgetting."

sú slová scenáristky Laety Kalogridis, ktoré vystihujú podstatu tohto psychologického thrilleru s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe. Leo hrá vyšetrovateľa Teddyho Danielsa, ktorý prichádza na "ostrov" vyriešiť prípad zmiznutej pacientky psychiatrickej liečebne.
...

Napínavý, nervy drásajúci a miestami strašidelný sú slová, ktoré by mali byť spájané s týmto filmom. Rozporuplné prijatie kritikou ale naznačuje, že mnohí chceli, aby bol zároveň prekvapivý. Filmy ako The Sixth Sense alebo The Usual Suspects nastolili precedens, že každý film, kde celý čas niečo nesedí, treba zakončiť nečakaným zvratom a posadiť ním všetkých na prdel. "Prekvapenie" na konci Shutter Islandu však nemá byť úderom pod pás pre publikum, ale pre samotné postavy na plátne. Shutter nie je o zavádzaní publika, je to príbeh o Teddym a o jeho súboji s vlastnou minulosťou.

To, že niečo nie je v poriadku, je jasné od úvodu filmu. Scorsese zrejme za jedného z najuznávanejších režisérov súčasnosti nebude považovaný náhodou. Na budovanie pocitu neistoty sa nebojí úmyselne použiť "chyby" strihu a kontinuity - ľudia pijú z prázdneho/neexistujúceho pohára, atď. (teda dúfam, že sú úmyselné, inak by to bol riadny trapas:) ). Vo filme je niekoľko nádherne vyzerajúcich scén, je to napínavé jak guma v trenkách a Leo hrá ako o život. A aby tu neboli len samé superlatíva poviem, že druhá polovica by potrebovala jemne prestrihať :)

K filmu som kvôli chladnému prijatiu kritikou pristupoval skepticky, čo sa určite podpísalo pod moje nadšenie. Ak ním ale prebijem názor aspoň jedného tĺka, čo ten film zvozil, budem spokojný. Na druhej strane.. čo ak niekto bude kvôli môjmu nadšeniu očakávať best movie ever? Oh nooo! Nuž, kuknite a uvidíte. :)

5/5

napísal , 1 Oct 2010

čo ty na to?

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom