SSD v notebooku

napísal , 27 Dec 2011 [ Hacky Tutoriály ]

Asi ste už počuli skratku SSD. "Solid State Drive" je moderná verzia klasického pevného disku (HDD), ktorá má namiesto otáčajúcich sa diskov rýchlu flash pamäť. To prináša viacero výhod - väčšiu odolnosť, nulovú hlučnosť a hlavne mega rýchlosť.

Aby som uviedol do obrazu, klasický notebookový disk má prenosové rýchlosti ~60MB/s, kým SSD dosahuje cez 500MB/s. Hlavnou praktickou výhodou je ale rýchlosť náhodného čítania. Pri čítaní roztrúsených súborov (najčastejší prípad) sa klasický disk musí fyzicky posunúť na dané miesto, čo nejaký čas trvá a SSD môže čítať odkiaľkoľvek, hneď. Pozrite si porovnanie HDD a SSD, v tejto tabuľke. V prvom stĺpci je veľkosť dát, ktoré sa čítali z náhodných miest a v druhom počet takýchto blokov, ktoré disk prečíta za sekundu.

Obyčajný disk zvláda maximálne 50 náhodných čítaní za sekundu a SSD viac ako 10000. Holy balls! :) Maximálne rýchlosti SSDčka sú v mojom prípade "len" 256MB/s, lebo nemám rozhranie SATA3, iba SATA2 s polovičnou rýchlosťou.

V praxi to znamená, že Windows sa spustí za 15 sekúnd, Word za 1 sekundu, Photoshop za 6, Chrome za štvrť sekundy.. you get the idea. Rozdiel je cítiť skoro pri všetkom. Všetko sa deje takmer okamžite. (Okrem spúšťania veľkých bordelov ako je Photoshop alebo Windows;)

I want it NOW

Keďže sa píše rok 2011(2), pravdepodobne používate notebook a notebooky majú miesto len na jeden disk. Ak by ste chceli nahradiť pôvodný 500GB harddisk 500GB SSDčkom, vyšlo by vás to okolo 1000€. To je, samozrejme, hovadina. Za normálnu cenu (okolo 100€) dostanete len 60 gigabajtové SSD, čo je na reálne existovanie málo. Kam by ste sťahovali všetky tie seriály a porná? ;)

Prvá možnosť je kúpiť hybridný disk. Je to štandardný 500GB disk s 4GB SSD pamäťou, ktorá sa sama napĺňa najpoužívanejšími údajmi. To je síce pekné, ale rýchlosť zápisu je stále rovnako pomalá a ani SSD pamäť nie je taká rýchla ako majú dedikované SSDčka. Navyše sa internetmi šíria fámy, že disk sa po chvíľke nepoužívania prestane točiť, čo spôsobí 3 sekundové zamrznutie systému pri roztáčaní. Relatívne vysoká cena (~200€) tiež nepoteší.

Druhá možnosť by bola použiť malé SSDčko a nechať si normálny disk.. ale ako do notebooku vpratať 2 disky?

Takto


Najskôr si urobíme priestor, vyberieme pôvodný disk a CD/DVD/BD mechaniku. Z mechaniky dáme dole kryt. Načo?


Existuje redukcia, ktorá umožní CD/DVD/BD mechaniku nahradiť harddiskom. Do nej dáme pôvodný disk a na miesto pôvodného disku pôjde SSD. Na redukciu sa dá nasadiť kryt z mechaniky, takže v notebooku nezostane diera a máme počítač s dvoma diskami.

Ale čo s mechanikou? V dnešnej dobe sú optické mechaniky používané už minimálne, ale predsa nie je najideálnejšie zbaviť sa možnosti čítať/napaľovať tie lesklé veci. Môže sa niečo dosrať a treba preinštalovať systém, takisto nie je zlé napáliť MP3ky do auta a zbaviť sa BD-romky obzvlášť zamrzí. Tu prichádza na rad magická krabička:

Magická krabička je vlastne redukcia zo "Slimline Serial-ATA" na USB, inými slovami, z vnútornej mechaniky spravíte za lacný peniaz externú. Nálepka je tam čisto len pre lepšie vyzeranie :)

Mechaniku môžete raz za 2 mesiace, keď je ju treba, pripojiť cez USB. V konečnom dôsledku ste získali mega rýchly počítač s veľkou kapacitou a zostáva aj možnosť čítať CD/DVD/BD.

Tento návod bol ukázaný na PCčku, ale je v pohode použiteľný aj na Mac.

Cena

Koľko vyjde takáto sranda a kde to zohnať?
SSDčka zoženiete kdekoľvek, ja som vybral OCZ Vertex 3 60GB - 108 € (momentálne jeden z najrýchlejších)

Na Slovensku som, bohužial, nenašiel žiadny obchod, ktorý by predával redukciu na HDD ani externú krabičku, takže zase prišiel rad na eBay.
Redukcia: Hard Drive Caddy Adapter Optical Bay AD7586H DVD Drive - od 14 €
Krabička: Slimline Mini SATA DVD Bluray to USB Case - od 13 €

Pred kupovaním treba odmerať hrúbku mechaniky, totižto majú 2 rôzne výšky - 9.5mm a 12.7mm.

Cena spolu je oproti hybridnému disku (200€) len 135€. Dosť fajn.

A to nie je všetko

SSD nemá pohyblivé časti a tým pádom nevydáva žiadne zvuky. Ak máte notebook, ktorý za normálnej prevádzky nepotrebuje ventilátor, môžete štandardný disk dočasne vypnúť a získate notebook s takmer nulovou hlučnosťou. A to už je niečo :)

Na selektívne odpájanie a vypínanie diskov existuje malá utilitka revoSleep (nezľaknite sa stránky, je tam flashová abominácia, ktorá vydáva zvuky:). Aspoň v mojom prípade funguje perfektne - vybraný disk zmizne zo systému, úplne sa vypne a zavládne ticho. A tá rýchlosť...

Po 3 týždňoch používania

Momentálne mám pocit, že som si až tak nepomohol. Jasné, že rýchlosť je fajn, ale keďže mám otvorené stále tie isté programy, rýchlosť disku pocítim len raz, pri ich spúšťaní. Ďalšia vec je, že som si na väčšiu rýchlosť po týždni zvykol a už mi príde ako normálna. Bez referenčného bodu to tak vždy dopadne.. človek si zvykne. Nevýhoda je, že robiť s pomalými počítačmi ma momentálne o to viac irituje :p

Iná situácia je pri hrách, loadingy preletia tak rýchlo až je to vtipné (hlavne v porovnaní s konzolami).. ale aj tak.. nie je to niečo, bez čoho by sa nedalo žiť. Keď ide hra pomaly (málo FPS), je nutné mať lepší hardware. Keď trvajú loadingy 20 sekúnd, nie je problém počkať.

V konečnom dôsledku sú SSDčka vhodné asi len pre geekov, ktorí budú mať dobrý pocit, že používajú cutting-edge technológie. Alebo pre minimalistov, ktorí chcú mať nulový hluk. Ostatní pár sekúnd počkajú a vlastne aj tak im hučia viac ventilátory ako disk.

napísal , 27 Dec 2011

18 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Lukáš [ Utorok 27.12.2011, 23:39 ]

  Ja mam v notebooku 8GB SSD Express cache a zrychlenie je docela citit a zatial mi asi tato moznost staci ako kupovat drahy SSD disk alebo robit vyssie spominanu upravu. Windows nabootuje nieco okolo 30 sekund mozno menej

 2. johno [ Streda 28.12.2011, 17:21 ]

  Preco si kupoval sata 3 a nie 2?

 3. 81403 (blade) [ Streda 28.12.2011, 18:32 ]

  Lukáš: to je tá vec do ExpressCard slotu? Nad ňou som najprv uvažoval, ale bolo to malé, nedalo sa to zohnať a rýchlosť ma tiež nenadchla. Navyše vraj niektoré notebooky z toho nevedia bootovať. S tým nemáš problém?

  johno: notebook má SATA2, lebo pred 2 a pol rokmi SATA3 ešte neexistovalo ;)

 4. johno [ Streda 28.12.2011, 21:22 ]

  81403: No ved prave preto sa divim na co tam pchas disk so sata 3. Hmm?

 5. 81403 (blade) [ Štvrtok 29.12.2011, 23:30 ]

  Pchám SATA3 disk do SATA2 rozhrania, lebo je rýchlejší aj čo do počtu IOPS oproti staršej SATA2 verzii.. plus keď si kúpim nový notebook, už to budem vedieť zužitkovať.. aspoň teoreticky :) Aj cenový rozdiel bol minimálny..

 6. tomasbarej [ Pondelok 2.1.2012, 13:15 ]

  Pekne popísané riešenie, ale lepšie by podľa mňa bolo nechať HDD v pôvodnej pozícii kvôli chladeniu a SSD dať do redukcie namiesto CD mechaniky. Bál by som sa, že sa v tej uzavretej krabičke namiesto mechaniky HDD upečie.

 7. 81403 (blade) [ Pondelok 2.1.2012, 13:52 ]

  Funguje to v pohode. Disk tak či tak nebol chladený a teplotu má 32°.
  Výhoda je, že disk v šuflíku môžeš vymeniť za iný alebo za mechaniku a systém ti stále nabootuje.

 8. Lukáš [ Pondelok 2.1.2012, 13:58 ]

  81403 (blade): je to tato vec https://www.diskeeper.com/partners/oem/technologies/expresscache/ , a samostatne sa to asi neda zohnat co je spominane aj v tom clanku. S bootovanim som problem nemal kedze windows na tej particii nieje nainstalovany a keby to nahodou nefungovalo tak win sa nastartuje normalne t.j o nieco pomalsie.

 9. johno [ Utorok 3.1.2012, 16:32 ]

  Tak idem do toho, diky za inspiraciu!

 10. 81403 (blade) [ Streda 4.1.2012, 17:44 ]

  Nice, som rád, že článok niekoho inšpiroval, potom daj vedieť ako to dopadlo :)

 11. johno [ Sobota 21.1.2012, 12:18 ]

  Tak som kupil Intel 320 - 120GB. Je to pecka, Ubuntu nabootuje tak za 5sekund. Instalacia cohokolvek je bleskova, brzdi to len pripojenie na net. Terminal sa mi otvori okamzite. Vacsie java aplikacie su neskutocne sviznejsie. Este raz diky za tip.

 12. Zolo [ Štvrtok 26.1.2012, 16:19 ]

  dajú sa veci z eBay objednať aj na slovensko? resp. ako si to vyriešil ty? myslím teraz redukciu a tú krabičku

 13. 81403 (blade) [ Štvrtok 26.1.2012, 21:37 ]

  No jasné. Dokonca občas ani neplatíš poštovné. Normálne ti z Číny dojde krabica a nič ťa to nestojí. Aj ja to mám z eBayu.

  Neviem, či na platenie potrebuješ Paypal účet, ale s ním je to asi najjednoduchšie a najbezpečnejšie.. takže ten odporúčam.

 14. Pavel [ Utorok 31.1.2012, 22:58 ]

  Týždeň dozadu som o tomto uvažoval a tento článok ma k tomu asi doženie :) Nehovorím, že mám peňazí na rozdávanie alebo, že nedokážem počkať pár sekúnd navyše ale prečo si nedopriať :D

 15. =p= [ Piatok 4.5.2012, 09:24 ]

  zabavne. obzvlast ocenujem samolepku a objektivne zhodnotenie v zavere - to dokaze malokto.

 16. laco [ Utorok 18.12.2012, 23:00 ]

  Ja som do môjho 4 ročného HP Pavilion dv6700 kúpil k systémovému 250Gb disku SSDčko od Intelu 520 s kapacitou 180GB SSD, prekvapko bolo ked som zistil že redukcia miesto DVD mechaniky nepasuje nakoľko je DVD ata :( no čo teraz, poradte ako to tam narvať, trebárs aj na miesto systémového disku... dík.

 17. laco [ Streda 19.12.2012, 20:22 ]

  už som našiel v alze, dúfam že to bu OK ;)

 18. ladzi [ Pondelok 1.9.2014, 06:07 ]

  V skutku aj po rokoch uzitocny clanok,hlavne ak jeclovek laik a potrebuje sa dozvediet realne skusenosti s ssd-ckom.Ja mam zhodou okolnosti troj rocny notebook HP Probook a odysiel mi na nom HDD a prave preto hladam variantu co tam vpratat zan.Ako vidim ceny sa uz pohli smrom dolu,ale este stale to nieje nic markantne(napr.120Gb SSD 60eur)ale furt lepsie ako si to pisal Ty.
  Nuz nic to vkazdom pripade dik za podla mna dobre zmaknuty clanok. S pozdravom IGRO

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom