Minimalistické hodiny + stav baterky pre Windows 7

napísal , 5 Nov 2011 [ Windows ]

Pri poslednom upratovaní plochy som zistil, že najväčší neporiadok mi na nej robili "gadgety". To sú tie kalendáriky, počasia a podobné srandy. Všetky pôsobili strašne "vytrhnutým" dojmom, teda že sa na plochu vôbec nehodia. Pôvodne som chcel z nich len poodstraňovať pozadia, ale nejak to nefungovalo a nakoniec som skončil s úplne vlastnými gadgetmi. A keď už som ich robil, prečo sa nepodeliť, že? :)

Prvý gadget sú obrovské digitálne hodiny (800x350px) s voliteľným dátumom. Zámer bol spraviť ich tak, aby splývali s plochou, boli veľké a napriek tomu pôsobili minimalisticky. Skončilo to pri niečom, čo pripomína štýl Windows 8 (Metro). Farbu, rozmazanie a priesvitnosť si môžete nastaviť podľa ľubovôle, rovnako ako aj zarovnanie na pravú alebo ľavú stranu.

Druhý gadget je ukazovateľ stavu baterky notebooku. Nastavenia sú podobné ako pri hodinách s jedným bonusom navyše - gadget sa vie automaticky skrývať keď je baterka plne nabitá (alebo vybratá).

Gadgety si nainštalujete velice jednoducho, stačí ich stiahnuť a 2x na ne kliknúť. Testované boli na Windows 7 s IE9, ale mali by fungovať aj na Viste.

Linky na stiahnutie

Digitálne hodiny + dátum (SK)
Stav baterky (SK)

a anglické verzie (tie som vlastne spravil ako prvé)

Digital clock + date (EN)
Battery gadget (EN)

Technické okienko™

Windows gadgets sú postavené na HTML + CSS + Javascripte obohatenom o systémové volania ako napríklad zistenie stavu baterky. Po nainštalovaní ich nájdete v C:\Users\[MENO_POUZIVATELA]\AppData\Local\Microsoft\Windows Sidebar\Gadgets. Tam ich môžete priamo aj editovať. Oproti klasickému HTML som použil 2 elementy špecifické pre gadgety <g:background> a <g:text>, ktoré sú potrebné na vykresľovanie priesvitného textu priamo na plochu.

Použitý font je Segoe UI, čiže ten, čo aktuálne Microsoft všade dáva a čoraz viac je asociovaný s Metro štýlom (Windows 8).

Dával som si pozor aj na to, aby gadgety nežrali veľa systémových prostriekov a preto sa hodiny pri spustení načasujú tak, aby sa obnovili len keď má dojsť k zmene minút, inak "spia". Stav baterky sa kontroluje každých 10 sekúnd, pričom k prekresleniu dochádza iba ak sa zmenil nejaký údaj.

Väčšina gadgetov, ktoré som študoval, sa prekresľovalo každú sekundu, takže ak nejaké používate, možno aj takto zvýšite výdrž baterky,

napísal , 5 Nov 2011

34 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. M.Habarta [ Nedeľa 6.11.2011, 10:34 ]

  Pekné.
  Jen bych rád upozornil na pár typografických chyb, které tam jsou přítomny. ;) Pokud to chceš mít správně, zkus opravit datum a údaj o nabití baterie.

  Datum: 5. 11. 2011
  Baterie: 84 %

  Správně by v obou případech tedy měly být mezery, nejlíp zúžené, jestli jsou kompatibilní (    &#8201).

  Ale hezké, asi si udělám pořádek na ploše a stáhnu. ;)

 2. M.Habarta [ Nedeľa 6.11.2011, 10:37 ]

  Aha, ono mi to aplikovalo entity do příspěvku. :)
  Prostě jsem myslel totok:
  & t h i n s p
  nebo
  & # x 2 0 0 9

 3. M.Habarta [ Nedeľa 6.11.2011, 10:39 ]

  Jo, a když už jsme u toho, hodiny a minuty by v časovém údaji měly být odděleny tečkou, nikoli dvojtečkou. ;) Což se neskutečně často píše nesprávně.

 4. yablko [ Nedeľa 6.11.2011, 12:06 ]

  možno by sa mali zmeniť pravidlá, keďže absolútne všetci sú naučení na dvojbodku všade vždy furt :)

 5. 81403 [ Nedeľa 6.11.2011, 12:36 ]

  Jedného dňa pridám do nastavení možnosť ľubovoľne formátovať čas a dátum a všetci budú spokojní :)
  O zúžených medzerách som doteraz ani nevedel.

  Inak skadiaľ máš, že by mali byť hodiny a minúty oddelené bodkou? Potom ako to, že úplne úplne všade je dvojbodka?

 6. M.Habarta [ Nedeľa 6.11.2011, 16:55 ]

  Ono to má i svůj význam, který je celkem logický. :)
  Když někde člověk vidí např. údaj 3:15, měl by umět rozklíčovat, jestli jde o 3 minuty a 15 sekund, nebo 3 hodiny a 15 minut.
  Úplně všude dvojtečka není, ale je pravda, že správně napsané to vidím výjimečně. Velký vliv na to má předpokládám i americký způsob zápisu, který je s dvojtečkou správně.
  Nicméně přesvědčit by snad měl už jen známý český typograf Martin Pecina na svém blogu, kde je v komentářích vidět použitý správný tvar:
  http://typomil.com/typofilos/2011/10/jist-meditovat-milovat-dyzajnovat/

  nebo taky (viz odstavec Čas):
  http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-clovek-versus-psani-cislovek/

  Každopádně mezery v datu jsou nezpochybnitelné. ;)

 7. 81403 [ Nedeľa 6.11.2011, 18:20 ]

  Ale na základe akého pravidla, by sa mal čas písať takto? Na wikipedii nebolo nič také ani len spomenuté. Určite sa nájde pár miest, kde je použitá bodka, ale v reálnom svete ju prakticky nevidieť (minimálne v týchto končinách).

  Nestane sa nakoniec "správnym" aj tak to, čo ľuďom najviac vyhovuje a čo najviac používajú?

  Medzery - plne súhlasím s tými polovičnými :)

 8. M.Habarta [ Nedeľa 6.11.2011, 18:36 ]

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Typografick%C3%A9_rady

  To je pro mě vcelku těžká otázka. Kdybych si to měl vztáhnout třeba na hudbu, určitě nechci poslouchat hudbu, která většině lidí vyhovuje, kterou nejvíc poslouchají. :) Možná jsem trochu odbočil, páč žádná pravidla pro výběr hudby nejsou, ale jisté pojítko tam přesto vidím. (Otázka ve smyslu "Je potřeba formovat posluchačův vkus, nebo mu je třeba nadále dávat sračky, které mu vyhovují?")
  Jinak já mám pravidla celkem rád a i když si občas taky rád nějaké poruším, tohle se mi zrovna líbí. Možná proto, že se cítím dobře, když používám něco, co ostatní používají jinak, a vím, že já to používám správně. :) Pak narazím na někoho, kdo to používá taky správně a máme hned společnou řeč. :)
  Podobně mi trochu vadí, když všude vidím "mě" ve třetím a sedmém pádu, když mnohem hezčí a hlavně správně je to "mně". :)

 9. M.Habarta [ Nedeľa 6.11.2011, 18:37 ]

  Ha! Zrovna ve větě o porušování pravidel jsem jedno porušil. :P

 10. 81403 [ Nedeľa 6.11.2011, 20:18 ]

  Keď si porovnáš zápis času a preferencie hudby, tak sú to dosť rozdielne veci. Pri hudbe môžme povedať, že každá ma inú umeleckú hodnotu. Pri formáte času estetickú hodnotu neriešime, dôležité je, aby bol čo najzrozumiteľnejší.

  Na čas s ":" by som nepovedal, že to je mainstream sračka :D

  Zápis s bodkou by bol zrozumiteľnejší, keby sa používa (pretože robí rozdiel medzi oddeľovačom minút a oddeľovačom sekúnd), ale sa nepoužíva a teda vačšina ľudí by z neho bola mimo. V konečnom dôsledku imho vyhráva klasický zápis s dvojbodkou :)

  Ale dík za nové poznatky. Možno mi raz zachráni život informácia, že čas sa má písať s bodkou :)

  Btw na slovenskej Wikipédii zas píšu, že sa má buď použiť bodka alebo dvojbodka, nemajú sa kombinovať http://sk.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Typografia#.C4.8Cas
  WTF Kto, preboha, vymýšľa tieto pravidlá? :p

 11. yablko [ Nedeľa 6.11.2011, 21:19 ]

  Počet ľudí, ktorí sa chcú umelecky vyžiť čumením na hodiny je zanedbateľný a z praktického pohľadu vyhráva ":", pretože je zaužívaná a teda okamžite zrozumiteľná. Čo je v tomto prípade dôležité, pretože počet ľudí čumiacich na hodiny s úmyslom okamžite zistiť čas? 100%.

  Navyše bez medzikontinentálnej diskriminácie:)

  btw: NOLF?:)

 12. 81403 [ Pondelok 7.11.2011, 00:17 ]

  Damn right, že NOLF! Aj som chcel napísať na Twitter nejakú vtipnú a múdru hlášku, že som to začal hrať, ako mi to pripomenulo, prečo som polovicu svojho života zabil hraním, ako vyzeráš, že potrebuješ opicu a ako je to hra typu "every time you mention it, someone installs it".. ale ešte som o tom pouvažoval ;)

  Inak sranda, narozdiel od veľa iných starých hier, NOLF je stále fresh a má čo ponúknuť.. tuším si to pýta článok :)

 13. Collin [ Pondelok 7.11.2011, 13:01 ]

  Wow :) Perfektné ! Minimalistické a pre mňa úžasně estetické, prostě paráda - keď si to všimli kolegovia v prácí hneď ich polovica sťahovala :) Like !

 14. Lady Stardust [ Pondelok 7.11.2011, 14:48 ]

  hej jaký máme jméno a heslo na level.brm.sk? pošli nám to na gigapudding@centrum.cz :)

 15. vizistep [ Pondelok 21.11.2011, 02:31 ]

  K těm bodkám a dvojbodkám, v češtině se to má ve skutečnosti tak: "Pokud zapisujeme pouze hodiny a minuty, můžeme psát jednak tečku (tu doporučují Pravidla českého pravopisu – Je přesně 8.20.), jednak dvojtečku (tu doporučuje norma ČSN 01 6910 – Je přesně 8:20.). Pokud zapisujeme i nižší časové jednotky (např. při běžeckých závodech), píšeme mezi hodinami a minutami jedině dvojtečku. Mezi minutami a sekundami píšeme dvojtečku vždy, mezi sekundami a desetinami (či setinami) sekundy naopak píšeme vždy čárku (např. Doběhl v čase 3:42:21,08 a s jistotou zvítězil.)."

  Ovšem v kompatibilitě mezi češtinou a slovenštinou se nevyznám :)

 16. lucas [ Piatok 2.12.2011, 22:50 ]

  to yablko:
  zdravim mohol by si my poradiť? Chcel som zmenšiť hodiny a to sa my aj podarilo len hodiny su posunute od okraja, od tej lišty čo je pri miniaplíkaciach a neviem ktorú hodnotu treba prepísať v "Gadgets". dik

 17. 81403 [ Piatok 2.12.2011, 23:15 ]

  yablko ti v tomto neporadi, obavam sa ;)
  yablko: asi by sme mali nejako zvyraznit kto pisal ktory clanok.. ehm

  a k veci, aka lista? mas vistu?

 18. wewo [ Sobota 3.12.2011, 00:30 ]

  parádne, používam to :)

 19. lucas [ Sobota 3.12.2011, 01:38 ]

  81403:
  sry som prehliadol :). Túto: http://www.upnito.sk/0/xejgzt5f6qdcqr8bre8fw3xd9mqw9zhd.png. Viem že sa hodiny dajú posunúť podľa predstáv ale chcel by som vedieť že ako to prepísať aby boly normálne. dik

 20. 81403 [ Sobota 3.12.2011, 11:30 ]

  lucas: ak chces menit velkost gadgetu, treba prepisat width a height v CSSku v gadget.html a width a height na vrchu gadget.js

 21. lucas [ Sobota 3.12.2011, 12:00 ]

  diky už to je ok. predtým som neprepisal hodnoty v gadget.html ale iba v .js. este raz dik

 22. gemi69 [ Sobota 3.3.2012, 23:14 ]

  Ahoj yablko:-) ..tie hodiny su super ale potrebujem poradit.. chcem si ich zmensit, no ked zmenim vysku a sirku v gadget.html a gadget.js, iba mi oreze cely gadget a nezmensi ho :-( Chapem ako to priblizne cele funguje ale neviem kde to treba presne spravne nastavit.

 23. 81403 (blade) [ Sobota 3.3.2012, 23:42 ]

  To, čo si menil, sú rozmery plochy, na ktorú sa gadget vykresľuje. Keď chceš zmeniť veľkosť písma, pozri 37. a 54. riadok súboru gadget.js.
  Tretí parameter addTextObject() je to, čo hľadáš (čas má veľkosť 300, dátum 50).

  Aj som chcel spraviť verzie na menšie displaye, len som sa k tomu stále nedostal, sorry :)

  btw Blejd nie je Yablko ;)

 24. Filip [ Sobota 31.3.2012, 21:23 ]

  chcem sa opýtať, nejaké podobné gadgety by sa nenašli? ;-)

 25. jajajajajaja [ Sobota 21.4.2012, 20:03 ]

  klasicka chyba... pri zvacsenom dpi je uz text v nastaveniach mimo viditelnu plochu...

 26. Pharmf979 [ Sobota 8.9.2012, 01:16 ]

  Hello! ggkddgk interesting ggkddgk site! I'm really like it! Very, very ggkddgk good!

 27. Pharmc289 [ Sobota 8.9.2012, 01:17 ]

  Very nice site!

 28. Pharma721 [ Sobota 8.9.2012, 01:17 ]

  Hello! dakkcab interesting dakkcab site! I'm really like it! Very, very dakkcab good!

 29. Pharme462 [ Utorok 4.12.2012, 16:05 ]

  Hello! eefdagk interesting eefdagk site! I'm really like it! Very, very eefdagk good!

 30. Pharmf979 [ Utorok 4.12.2012, 16:05 ]

  Very nice site!

 31. Pharma832 [ Utorok 4.12.2012, 16:06 ]

  Hello! dkbbded interesting dkbbded site! I'm really like it! Very, very dkbbded good!

 32. Pharmc257 [ Utorok 4.12.2012, 16:09 ]

  Very nice site!

 33. Denisa [ Sobota 5.10.2013, 10:32 ]

  díky :)

 34. Johnb784 [ Nedeľa 4.5.2014, 08:33 ]

  I really like your writing style, excellent info, thank you for putting up dffedfggaefb

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom