Spravte si vlastné tričko

napísal , 13 Mar 2011 [ Grafika ]

Trieko

Ako lepšie povedať svetu čo si myslíte, ako keď si to budete hrdo niesť na hrudi? Pokiaľ radi kreslíte, môžete takto zaujímavým spôsobom využiť svoje obrázky.

Vytoriť si vlastné tričko je napodiv relatívne jednoduché a nenákladné. Keďže existuje kopec spôsobov ako na to a každý má svoje špecifiká, rozhodol som sa spraviť menší prehľad a popísať moje skúsenosti s každým z nich.

First things first

Ako to vlastne celé prebieha?
Buď si zvolíte jednoduchú cestu, skúsite nejaký generátor tričiek a poštou vám prijde mačka vo vreci™tričko, ktoré ste nechali na pospas danej firme alebo druhá možnosť, ak chcete mať všetko podľa seba:

 • zoženiete/nakreslíte obrázok s vysokým rozlíšením (aspoň 150 dpi, ideálne 300 alebo vektory)
 • zanesiete ho do firmy, ktorá robí potlač, vyberiete si typ trička, spôsob, farby, atď.
 • počkáte pár dní
 • máte tričká

Bude vás to stáť od 10 až po 30€ aj s tričkom, pričom cena sa skôr pohybuje pri tej dolnej hranici a niektoré spôsoby potlače sú závislé od množstva. Teraz k jednotlivým metódam, ich výhodám a vlastnostiam.

Flock a flex

Flock & Flex

Flock a flex sú v podstate nažehľovačky, akurát že nie také srandovné, čo predávajú ako papier k tlačiarňam, ale seriózne pevné military-grade nažehľovačky, ktoré niečo vydržia. Vyrezávajú sa na stroji do požadovaného tvaru. Ako možno vidíte na obrázku, flock je chlpatý materiál a flex hladká tenká fólia. Flock je obvykle trvanlivejší, pevnejší a dobre sa chytá:), ale rýchlejšie stratí svoju žiarivú farbu, lebo sa naň pri praní nachytá farba z ostatného oblečenia. Flex je tenší a umelejší, takže síce nezmení farbu, ale je náchylnejší k mechanickému poškodeniu v podobe trhlín. Plus sa horšie chytá.. ak vás niekto zvykne chytať na ehm.. potlačených miestach, skúste radšej flock. ;)

Moc by som si s výberom ale nelámal hlavu, lebo v podstate oba materiály vydržia dosť dlho, dokonca spomedzi všetkých typov potlačí najdlhšie. Ak mám byť konkrétny, cca. pred piatimi rokmi som si dal spraviť prvé tričko ("i pwn n00bs":) s flockom a v podstate ešte stále je úplne v poriadku až na to, že jemne vybledlo. A nemôžem povedať, že by som ho málo nosil. :) Ďalšou výhodou je, že takáto "potlač" je najlacnejšia a nie je problém potlačiť iba jeden kus. Potlač menším chlpatým flockom vyjde okolo 5€ aj s DPH, flex ešte o niečo menej. Potlačiteľné tričká stoja od 5€ do 10€, ciže sa v pohode viete zmestiť celkovo do tých 10€.

Samozrejme má to háčik - nažehľovačky môžu mať iba jednu farbu. Ak by ste veľmi chceli, môžete nalepiť viac nažehľovačiek na seba, čo ale zvýši cenu. Navyše farby máte dostupné iba podľa ponuky danej firmy, t.j. nedajú sa namiešať. Druhá nevýhoda alebo teda skôr vlastnosť je, že svoj motív treba mať vo vektorovej forme, aby ho stroj vedel vyrezať. Ak neviete robiť s vektormi, väčšina firiem vám spracuje aj obyčajný bitmapový obrázok.. ale samozrejme nie zadarmo a nemusí to byť podľa vašich predstáv.) S textom je to, pochopiteľne, o niečo jednoduchšie, ten je vektorový už od začiatku.

PrintFlex

PrintFlex

Vyšší level je printflex. Ako názov napovedá, používa sa špeciálna potlačiteľná flex fólia. Na začiatku je biela, takže na ňu platia ľubovoľné CMYK farby. Vzhľadom na to, že veľmi mierne rozpíja farbu, vytlačený výsledok má perfektné prechody bez viditeľného zrna. Ale iba v prípade ak máte štastie na dobrú fóliu. V Bratislave viem iba o jednej firme, ktorá má printflex (okat.sk, možno je ich viac) a čo čert nechel, stále majú nejaký iný.

Prvých pár razov som vychytal fóliu, ktorá mala mimoriadne dobré farby, dokonca čierna bola prakticky rovnako čierna ako tričko a vydržala plus-mínus 3 roky. Druhýkrát som dostal ešte krajšie potlačené tričko, lenže fólia sa po pár vypraniach zvlnila, začala sa odlepovať na rohoch a nakoniec zliezla celá. Ale nenechal som sa odradiť a skúsil som tretí raz, kedy bola potlač celkom schopná (vidíte na obrázku hore) a stále drží. No a naposledy... ach jaj... posúďťe sami (pre porovnanie aj s originálom):

Pri tomto obrázku sa ešte zastavíme. Všimnite si aké malé tvary dokáže stroj vyrezať. Neodporúčam zachádzať až do takých extrémov (menšie kúsky slabšie držia), ale tá možnosť tam je. Napriek tomu, že tvar bude vyrezaný dosť presne podľa vektorovej orezovky, treba dávať pozor na celkové posunutie obrázka vzhľadom na orezovku. K takémuto posunutiu, bohužiaľ, vždy dojde, lebo ani tlačiareň nefunguje na desatinu milimetra presne ani orezávacia mašina.

Na elimináciu tohoto javu sa uplatňuje tzv. bleed - extra okraje okolo obrázka. Ja som bol lenivý, takže sú jednoducho čierne. Toto ale ťažko urobíte s farebným tričkom, takže bleed musí byť rozšírený obrázok. S posunutím by ste mali rátať tak do 0.5mm smerom, ktorý si náhoda zrovna v ten deň vyberie.

Cenovo je printflex o niečo drahší ako flock, ale stále je to znesiteľné. Hlavný problém je s farbami a výdržou, ktoré sú strašne závislé od fólie akú zrovna majú nakúpenú. Preto odporúčam vypýtať si najskôr nejaké tričko, čo potláčali, aby ste videli aspoň tie farby. Tiež treba počítať s tým, že budete mať trocha roboty s orezovkou (Illustrator a Corel Draw majú našťastie trace) a bleed-om.

Sieťotlač

sietotlac

Najstaršia a najklasickejšia metóda, kde sa potláča priamo tričko. Máte na výber CMYK farby (tu sa nevyhnete zrnitosti, viď ľavý obrázok) alebo jednotlivé vopred namiešané farby (obrázok napravo). Čím viac farieb použijete, tým viac zaplatíte. Narozdiel od nažehľovačiek nemusíte riešiť vektorové chobotiny a orezávanie, vystačíte si s obyčajným priesvitným png-čkom. Trvanlivosť je je taká, akú majú tričká, s ktorými sa bežne stretávate.

Aby to nebolo také jednoduché, sieťotlač má jeden zásadný problém. Musia sa vyrobiť formy pre každú farbu, čo stojí dosť veľa a na to, aby sa sieťotlač oplatila, musíte potlačiť aspoň 20 tričiek. Ceny sú potom približne 15€ za formu na každú farbu, potlač stojí od 1 eura na farbu a tričko a klesá s počtom kusov až niekde k desiatkam centov.

Digitálna tlač

Túto metódu som bol zatiaľ príliš skeptický vyskúšať po tom, čo som v Shirtinator-e videl ako zle vyzerá. Tiež sa jedná o priamu potlač trička s tým rozdielom, že sa tlačí kusovo, špeciálnou (atramentovou?) tlačiarňou. Obrázky v Shirtinator-e mali výrazný farebný šum, čo vyzerá skoro na čomkoľvek pomerne zle. Navyše si za to pýtali tuším 25€.

Nedávno som objavil inú firmu, ktorá má podľa obrázkov veľmi pekne vyzerajúcu technológiu, ale za ludikróznu™ cenu - 32€ len potlač. Nuž, možno sa raz odhodlám aj na to. Prípadne, ak s tým máte niekto skúsenosti, nebojte sa podeliť. ;)

Zhrnutie

- Sieťotlač môžete hneď vyškrtnúť, pokiaľ nejdete masovo robiť tričká. A ak idete, je to metóda #1.
- Na nápisy, jedno až dvojfarebné logá, siluety a jednoduchú grafiku je ideálny flock alebo flex. (podľa preferencií chlpatosti)
- Na komplexnejšiu plnofarebnú grafiku, kde nevadí, že bude vyrezaná do určitého tvaru, printflex. Ale iba ak máte nervy hrať sa s vektormi.
- Na čokoľvek, kde je požiadavka na plynulé prechody medzi grafikou a tričkom, digitálnu tlač. Nech vás ale neprekvapí cena a navyše neručím za trvanlivosť. :p

Dobrý nápad je ísť do firmy, ktorú si vyberiete, osobne, pozrieť si tričká a výsledky a hlavne vysvetliť presne čo si ako predstavujete. Napríklad som mal problém s jedným obrázkom, že mi ho nemôžu vytlačiť, lebo je príliš "nekvalitný" a o Trièku ani nehovorím ;)

pixelated beer

Pro tip for your mom: tričká prať pri 40°, žehliť obrátené a pokiaľ sú čierne, perwoll black funguje celkom dobre na udržanie čiernoty. :D

napísal , 13 Mar 2011

14 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. tomas [ Nedeľa 13.3.2011, 19:28 ]

  a nejake odporucania na konkretne obchody v bratislave kde tricka tlacia? dik..inak dobry clanok

 2. 81403 [ Nedeľa 13.3.2011, 22:57 ]

  Tak nenapadne som ich spomenul v clanku, ale aby to bolo cierne na bielom: :p

  http://shirtinator.sk je asi najznamejsi na tie macky vo vreci + robia zasumenu digitalnu potlac.. neberu podklady osobne, vsetko treba zadavat cez ten flashovy "creator".

  http://okat.sk ma vsetko okrem digitalnej tlace, hadam najnizsie ceny, slusnu kvalitu (ak nieco nepokazia, co oni zvyknu:D) a ako jedini maju printflex.. Stadialto mam 90% triciek.

  http://www.tricka.sk/ dost draha firma, ale kvalita je dobra a maju peknu digitalnu tlac.

 3. dablem [ Sobota 16.4.2011, 15:18 ]

  velmi pekny clanok, zhrnul si to po com som tak laicky patral no vzdy mi unikli detaily nevyhod danych moznosti. Mozem sa ta spytat, nevies nahodou ci niesu aj nejake ceske firmy poskytujuce tieto sluzby ktore sa oplati pozriet, dik

 4. 81403 [ Pondelok 18.4.2011, 12:15 ]

  V Cesku bude tychto firiem o kus viac ako na Slovensku, ale so ziadnou nemam, bohuzial, skusenosti

 5. @marek [ Pondelok 18.4.2011, 18:44 ]

  Asi ti ukradnu nápad s Trièkem, vypadá dokonale :D Zároveň vyzkouším, jak je na tom v tomhle ohledu Praha - tady to bude dělat asi kupa firem, tak uvidím...

 6. 81403 [ Pondelok 18.4.2011, 21:53 ]

  @@marek Ale nie ze pouzijes Arial alebo co!!! :)
  Potom skus napisat co si si vybral za firmu, ako ti to spravili a tak.

 7. Saedelaere [ Nedeľa 10.6.2012, 18:52 ]

  Pozeral som ten okat.sk ceny celkom fajn len ked si clovek pozrie co vsetko davaju na tricka a mam na mysli "autorske prava" tak maju celkom odvahu hh. Inak na stranke same original obrazky z webu ktore maju evokovat vysoku kvalitu no pochybujem ze tie neonove zvieratka dokazu spracovat :o)

 8. jj [ Piatok 3.8.2012, 14:32 ]

  A co Faxcopy? mate niekto s tym skusenosti ako kvalitne robia tricka?

  http://www.faxcopy.sk/sortiment/Z-751

 9. Fero [ Sobota 11.8.2012, 00:09 ]

  Ja som si vyrobil tricko na http://www.vytvorsitricko.sk a prišlo je super. Takze odporúčam.

 10. mattoo [ Pondelok 22.10.2012, 22:21 ]

  No ja by som este doplnil... Je rozdiel aj medzi roznymi druhmi priamej tlace. Priama plnofarebna tlac od shirtinatora je sice zrnitejsia, avsak zivotnost je dlhsia ako pri technologii tricka.sk. Ako alternativa k print flexu existuje sublimovany flock. plnofarebna potlac, jemny semisovy povrch, a v podstate nekonecna zivotnost (farba sa netlaci na povrch flocku, ale sublimaciou sa dostava do vnutra vlakien, takze pranim sa neosucha). Nevyhodou je, ze flock je o nieco hrubsi, takze v mieste obrazku je tricko trochu neforemne. Ja si tlacim tricka pod Novym mostom v BA, http://www.trickaren.sk , osobne sa da vysvetlit co vlastne chcem.

 11. O_O [ Piatok 7.12.2012, 15:34 ]

  Čo sa týka digitálnej tlače tak všeobecne ju neodporúčam použiť na potlač textilu. Bola a je určená predovšetkým na papier a iné print médium, ktoré nie sú tak náročné a ich tvary sa finalizujú po tlači.

  Výsledok digitálnej tlače sa dá porovnať s ofsetom, ktorým sa tlačia napr. knihy, noviny a časopisy. Je však rozdieľ od kvality tlače a množstva vrstiev, hlavne pri hrubších a menej kvalitných materiáloch.

 12. Tadeáš [ Utorok 5.8.2014, 20:39 ]

  tu zozeniete vsetko a lacno:

  http://dtp-media.eu/sluzby.html

  dokonca aj vyšívajú na tričká, čo som sám využil niekoľkokrát pre svoje firemné odevy...

 13. jeremy [ Utorok 16.12.2014, 14:35 ]

  ja som objednaval flex-ove tricka z facka.sk, stoja od 12 do 15, vlastny hotovy motiv robili tiez za 12€, teda ziadne extra peniaze. Da sa orientovat podla toho, co realne predavaju. Za vacsiu aj viacfarebnu pytali 15, za jednoduche alebo jednofarebne 12€ co je cena viac ako luxusna..

 14. Ivan [ Streda 26.8.2015, 20:51 ]

  Som totálne prekvapený z negatívnych reakcií na digitálnu tlač. Čo viem tak veľké americké firmy, ktoré sa zameriavajú na tlač tričiek už používajú iba túto metódu. Chápem že digitálna tlač tričiek nie je na úrovni sieťotlače, ale myslím, že to je hudba budúcnosti. Tričká majú živé farby a prostredníctvom tejto metódy sa dajú tlačiť aj veľmi zložité motívy. Akurát som si objednal 5 mojich tričiek potlačených digitálne, tak budem na to zvedavý, ale myslím že budú vyzerať super. Keď už to všetci nenápadne trapošia s backlinkami, tak pridám aj ja http://www.argo.sk/vytvor-si-vlastne-tricko

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom