7 dôvodov prečo je Illustrator na prd

napísal , 15 Feb 2011 [ Grafika thoughts / ideas ]

No dobre, Illustrator určite nie je úplne "na prd", veď sa v ňom dajú robiť pekné obrázočky. :) Existuje však kopec nedotiahnutých detailov, kvôli ktorým sa jeho používanie miestami mení na zápas s vašou trpezlivosťou.

Najzaujímavejším na tom všetkom je, že Photoshop má každú vec, ktorú teraz spomeniem, spravenú úplne v poriadku. Pozoruhodné je to z dôvodu, že oba programy sú v Adobe vyvíjané súbežne už 20 rokov, do značnej miery kopírujú svoj interface a filozofia ovládania je celkovo veľmi podobná.

S každým jedným na nervy lezúcim detailom som sa stretol nespočetne veľakrát. Po prvých pár desiatkach som zažíval rôzne pocity typu FFFFFFFFUUUUUUUUU, po stovke som si chyby začal zapisovať a teraz ich ukážem celému svetu:D, aby ste vedeli čomu sa vyhnúť pri návrhu UI aplikácií, ak chcete, aby vaši používatelia neprišli o veškeré duševné zdravie.

1. Zoomovanie s kolieskom iba s ALTom

Illustrator zooming and mouse wheel

Keď pohýbete v Illustrátore s kolieskom myši, plocha sa posunie hore/dole o zodpovedajúci počet pixelov. NAČO BY TOTO KOMU KEDY BOLO?? Kto by sa už len chcel posúvať po pixeloch, keď stačí stlačit medzerník a ťahať? Seriously...

Horšie je, že kým vo Photoshope môžete zoomovanie s kolieskom zapnúť, v Illustratore sa autori, ako vidíte na obrázku, na to akosi vykašlali. Zoomovať sa dá našťastie podržaním ALTu, ale z toho vyplýva jedna veľmi nepekná vlastnosť (okrem toho, že musíte zbytočne stláčať ALT:) :

2. Po zoomovaní je 50% šanca, že nebudú fungovať skratky

Illustrator keyboard shorcuts won't work after zooming

Keďže ste na zoomovanie potrebovali ALT, podľa toho, či ste zoomovali nepárny alebo párny počet razov, zostane/nezostane označené horné menu. Ak je označené, nefungujú, pochopiteľne, klávesové skratky. Čiže keď si po zoomovaní chcete vybrať napríklad základný select tool (skratka v), rozbalí sa namiesto toho menu View.

Toto je podľa mňa zďaleka najhoršia vec na Illustratore a nechápem ako je možné, že je prítomná aj v dnešnej 12-tej verzii. Dalo by sa argumentovať tým, že môžem používať aj zoom tool (lupu), ale neviem prečo by som si mal komplikovať život používaním ďalšieho nástroja keď mám KOLIESKO. Načo mi inak bude? Aby som si s ním točil z dlhej chvíle?

3. Pri používaní filtrov treba zakaždým zaškrtnúť "preview"

Must check preview checkbox every fucking time

Neviem kto je taký dávač, že by si vedel predstaviť každý efekt len na základe parametrov. Možno všetci v Adobe, ale my, bežní smrteľníci si potom musíme zakaždým zaškrtnúť možnosť preview. Každý.. jeden.. raz.. sa musíte triafať do toho zasraného štvorčeka... :p

4. Okno s vrstvami automaticky nescrolluje k vybranému pathu

Layer selection window not scrolling to selected path

Keď kliknete na ploche na nejakú tú krivku, v zozname vrstiev/kriviek sa označí iba aktuálna vrstva. Keďže často máte viac kriviek ako vrstiev, je neskutočný pain in the ass hľadať vybranú krivku.

5. Na asymetrické uzly treba špeciálny nástroj

Assymetric handles in Illustrator require special tool

Keď chcete zmeniť uzol, ktorý má obidva handle oproti sebe na taký, kde by sa s nimi dalo voľne hýbať, nestačí ich chytiť. To je síce dobré na zachovanie symetrie, ale aspoň s nejakou klávesovou skratkou (napríklad obľúbený ALT?) by sa mohlo s nimi dať hýbať voľne. Ono sa to dokonca aj dá, ale iba pokiaľ kreslíte krivku s perom. Ak ju už editujete s direct selection toolom, musíte si na toto vybrať špeciálny nástroj "convert anchor point tool".

Áno, jeden nástroj v tom istom programe je spravený rozumne a druhý, veľmi podobný, debilne. To si nevedel nikto z toho veľkého tímu všimnúť a povedať hej, Fero*, tento nástroj by si mohol spraviť tak jak ho spravil Pišta*?
*mená sa nemusia zhodovať s menami tvorcov ;)

6. V miešači farieb nefunguje kvapkátko

Eye dropper not present in color picker

Prečo, pre boha živého? Prečo? :)

7. V zozname vrstiev sa nedá označovať so SHIFTom

Shift not working properly in layer selection window

Celkom bežnou vecou v operačnom systéme, programoch a dokonca aj hrách je, že s CTRL označujete/odznačujete prvky po jednom a so SHIFTom od prvého vybraného po posledný. Illustrator to síce robí tiež, ale problém je, že keď prvky označíte kliknutím na názov alebo do prázdneho priestoru, môžete ich akurát tak posúvať v zozname. Nemáte ich vybraté. Na vybratie musíte kliknúť na krúžok, kde zase nefunguje SHIFT.

Škoda, že nepíšeme náš blog po anglicky, inak by som poslal tento článok Adobe. Aj keď mi príde ako veľmi pravdepodobné, že by sa na každý tento problém sťažovalo už veľa ľudí, kľudne aj zamestnanci Adobe. Tak neviem, či to všetko vadí iba mne alebo sú autori takí ignorantskí. No úplne že čože, že fúha, že akože nechápačky™ :D

Čo najviac vadí na Adobe aplikáciách vám?

napísal , 15 Feb 2011

5 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Tomas [ Utorok 15.2.2011, 22:47 ]

  Boze moje slovaaa :) ja som sa nakoniec na illustrator vykaslal a pracujem v inkscape.
  A co sa tyka ovladania - kolieskom zoomovat a jeho stlacenim sa posuvat - to je vec o ktorej snivam uz roky. Este ze inkscape a gimp toto vedia.
  ako photoshop je super, ale zbytok adobe softu je predrazena kopa hnoja...

 2. qaqa [ Piatok 15.4.2011, 07:35 ]

  Súhlasím, Illustrator má mnoho funkcií nad ktorými zostáva rozum stáť ale:
  1. rolovanie kolieskom - skús písať text, a posúvať dokument pomocou medzerníku ;)

  2. môj "nádherný" illustrátor v.12 netrpí touto poruchou

  3. väčšina filtrov v Illustratore sú trapošina

  4. som mimo? - Locate object z palety Layers? aj keď automaticky by to mohlo fungovať tiež

  5. na editovanie ciest je nástroj Pen, tam funguje aj Direct selection aj Convert anchor (ctrl vs. alt)

  6. načo by to bolo dobré?

  7. súhlas

  8. pridám môj WTF - lepenie na gájdy: keď chcem objekt prilepiť na vinkel (dve linky do kríža) tak na druhú linku prilepí až na druhý, alebo x-tý krát (žeby to tak malo byť?)

  hm, illustrator bol spočiatku vytváraný pre mac platformu, a zrejme doteraz má windows sekcia slabé slovo pri vývoji programu

 3. O_O [ Piatok 7.12.2012, 15:54 ]

  1. Nikdy som na zoomovani s altom nemal najmenší problém, a tvoju medzerníkovú sktratku som v živote nepoužil. Je to len vec zvyku, nie globálny problém.
  2. Neviem odkiaľ máš informáciu, že je tento problém opäť globálny. U Adobe produktov všeobecne záleží od verzie, typu distribúcie, a užívateľského rozhrania sa skratok, aké si užívateľ nastaví..
  3. Adobe produkt (akýkoľvek) je schopný si zapamätať nastavenia funkcií tak ako boli ponechané. V prípade, že užívateľovi sa ukladá len časť z týchto funkcii, ide o množstvo vymedzenej pamäte pre produkt. Toto vymedzenie sa dá nastaviť v nastaveniach softvéru.
  4. Tento problém je aj vo Photoshope pri práci s vektorovými cestami vo viacerých vrstvách v prípade, že vrstvy nie sú zamknuté, alebo je zablokovaná možnosť posunu ciest nachádzajúcich sa na vrstve. Vzhľadom na to, že obe tieto funkcie sa dajú nastaviť aj v Ai, je pochopiteľné, že sa tomu dá predísť správnou organizáciou vrstiev.
  5. Každý nástroj má klávesovú skratku. Takisto aj každý filter, okno vo Workspace panely, ako aj ponuky v hlavnom menu. Tieto skratky sú zverejnené na ofic. stránke Adobe. Nevidím dôvod problému so zmenou nástroja pomocou klávesovej skratky, a opäť sa vrátiť na predošý nástroj.
  6. Tento problém je opäť vymyslený, pretože nástroj v Ai je len pod inou klávesovou skratkou. Vzhľadom na fakt, že v Ai sa farby väčšinou nenastavujú cez farebné okno ako v PS ale cez color settings, kde sú možnosti výberu farby optimalizované pre vektorovú grafiku a jej využitie, nástroj sa nachádza tam.
  7. S týmto som sa nikdy nestretol a moje klávesové skratky fungujú normálne.

  Odporúčam pred uverejnením kritického článku skontrolovať či je problem problémom, alebo len nenájdenou skratkou alebo dôsledok používania neúplnej, prípadne pirátskej kópie produktu. Sú totiž veľké rozdiely medzi verziami Basic a Extended. Rovnako sú aj rozdiely obsahu pri zakúpení celej Creative Suite a jedného konkrétneho softvéru.

  Je množstvo vecí, ktoré Adobe robí zle, napr. chýbajúci Font Manager alebo vysoká cena ich produktov. No problémy spomenuté vyššie mi prídu skôr ako problémy konkrétneho užívateľa, ktorý podľa všetkého produkt ani moc nepoužíval. Inak by našiel riešenia jeho problému.

 4. Ronny [ Štvrtok 31.1.2013, 12:13 ]

  Po pravde Adobe pre edíciu CS6.5 chystá aj nejaké zásahy do UI všetkých produktov a ja len dúfam, že neostane len pri rečiach. V podstate to UI majú snáď od roku 2000 stále rovnaké či inštalujem Photoshop 5 alebo CS6. Bieda.

  Od Adobe používam len Adobe Reader a Flash. Ale i tak mám dosť.

  Inak aj ten Inkscape je riadny šrot, nové ikonky už pripravujú asi 8 rokov... Hrúza.

 5. Ronny [ Štvrtok 31.1.2013, 12:15 ]

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom