Community (2009 - ?)

napísal , 1 Dec 2010 [ Filmy ]

community
by Dan Harmon

3 dni, 34 epizód a cca 20 strán diplomovky. Keď som nepísal diplomovku, sledoval som Community. Keď som nesledoval Community, snažil som sa písaniu vyhnúť iným spôsobom. Ale nie to som chcel.

Community je seriál (je to seriál, btw), ktorý má gule. Nebojí sa zostaviť snáď politicky najkorektnejšiu zmes postáv ever a potom si z toho uťahovať. In fact, obsadenie je tak korektné, že obsahuje aj starého nadržaného rasistického homofóba ;) Toto je seriál, ktorý sa nebojí naplniť všetky seriálové stereotypy, vyhodiť nám to na oči a potom si z toho robiť prdel. Toto je seriál, ktorý sa nebojí rozpútať zombie apokalypsu do rytmov ABBAs Greatest Hits a povedať: "Troy. Make me proud. Be the first black man to make it to the end!". Toto je seriál, ktorý sa nebojí zareagovať, ako by v danej situácii zareagoval každý z nás: "HOLY CRAP IT'S A ZOMBIE!"

Konečne niekto! THANK YOU COMMUNITY! (ok, Shaun of the Dead si z toho tiež robil srandu svojim "We don't use the z-word." ale aj tak.. also, THANK YOU MR. WRIGHT!). Toto je seriál...

..wait... nemajú tieto veci začínať nejakým úvodom, kde zdelím čo a ako? Uh.. ok.. Jeff, jemne arogantný coolest-guy-ever-type, je bývalý právnik, ktorému prišli na falošný školský titul. Prichádza na Greendale Community College (vysoká škola pre úplných loserov, failures a dropouts) aby nazbieral dostatočný počet kreditov a znova si vybavil právnickú licenciu. Stretáva Brittu, ktorej skillz zo španielčiny sú nepriamo úmerné jej hotness (hehe.. see what i did there?) Hm.. počkať, aby sme si to ujasnili. Britta je hot. A Španielčina, jeden z predmetov na škole, jej nejde. Ani Jeffovi, na rozdiel od klamania - presvedčí ju k doučovaniu, ktoré má eventuálne viesť k večeri, avšak skupinka sa rozrastie, Jeffove klamstvo je odhalené a HILARITY ENSUES!! ..ehm..

It's blood! I thought it was paint, but I'm just bleeding! Talk about luck.

Počať, prečo tu popisujem prvú epizódu? NOBODY CARES! Wait.. zombies? Huh? Yeah.. Abed, chlapec trpiaci ľahkou formou aspergerovho syndrómomu (forma autizmu, kedy máte vyvinutú rečovú kapabilitu, ale ťažko sa vám spája s ľuďmi a vôbec s vonkajším svetom... See? YOU LEARN STUFF!) má jemný problém rozlišovať medzi tv a realitou. Všetko, čo sa deje okolo neho si do reality prekladá cez veci, ktoré sa naučil sledovaním televízie. A vzhľadom na fakt, že to čo sa okolo neho deje je tv show, cíti sa ako seriálová postava. I know, it's so meta :) Vďaka Abedovi a jeho "poruche" si tvorcovia môžu dovoliť veci nevídané. Napríklad priamo povedať, že im Law & Order kradne nápady :)

Viete jak si vo Firefly robili srandu so zaužívaných postupov tým, že ich rozuzlenie postavili na hlavu? ("You wanna run this ship?!" "YES!" "Well... you can't.") Community to posúva ďalej. Keď čakáte, že prichádza scéna, kde hlavná postava príde so záverečným monológom, ktorý všetkých znova zjednotí, Abed len tak mimochodom skonštatuje, že práve prichádza scéna, kde hlavná postava príde so záverečným monológom, ktorý všetkých znova zjednotí :)

Abedov potenciál je postupom času čoraz zrejmejší a epizódy začnú svojou štruktúrou kopírovať klasické filmové žánre. Zrazu tak sledujeme príbeh o prvom apríli vystavaný ako buddy-cop movie, halloweensku párty napadnutú zombie infekciou či príbeh úpadku mafiánskej rodiny točiaci sa okolo nedostatku chicken fingers v školskej jedálni.

A učiteľka antropológie vysvetľuje príbeh Inception domorodým africkým kmeňom. Yeah. That happens.

V jednej epizóde Abed točí film o točení filmov o točením filmov, počas čoho 2x padne narážka na Charlieho Kaufmana. Normálni ľudia sa môžu baviť na skutočne vtipnom seriály, movie geeks sa budú váľať po zemi pri podobných drobných, len tak mimochodom hodených, narážkach.

Can we stop walking in slow-mo now?

"Can we stop walking in slow-mo now?"

Koncept miestami prerastá do absolútne ridikulóznych paródií, kedy do 20tich minút natrepú Armageddon / The Right Stuff / Apollo 13 / <insert-every-space-mission-movie-ever-here> po tom, čo sa naši hrdinovia zaseknú v pojazdnom KFC karavane z 80. rokov. A padne hláška: "Pierce, you're talking to an Atari cartridge! Sit down!". Cuz that's how they roll.

Točím dokola o filmových narážkach, ale len preto, že je to tak unikátne. Seriál funguje aj bez nich a dá sa tu nájsť plná riť nefilmového a často riadne absurdného humoru. Počas jednej epizódy Abed opakovane v pozadí scény stretáva tehotnú ženskú a ako eskaluje samotná epizóda, eskaluje aj jej tehotenstvo až na konci Abeda vidíte (ak ste všímavý), ako tejto žene pomáha rodiť. Na pozadí toho, čo sa skutočne deje v epizóde. Na konci Abed pri otázke "Hej Abed, teba sme dlho nevideli, čo si porábal?" pokrčí plecami a povie: "Nič moc." Väčšina ľudí si to ani nevšimne, ale je to tam. A je to awesome.

Je to sitcom. Žiaden laugh-track. Full of win. Vtipné, výborne napísané, herci skvelí. Ak máte radi seriály, bežte čumieť na Community. Ak máte radi filmy, určite bežte čumieť na Community. Community je seriál for movie lovers by movie lovers. If you are one of them, you will piss your ass laughing.

You will piss.
Your ass.

True story.

5/5


yep, je tu kopa anglických výrazov.. ak im nerozumiete, nesledujte community :) prípadne sledujte až kým sa nenaučíte angličtinu a potom znova, for optimal hilarity :)

napísal , 1 Dec 2010

3 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
  1. joZCo [ Streda 8.12.2010, 15:45 ]

    Talking engvak (slovlish) is similar to talk only in english and upseting holy crap american people... Let's say there are Zombies everywhere until you become one and you wouldn't believe how easy it could be :-) Living in america and thinking I become them, they're not us anymore is like siting on a toilet and collecting poops for tomorow... Happy holidays :D

  2. Rayiner [ Pondelok 28.3.2011, 17:58 ]

    Really true story?

  3. yablko [ Pondelok 28.3.2011, 21:07 ]

    you bet your ass

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom