Scott Pilgrim vs. the World (2010) by yablko

napísal , 16 Oct 2010 [ Filmy ]

Scott Pilgrim vs. the World review header
by Edgar Wright, as seen by yablko

Edgar Wright si fanúšikov získal filmami, ktoré láskyplným spôsobom parodujú žáner, ktorého sú sami súčasťou. Jeho novinka, Scott Pilgrim vs. the World, je satirou a zároveň oslavou celej generácie. Generácie odchovanej na video-hrách, filmoch, "škaredej" hudbe a internete.

one two three four :P

Sex Bob-omb - We Are Sex Bob-omb
“ Laminate the stasis
Mama mama serpentine
I got a breathalyzer
And my body's clean
Yea yea oh ”

Scott Pilgrim je 20-niečo-ročný nepracujúci basgitarista (crappy) kapely Sex Bob-omb. Býva v ošumelom apartmáne so svojím gay kamarátom Wallacom, priateľky strieda ako ponožky a všetko (vrátane priateliek) mu je tak trochu ukradnuté.. až kým sa neobjaví Ramona. Ramona je nielen jeho dream girl (with hair like this hair like this), Ramona pre Scotta predstavuje niečo, za čo mu konečne stojí bojovať. Doslova.

Čo na začiatku vyzerá ako obyčajná indie komédia o problémoch dospievania, sa veľmi rýchlo zmení na absolútnu smršť video-herno-popkultúrnych odkazov a non-stop 8bit akcie. K tomu aby Scott získal dievča svojich snov totiž musí najskôr poraziť jej 7 evil ex-priateľov. V boji na život a na smrť. Yeah :)

awkward scott and ramona

Broken Social Scene - Anthems for a Seventeen Year Old Girl
“ park that car
drop that phone
sleep on the floor
dream about me ”

Je ťažké popísať intenzitu tohto filmu. Vtipná scéna strieda epický boss battle, strieda vtipnejšiu scénu, strieda hudobný súboj. Celé je to zasadené do sveta, kde postavám vôbec nepripadá divné, keď sú ich každodenné aktivity prerušené súbojom popierajúcim snáď každý zákon fyziky, na konci ktorého z porazeného vypadnú mince ;)

Edgar Wright svoje tradične netradičné strihy a prechody medzi scénami používa nielen ako muníciu pre vizuálne gagy, ale hlavne na udržanie pekelného tempa. Prostredia a scény sa striedajú tak rýchlo a plynule, že si to občas ani neuvedomíte. Celkovo je film preplnený nápadmi, netradičnou filmárčinou a takou kopu audiovizuálnych srandičiek, že jednoducho nie je možné to všetko zachytiť na prvý krát. Chystám sa ísť znova a teším sa na študovanie blu-ray disku :)

epic comic fight

Crash and the Boys - I'm So Sad, So Very, Very, Sad
“ so sad ”

O hudbu sa postarali mená ako Beck či Broken Social Scene a ani tá nie je ušetrená od priateľského podpichovania ( "We are Sex Bob-omb and we're here to make you think about death and get sad and stuff!" ).

Spomínal som, aké ťažké je zachytiť intezintu filmu. V prípade vizuálnej štylizácie sa o to ani nebudem pokúšať. Je to nemožné. Treba vidieť. Seriously. Go. Go now! Všetko od "openingu" cez rozmanité boss fighty (on screen stats!) až po komixoidné zvýraznenie zvukových efektov je tak krásne prehnané a zábavné :)

Celé toto šialenstvo drží v realite príbeh o vysporadúvaní sa s minulosťou a vo svojich pomalších momentoch film nezabúda byť príjemný, milý, miestami dojemný a neustále vtipný. Sure, vykreslenie postáv mohlo byť hlbšie. Sure, v žiadny moment o ne človek nemá skutočný strach. Sure, záver je mierne rozpačitý. Ale ktorá filmová adaptácia série 6-tich kníh je dokonalá? A čo na tom vlastne záleží, keď je to celé JUST SO MUCH FUCKING FUN? :)

giant hammer smash

Brian LeBarton - Threshold (8 Bit)
“ ... ”

Je zaujímavé, že v dobe, kedy všetci vyrástli na Super Mariovi a slovo komix dokonca aj na Slovensku prestáva byť asociované striktne s rozprávkami pre deti, si film vystihujúci túto generáciu na seba nedokáže v kinách zarobiť. Je geekov naozaj tak málo? Alebo sa ešte stále obávajú ponižovania a zostávajú zalezení? Who knows. Scott Pilgrim si však svoje publikum eventuálne nájde. Zo samotnej podstaty filmu je jasné, že sa nemôže páčiť každému a našťastie sa o to ani na sekundu nesnaží.

Že teda v kinách dieru do sveta nespraví zamrzí, keď však o 10 rokov budeme pri jeho pravidelných premietaniach spomínať na staré dobré časy, to bude každému jedno :) Nečakajte však do vtedy. Ak ho vo vašom okolí premietajú, bežte do kina.

Jedno totiž garantujem a je to možno to najdôležitejšie zo všetkého - film ako Scott Pilgrim vs. the World ste ešte nevideli. True story.

5/5


P.S.: neustále vyzdvihujem režiséra, za mnohé veci si určite chválu zaslúži aj spoluautor scenára Michael Bacall, ale hlavne Bryan Lee O'Malley, autor predlohy. Ktorú som nečítal. Zatiaľ.

Also, tento zoznam herných odkazov (spoilers) tvrdí, že ich má všetky, but no. ;)

napísal , 16 Oct 2010

čo ty na to?

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom