Slovensko-anglicko-programátorská klávesnica

napísal , 20 Apr 2013 [ Hacky Windows ]

(pre Windows)

Je dosť možné, že táto experimentálno ultimátna klávesnica je ultimátna len pre mňa.. že iba ja som divný a používam slovenský layout pri programovaní. Ale ktovie, možno aj ty si divný/divná alebo možno potrebuješ písať veľa čísel a nemáš numpad.

Slovenská klávesnica vo Windowse je fajn, až na taký detail, že čísla sa píšu so SHIFTom. Čo je pre programátora maximálna debilina. Preto som spravil vlastné rozloženie, kde sa čísla píšu bez shiftu a diakritika so shiftom, čiže opačne. Je to filozofiou podobné Macovskému rozloženiu.


Toto rozloženie má navyše jeden veľký odrb - a to, že keď je zapnutý CAPS LOCK, tak nekričíš, ale používa sa obyčajná slovenská klávesnica. Výhoda je taká, že môžeš buď rýchlo písať čísla a pomaly mäkčene (na programátorskej) alebo rýchlo písať mäkčene a pomaly čísla (na obyčajnej). CAPS LOCK konečne dostane využitie a môžeš sa ním rýchlo prepínať medzi týmito módmi.

Prepínanie CAPS LOCKom má ďalšiu výhodu. Windows 7 si pamätá rozloženie klávesnice zvlášť pre každý program (čo je veľmi mätúce), ale CAPS LOCK je zapnutý alebo vypnutý naprieč celým systémom, takže si prepínaš klávesnicu globálne. V osmičke sa dá zapnúť aby bolo prepínanie layoutov globálne, ale zase sa nedajú zapnúť iné dôležité veci (napríklad ponuka štart*;).

Ako bonus som namiesto paragrafu (v živote som ho nenapísal) dal písmeno "ď", namiesto krúžku (SHIFT + klávesa nad tabom) apostrof a pridal kopec AltGr kombinácií. A aby toho nebolo málo, tak Ô sa dá napísať ako mäkčeň + O.

Tu si môžte stiahnuť rozloženia:
SK - Capslock switcher - QWERTZ
SK - Capslock switcher - QWERTY

Stačí spustiť setup.exe a nainštaluje sa DLLko s rozložením. Rozloženia sa potom spravujú štandardne cez language bar. (Po nainštalovaní je dobré sa odhlásiť + prihlásiť alebo rovno reštartovať, inak sa zmeny nemusia prejaviť.)

Obe klávesnice som zbúchal programom Microsoft Keyboard Layout Creator a trochou ručného editovania. Zdrojáky (.klc) sú pribalené.

napísal , 20 Apr 2013

13 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Pally [ Sobota 20.4.2013, 19:47 ]

  nie si divný :D .. aj ja programujem na slovenskej :D alebo sme potom divný už dvaja.. jedno čo mi chýba na tvojej vymakanej klavesnici je znak ` .

  Ono to nie je ani apostrof ani dlžeň, taky otočený dlžeň .. a použiva sa to v Haskelly .. alebo aj v SQL dakedy :) a je to hned pod tým anglickým ~ :)

 2. 81403 (blade) [ Sobota 20.4.2013, 21:09 ]

  Heh, super, tak sme viacerí divní :)
  ` je na SK klávesnici pod AltGr + 7 ale môžem ho v podstate dať aj niekde inde (AltGr + o ? aby bol vedľa apostrofu?)

 3. Kicker [ Pondelok 22.4.2013, 09:05 ]

  Sme už traja ;) Tiež sa mi tu všetci smejú, že kódim na SK klávesnici :D

  Vďaka za príspevok, dobre vedieť, že to ide vôbec upraviť, hneď si idem natlačiť na AltGr kombinácie znaky, ktoré mi vždy chýbali ^_^

 4. Loopus [ Utorok 23.4.2013, 18:43 ]

  Well then, sme styria.

  Awesomness, dik za clanok.

 5. psycho [ Nedeľa 12.5.2013, 19:47 ]

  Tak aby som sa aj pridal k divnym, tak ja programujem na anglickej, a znaky s diakritikou tiez pisem na anglickej, pomocou tohto: http://p.brm.sk/diakritika/

  * not really

 6. yablko [ Nedeľa 12.5.2013, 23:25 ]

  "diakritikovač sme vymysleli v rámci projektu bedrooms.sk"

  * not really

 7. milsa [ Streda 26.6.2013, 23:14 ]

  Ja by som bol radšej klávesnici ako má Linux, čiže:

  To isté, čo Windows (lokálne prepínanie klávesnice je ideálne, ešte aj v Linuxe si ho zapínam), slovenské rozloženie klasické, ale AltGr pre všetky klávesy a po stlačení CAPS LOCK veľké diakritické písmená v číselnom rade.

 8. milsa [ Streda 26.6.2013, 23:15 ]

  Aby som doplnil, programujem na anglickej, som odchovaný na DOSe, takže preto.

 9. milsa [ Streda 26.6.2013, 23:25 ]

  Mimochodom, vy mladší, odchovaní na Windowse a Linuxe, bežne programujete na slovenskej, môj známy tiež, tiež som sa tomu vtedy, keď mi to povedal, čudoval, ale potom som si uvedomil, že v časoch Windows 95 už anglická klávesnica nebola taká bežná ako to bolo v časoch DOSu.

 10. Tomas [ Štvrtok 22.8.2013, 19:58 ]

  som slovak a programujem na ceskej klavestnici so slovenskym nastavenim. A nechapem jak niekto moze programovat na anglickej klavestnici.

 11. Viki [ Nedeľa 17.9.2017, 18:23 ]

  dobry den
  prosim Vas potrebujem pomoc ako napísem pismeno M a pod to pismeno bodku
  uz som presla vsetky mozne napovedy ale nikde nic
  dakujem za pomoc

 12. yablko [ Pondelok 18.9.2017, 10:03 ]

  môžeš si ho skopírovať odtiaľto http://www.copypastecharacter.com/all-characters

 13. Lukáš [ Piatok 26.2.2021, 17:13 ]

  je to aj na windows 10?

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom