Závislosti na iOS

napísal , 1 Feb 2012 [ Hry ]


Hovoríte, že máte príliš veľa voľného času? Že RSSká pri sraní už nie sú to pravé? Že by sa zišla nejaká poriadna závislosť? Tak to ste na správnom mieste. Nechajte si poradiť od odborníkov na zabíjanie času.

Aby som nespomínal to, čo už všetci poznáme (Angry Birds), pozrieme sa na pár menej známych tipov.

Super Crate Box

Ešte dobre, že táto hra nevyšla v ére arkádových automatov lebo by zbavila svet všetkých drobných. Čo by bolo vlastne fajn, aj tak sú mince otravné. Anyway. Základom je otrepaná myšlienka zbierať krabice, z čoho si robí srandu už samotný názov. Čo robí tento koncept čerstvým, je náhodná zbraň v každej zobranej krabici. Vďaka tomu odpadá potreba sledovať množstvo nábojov a rozýšlanie nad tým ktorú zbraň použiť v danej situácii. Musíte sa brániť stále niečím iným proti zástupom nepriateľov, ktorí sa donekonečna spawnujú z hora.

Ako správna arkádová plošinovka, je aj SCB ťažké jak sviňa a ide hlavne o najvyšší počet bodov. Kráča však s modernými trendami a rôzne úlohy a počty nazbieraných krabíc odomykajú ďalšie levely, postavy a herné módy. Najzávisláckejší komponent je jednoznačne systém používania zbraní a solídne ovládanie. To poskytuje kopec priestoru na zdokonaľovanie sa. Dáte viac ako 101? ;)

Stiahnete z App store (1.60€) alebo dokonca zadarmo na PC a Mac

Where's My Water?

Where's My Water je už pomerne známa záležitosť (pozdravuje captain obvious), ale ak ste ju ešte nehrali, teraz vám vysvetlím prečo by ste mali. Fyzikálne puzzle majú svoje závislácke čaro (viď Angry Birds) a Where's My Water nie je výnimkou. Ba čo viac, vďaka premakanému a konštantne sa vynaliezajúcemu level designu sa radí niekde na vrchol týchto hier.

Cieľom je dostať vodu z jednej strany obrazovky na druhú, ku krokodílovi, aby sa mohol umyť a cestou ju vypariť, očistiť od toxickosti, chemikáliami prepáliť plesne, prepraviť ju v balóne, pootáčať mechanické prekážky, kopať zem, aby mala voda kadiaľ tiecť a ďalšie výmysly. Všetko toto je radosť robiť, keďže ovládanie bolo od samého začiatku stavané na dotykové displaye.

Mimochodom nedávno vyšlo platené rozšírenie, no bohužiaľ nedosahuje pôvodnej mega vysokej kvality. Ešte si musím rypnúť a poznamenať akí sú niektorí hráči retardovaní, keď im je zaťažko zaplatiť 80 centov za nové levely a preto dávajú hre najnižšie hodnotenie.. wtf? Pričom doteraz autori zväčšili obsah hry na dvojnásobok úplne zadarmo. Čo z toho vyplýva? Pýtajte peniaze od samého začiatku. Ľudia sú nevďačné svine.

   

App store (0.80€) a pre tých čo uprednostňujú robotov pred ovocím - Android Market (0.80€)

Slay

A teraz prejdeme na tvrdší materiál. Nenechajte sa oklamať škaredou grafikou (mimochodom, pôvodná PC verzia vyzerá asi 100x horšie). V Slayi sa skrývajú desiatky hodín prudko strategickej zábavy, čo je úctyhodný výkon na to, že všetky mapy sú generované. PC verziu som objavil asi pred rokom a doteraz ma baví len tak zahrať nejakú mapu. V princípe ide o ovládnutie územia svojim vojskom, pravidlá sú pomerne jednoduché, no napriek tomu sa v nich skrýva veľká hĺbka.

Ak ste ochotní investovať trocha času do pochopenia pravidiel, povzniesť sa nad škaredú grafiku a zaplatiť vyššiu cenu, získate podstatne viac ako ponúka akákoľvek 80-centová hra. Podľa mňa najlepšia ťahovka ever.

App store (3.20€)

Game-dev Story

Toto nie je hra, ktorú by som odporučil s takým čistým svedomým ako vyššie uvedené. Hej, je riadne závislácka, ale má snáď najretardovanejšie ovládanie, čo som videl na iOS (druhé miesto získava The Incredible Machine), namiesto toho, aby bola na iPhone 4 grafika pekne rozpixelovaná, je nepríjemne rozmazaná, nepáči sa mi ani príliš jednoduchý spôsob akým je tu prezentovaná tvorba hier a vágne pravidlá a vysoká cena.. ale..

Ale je to fakt zábavné. Riadite herné štúdio, prijímate a vyhadzujete vývojárov, kupujete reklamu, licencie a devkity na konzole, vyberáte akým spôsobom sa má uberať vývoj, chodíte na výstavy a potom už len sledujete predaje a zbierate ocenenia jedna radosť. Stále je čo robiť a cykly v hre nútia hrať ďalej.. a ďalej. Ak potrebujete zabiť dlhú cestu dopravným prostriedkom, Game Dev Story by mohla byť skvelá voľba.

App store (3.20€) a na Android Market len za 1.80€ (hey, this is unfair!)

Tak, toto boli hlavné závisláčiny, teraz už len v stručnosti pár tipov:

Plants vs. Zombies

Roztomilý casual pohľad na tower defense. PvZ má extrémne univerzálny appeal, od hardcore gamerov až po normálne ženské :) Kombinovanie rastliniek dlho baví.
Brains? (2.40€)

Infinity Blade

Asi prvá skutočne konzolová hra na iPhone. RPG prvky bavia plus sa neviete dočkať kedy konečne dáte tomu hajzlíkovi po hube ;) A tá grafika.
App store (4.80€) je to dosť, but yeah

Angry Birds

áno

Tyrian

Srdce pamätníkov zaplesá. Najlepší scrolling shooter pre DOS si môžete zahrať na vašom iDevice. Aktívnou látkou je kupovanie a vylepšovanie zbraní.
App store (1.60€)

napísal , 1 Feb 2012

4 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Miroslav Toman [ Streda 1.2.2012, 22:33 ]

  agh! Game-dev Story je iná závislárna hoši. odporúčam len silným povahám ktoré dokážu odolať genialite v podobe hry.

 2. marek [ Štvrtok 2.2.2012, 16:14 ]

  Už několik měsíců teď na iOSu spíš pracuju (app development), ale včera jsem po dlouhý době stáhnul hru a skoro jsem se od ní neodtrhnul. Je to TripleTown - hodně propracovaná hra "spoj tři" s úžasným provedením :)

 3. Luky [ Sobota 4.2.2012, 02:31 ]

  Mne uplne staci reMovem, zachodovka ako vysita Prvy den som ju hral asi 6 hodin a nechapal som lebo ma uz hranie hier uz dost preslo Ale diky za tipy urcite si nieco skusim aj ked niektore veci som poznal

 4. yablko [ Sobota 4.2.2012, 12:48 ]

  Argh, GIMME BUTTONS!

  Hladkať obrazovky a mávať rukami v priestore je síce all minority-reporty n shit, ale buttony stále vyhrávajú v použiteľnosti.

  V Super Crate Box nikdy nemám 100% istotu, že stlačím to čo chcem stlačiť a leštiť displej kade pandrlák poskakuje tiež nie to pravé.

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom