Z Opery na Google Chrome

napísal , 5 Dec 2011 [ Efektivita ]

Po rokoch prevažnej spokojnosti som z Opery prešiel na Chrome. Prečo?

opera to chrome to who knows what

Opera prináša novinky, je rýchla jak sviňa a pýši sa extrémnou customizovateľnosťou (take that, slovenčina!). Vďaka Nórskym junákom máme v prehliadačoch srandičky ako speed dial, mouse gestures, zoznam naposledy zatvorených stránok a taby (áno, tie taby). A asi 4 tisíc ďalších vecí, ktoré nikto nikdy nechcel. Prístup Opery je totiž v každej verzii na stenu hodiť 50 nových fičúr a čo sa neprilepí, v ďalšej niekam upratať. Na rozdiel od konkurencie má teda Opera všetko čo existuje a potom ešte kopu navyše a je na nás, čo budeme používať.

A to je OK. Mať sa s čím hrať a mať stále čo objavovať je fajn, mňa však už tie neustále zásahy do rozloženia prvkov a usporiadaní menu prestávajú baviť. Vďaka bezkonkurenčnej možnosti si prehliadač upraviť ako chcem, si ho síce vždy môžem upraviť ako chcem, avšak už nechcem. Chrome a Firefox síce inovujú pomalšie, ale ich prístup pôsobí stabilnejšie. Nevadí, že nebudem mať to najnovšie vždy ako prvý, kľudne nechám konkurenciu vyfiltrovať a eventuálne implementovať to najlepšie.

A keď už sa teda snažím hľadať negatíva - že Opera zobrazuje kopu stránok rozbito nie je tak celkom mýtus. Občas ide o chýbajúce alebo nesprávne fungujúce CSS3 srandičky, inokedy o drobné chybičky ako pri novom Google dizajne alebo o zbytočné varovania, ktoré musí človek odkliknúť len aby zistil, že všetko v pohode funguje. A občas človek narazí na stránku ako Tinkerbin, ktorá v Opere vyzerá takto.

Nie je to vôbec časté - plus je to skôr chyba stránky, nie prehliadača - ale keď sa to stane, je to otravné. A otravnosť je kumulatívna. Navyše som si nikdy nezvykol na developer tools.

Nič z toho nie je vyslovene deal breaker, Opera je stále dosť možno najlepší prehliadač, u mňa však prišiel čas na zmenu. Takže Chrome. Prečo nie Firefox? Pretože ten mi posledných pár verzií pripadá hrozne ťažkopádny, zaspatý. To je celé. Nemám to overené, štatistiky konzumpcie pamäte a žravosti procesora sú mi u prdele, u mňa je to o pocite.

Tak a poďme vymeniť jednu otravnú činnosť za druhú a namiesto rušenia features pridávať do Chrómu tie, čo potrebujem.. uh. Ale tak zmena je život, či čo, takže "wheee" I guess.

Let's do this.

Extensions, ktoré som tam narval:

 • Smooth Gestures - myšné gestúry sú dôvod, prečo som roky full-time operoval. Znesiteľná náhrada, ktorá ale nereaguje ani zďaleka tak pekne a navyše nefunguje na "built-in" a Chrome-špecifických stránkach.
 • Adblock Plus - 'nuff said.
 • Google Mail Checker - kvôli tým číselkám sa ho možno zbavím, ale dovoľuje mi to mať link na Gmail bez potreby vysunúť bookmark lištu.
 • Speed Dial 2 - obdoba Operovského speed-dialu, ktorá možno tiež poletí, ale hrozne pekne sa ňu pozerá. A má kopu features a spravil ju Slovák. A nefungujú na nej Gestures:(
 • Separator - toto je na facepalm, ale poslúži, ak ste divní a potrebujete oddelovátko.
 • Type-ahead-find - keď v Opere stlačíte bodku a píšete, začne sa text okamžite vyhľadávať na stránke. Ak sa nájde link, enter ho automaticky otvorí a myš môže oddychovať. Toto funguje rovnako, len netreba stlačiť bodku.
 • Web Developer - obdoba starej dobrej klasiky z Firefoxu.
 • Neo Vision - zvýrazňovanie syntaxe pri .js a .css súboroch.
 • OnAir_FM - hrkni do seba Radlera, omotaj sa šálom a užívaj hipsterizmus.

Čo už Chrome stihol od starších súrodencov okopírovať:

 • Otvorenie posledného zatvoreného tabu - thank fuck. Tu pomocou ctrl+shift+t.
 • Pin tab - prišpendlíkovanie tabu, klasicky cez pravý klik - pin tab.
 • Alternatívne search engines - ak nepoznáte, predstavte si, že do address baru napíšete "w gule" a ono to gule namiesto cez google vyhľadá cez wikipediu. Behnite na wiki, kliknite pravým na search bar, zvoľte add as search engine a vyberte si skratku, napríklad "w".

Čo šlo Opere lepšie ale Chrome to zvláda s prižmúrením oka či troch:

 • Paste and go - ak máte v schránke url adresu a kliknete pravým na address bar, objaví sa v Chrome možnosť Paste and go, ktorá vloží odkaz a hneď ho otvorí. Netreba enter. Na rozdiel od Opery však chýba klávesová skratka, takže je to celé tak trochu zbytočné. Zatiaľ zaskakuje Chrome Instant.
 • Open / Save možnosť pri sťahovaných súboroch v Chrome chýba. Všetko treba uložiť, nič sa nedá otvoriť priamo. Toto je pain, ale v konečnom dôsledku som to v Opere používal tak či tak len na torrenty a to sa dá okabátiť pomocou always open..:

  chrome always open

  a potom nastavíme µTorrent, aby automaticky mazal súbory. Otrava, ale lepšie ako nič. O kúsok.

 • Opera si pri zatvorení tabu zachová obsah textového poľa, do ktorého som písal, keď som nechtiac tab zavrel, pretože som idiot. Tá sranda ma neraz vytrhla z biedy. Chrome sa pri niečom rozpísanom občas spýta, či to skutočne chcem zavrieť. Neviem ale ako presne to funguje a či to vôbec robí Chrome alebo stránka :). - ok, takže chrome to vie tiež:) dík sotakal

Čo oželiem:

 • RSS čítačka
 • Email klient

Chrome si s mailami a RSSkami sám neporadí, čo je vzhľadom na Gmail a Reader pochopiteľné, ale niekomu by to mohlo chýbať. Mňa však tie vyliezajúce správy s novinkami začali iritovať, takže som to odstavil už aj v Opere.

Čo mi chýba alebo vadí:

 • Space skroluje. Ak Opera na konci stránky narazí na odkaz na staršie články či novú stranu, pomocou medzerníka na ňu skočí. Chrome nevie.
 • Zgrupovanie tabov. Občas ujde.
 • Zle nakódené stránky občas zblbnú a natiahnu sa na extrémnu šírku. Opera na to má fit to width gombík, ktorý ich zmadžgne na šírku monitora. Myslím, že existuje extension, ale prdeť naň.
 • No images. Skryť všetky obrázky. V Chrome sa k tomu dá preklikať cez options, ale to je otrava. Web Developer extension to vies tiež, dík @RomanooKE.
 • V Opere kontextové menu ponúka možnosť otvoriť aktuálnu stránku v ktoromkoľvek inom nainštalovanom prehliadači. Vcelku šikovné.
 • Ctrl+click na obrázok ho uloží.
 • Address bar v Opere pri písaní ponúka bookmarknuté stránky podľa ich názvu aj url adresy. Chrome len podľa názvu.
 • Nemôžem si pomôcť, ale Opera pôsobí svižnejšie. S výnimkou dĺžky spúšťania a možno vykresľovania stránky? Na všetko (otvorenie / zatvorenie tabu, gestá, skrolovanie, ...) reaguje okamžite, v Chrome cítim drobný lag.

Znova však nič z toho nie je deal breaker, ktorý by ma prinútil vrátiť sa. Momentálne je pre mňa dôležitejší uhľadenejší dizajn a zdanlivo stabilnejší chod. Uvidíme, koľko mi to vydrží.

Don't walk away, HELP ME!

Ak máte akékoľvek chrome pro tips alebo linky na fajné extensions, hoďte ich prosím do komentárov. Vyčaríte mi detský úsmev na tvári a ja vás láskyplne potľapkám po peni pleci, ak sa niekedy stretneme.

napísal , 5 Dec 2011

19 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. monicqa [ Pondelok 5.12.2011, 17:36 ]

  customizovateľnosť = prispôsobiteľnosť :)

 2. yablko [ Pondelok 5.12.2011, 17:38 ]

  viem, ale chcel som napísať "customizovateľnosť" :)

 3. sudanec [ Pondelok 5.12.2011, 17:48 ]

  Chrome je fajn, som na neho dlhodobo zvyknuty.. Tak asi aj preto je tak fajn.
  Ak by Ti niekedy chybalo to rss, je tam v pohode rozsirenie, ktore vyzera ako ta ikonka na gmail a ma aj pseudopouzitelne popup okno, ak by si ho chcel.
  Dalsie pre mna uzitocne je take, ktore neviem, ako sa vola.. Ale viem tomu povedat, ze to hnusne pozadie biele na imo bude navzdy cierne, atp.
  No a este ujde je rozsirenie pre google calendar, zas ako ikonka gmailu ale viem si odhocikial pridat nejaky event do neho (bez preklikavania)..
  No a tak, gl

 4. sotakal [ Pondelok 5.12.2011, 18:01 ]

  Namiesto oficiálneho Gmail checkera odporúčam Mail Checker Minus https://chrome.google.com/webstore/detail/ebojakelgejdogaleoeoaadjpefeifen

  Ďalšie must-have extensions:
  History 2 https://chrome.google.com/webstore/detail/cahejgbbfgmlmjgdjlibphdjeldhagkp
  Window Close Protector https://chrome.google.com/webstore/detail/lnpifgapnmpninomacbhdlconlpikdai
  YouTube Options for Google Chrome https://chrome.google.com/webstore/detail/bdokagampppgbnjfdlkfpphniapiiifn

  Inak by som na tvojom mieste ešte skúsil na skúšku vypnúť AdBlock, ja som ho používal už dosť dávno, ale vtedy som si všimol, že spomaľuje prehliadanie (tebou spomínaný „drobný lag“).

  A k zachovávaniu obsahu textového poľa drobná poznámka: to popup okno asi vyhadzuje stránka, nie Chrome; ak sa ti ale predsa len podarí niečo nechcene zavrieť, Ctrl+Shift+t to obnoví aj s rozpísaným textom.

 5. yablko [ Pondelok 5.12.2011, 18:07 ]

  sotakal: a fakt! chrome si tiež zapamätá rozpísaný text, super.. dík :)

 6. amadeus [ Pondelok 5.12.2011, 18:21 ]

  Ja zostavam verny opere. V podstate pouzivam dva prehliadace operu ako hlavny a ff ako vedlajsi. Skusal som aj chrome, ale velmi rychlo ma presiel ;)
  Zostavam verny oepere.

 7. Lukaydo [ Pondelok 5.12.2011, 19:17 ]

  Ja ostavam pri Opere najma koli spominanemu email klientovi, som nanho dost zvyknuty a v najnovsej verzii prinasa aj celkom fajn, aj ked v podstate len dizajnové zmeny. Ficurky ako UNITE mi zo zaciatku pripadali ako fajn napad, avsak myslim ze jak je rok dlhy som ich ani nepouzil. Dalej co mam rad - panely (ci uz to ze si mozem dat na panel hoc aku stranku), ale fajn mi pride aj panel z odkazmy, kt. viac krat usetril cas pri stahovani roznych veci (myslim ze ine prehliadace ho nemaju, ak sa mylim tam ma zbite). Ale vsetko je to podla mna iba o zvyku.

 8. rinzler [ Pondelok 5.12.2011, 19:59 ]

  hlavne si nezabudni pridat najlepsiu extension https://chrome.google.com/webstore/detail/jkhopfdenimipdamjmfpijifmmpnakpc :P

 9. vizistep [ Pondelok 5.12.2011, 20:17 ]

  A má Chrome něco jako Opera Link?

 10. yablko [ Pondelok 5.12.2011, 20:21 ]

  vizi: má "Chrome sync" alebo neviem či je to to isté, lebo neviem čo je "Opera link" :)

 11. M.Habarta [ Pondelok 5.12.2011, 21:33 ]

  Automaticky převede textový odkaz na stránce na odkaz funkční:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/mblbciejcodpealifnhfjbdlkedplodp

  Zobrazí stránku IE jádrem:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/hehijbfgiekmjfkfjpbkbammjbdenadd

  Hledáš na Googlu a po kliknutí na nalezený odkaz se nabídne tlačítko k přesunutí na místo na stránce, kde se nachází hledaný text:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/okanipcmceoeemlbjnmnbdibhgpbllgc

  Šikovně manadžuje tab sessions:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/edacconmaakjimmfgnblocblbcdcpbko

  Střádá obří množství zavřených tabů a svižně a přehledně je zobrazuje v pop-upu:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/dhhmlfmgnofgaiimhpmapedlkbmfopme

  Trackuje zdroje obrázků a nalezne zdroje alternativní, mnohdy s vyšším rozlišením:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/haebnnbpedcbhciplfhjjkbafijpncjl

  A jeden skript na závěr, který skrývá reklamy na YouTube, umožňuje zakázat autoplay, stahovat videa a tak všelijak podobně:
  http://userscripts.org/scripts/show/57201

  Rádo se stalo.

 12. yablko [ Pondelok 5.12.2011, 21:40 ]

  dík:)

  keep 'em coming, you guys, it's what jesus would do

 13. imaldris [ Utorok 6.12.2011, 22:20 ]

  Nemam sice pre teba ziadny chrome extensiony, len taku srandu, ze po dnesnom update (presne den po tomto clanku :) ) vyzera Tinkerbin v opere este lepsie ako v chrome (teda aspon mne zobrazuje fonty o dost lepsie ako v chrome)
  http://i.imgur.com/MyvBW.png

 14. max [ Nedeľa 11.12.2011, 13:31 ]

  Opera Link je dôvod, prečo som operu dosiaľ neopustil - synchronizácia záložiek, hesiel, poznámok a speed dialu.

 15. yablko [ Nedeľa 11.12.2011, 15:03 ]

  Chrome sync vyzerá byť to niečo podobné.

 16. lolec [ Pondelok 19.12.2011, 12:14 ]

  Opera bohuzial zaostava za dnesnymi browsermi v podpore novych standartov. CSS3 nepozna, CSS 2.1 obcas rozhadze ako sa jej paci. Chrome je good, ale Firefox je best..

 17. yablko [ Pondelok 19.12.2011, 12:32 ]

  Nie je pravda. Od verzie 10 riadne pridali čo do implementácie CSS3/HTML5 features a dnes majú mnohé skôr ako konkurencia. Nehovoriac o tom, že pri množstve CSS3 atribútov Opera nepotrebuje vendor prefix, na rozdiel od ostatných.

  To čo píšeš platilo pred pár rokmi, dnes nie.

 18. peter [ Pondelok 26.3.2012, 12:04 ]

  pre RSS pouzivam "RSS Live Links" (https://chrome.google.com/webstore/detail/hcamnijgggppihioleoenjmlnakejdph) Celkom mi to postacuje, aj ked na Sage++ vo FF to samozrejme nema!

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom