Sucker Punch (2011)

napísal , 1 Apr 2011 [ Filmy ]

sucker punch
by Zack Snyder

Drak naháňa lietadlo z druhej svetovej naložené sporo odetými devami, ktoré robia šrot z robotických samurajov a parou poháňaných náckov. Katanami. V slow motion. Do toho hrá Björk. Kuk:

Best movie ever? Nuž...

Takto. Sucker Punch je nový film Zacka Snydera (300, Watchmen) a v skutočnosti sa viac podobá na tento druhý trailer. Hlavná hrdinka, Baby Doll, nedopatrením zabije svoju sestru, je poslaná do mentálnej inštitúcie, kde sa z krutej reality snaží dostať únikom do imaginárneho sveta, v ktorom sa z liečebne stáva bordel, kde sa s nepríjemnými bordeloidnými situáciami vysporadúva Inception-style pádom do ďalšej "reality", kde spolu s kolegyňami radikálne nakopáva prdele vo svetoch jak vystrihnutých z videoherných cut-scén. To celé v snahe eventuálne z liečebne utiecť. A nie všetko je možno nakoniec tak ako sa zdá ;)

Plán je tak komplikovaný a zamotaný ako to súvetie tam hore. Trochu zbytočne na film o dievčatách natrhávajúcich dračie anály. Keď už sa však na kopanie rití dostane, je na čo pozerať. Snyder vie točiť vizuálne pôsobivé veci a z tohto hľadiska je Sucker Punch špektákel. Všetko medzi tým však má potenciál nudiť. Osobne som s tým problém nemal, keď už nič iné, dievčatá sú nonstop navlečené v odhalených kostýmoch, takže je na čo kukať aj keď zrovna kecajú o veciach, ktoré sú vám tak trochu ukradnuté.


Pozn.: Chystám sa kritizovať a byť prevažne negatívny a tak vôbec. Preto chcem hneď tu ujasniť, že film bol ok, tie 2h ubehli rýchlo a nasledovné problémy sú skôr len zamyslenia nad tým, prečo ma Sucker Punch nebral o niečo viac.


Zamotaný príbeh nech vezme čert. Kvôli príbehu na tento film do kina nejde nikto. Problémy by som videl inde. Snyder má zrejme potrebu ísť za každých okolností na plný plyn. Zdržanlivosť mu jaksi nič nehovorí. Veci ako slow motion (spomalené zábery) sú skvelé na zvýraznenie situácie - vo filme je scéna, kde dievka šmarí sekeru do parného esesáka, úder ho prevráti vo vzduchu a kým je hore, čas sa na zlomok sekundy spomalí a scéna hneď pokračuje svižnou rýchlosťou. A je to hrozne efektné a úderné a má to gule!

Slow motion je v tomto filme však kompletne všade a furt. Slow motion saltá vo vzduchu, slow motion kráčanie po schodoch, slow motion padajúci hrniec zemiakov (true story), slow motion všetko. Občas to vyzerá pôsobivo, inokedy akčná scéna proste pôsobí pomalo a pocit prekvapenia je fuč.

Rovnako hudba. Milujem, keď filmy občas namiesto orchestrálneho rambajzu použijú skutočné songy, ktoré revú cez dianie na plátne. Zvyčajne to býva tak v jednej-dvoch scénach za film, ktoré sa človeku vryjú do pamäte, pretože vynikajú voči ostatku. Tu znova non-stop. Výnimočnosť sa stráca. Niekto by s tým mohol mať problém, mne toto však absolútne vyhovuje, pretože rockové songy cez akčné scény žerem. A že sa jedná o tvrdšie a jemnou elektronikou podkreslené verzie vecí od Emiliani Torrini a Björk, prípadne klasiky ako Sweet Dreams a Where Is My Mind tiež neni na zahodenie. Hudba je zrejme najdôležitejší faktor prečo si slow-mo fighty udržali moju pozornosť.

Tie sú totiž tak prehnané a dievčatá stvárajú veci takého kalibru, že sa z nich vytráca veškeré dramatično. Človek si totiž čoskoro uvedomí, že sa nikomu v žiadnej situácii nemôže nič stať. A akčné scény vo filmoch fungujú, keď má človek o postavy strach, keď im niečo hrozí, keď sú v prdeli a diváka zaujíma, ako sa z nej vyhrabú. V momente keď vie, že im nič nehrozí pretože kedykoľvek môžu vyskočiť 20m do výšky a všetko bude ok, to stráca šťavu. Nastáva riziko Matrix 2 efektu, kde Neo 15 min búši do 300 agentov Smithov len aby nakoniec odletel. Um.. WTF?! Načo? Štvrť hodinu čumím na fight, ktorý nemá vplyv na nič čo sa deje a navyše je absolútne zbytočný, keďže sa mu dalo vyhnúť v prvej sekunde?

Toto si človek uvedomí na konci inak fajného steampunk-nazi-killzone "levelu", kde Baby Doll katanou odráža guľky z 2m vzdialenosti bez známky strachu na tvári. Na začiatku ďalšieho po výskoku z lietadla (bez padáku, of korz) elegantne pristane na zem a pod sebou nechá malý kráter, z ktorého sa vyrúti rozstrieľať bandu orkov. Vtedy je už jasné, že žiadne skutočné napätie sa v bitkách konať nebude a človek sa môže baviť čisto z vizuálov. Prípadne z miestami nápaditých záberov, úderov, odletov, výbuchov a tak vôbec. Našťastie je väčšinou na čo pozerať.

Ešte k tým songom. Jedná sa prevažne o remixy a cover verzie známych hitov, ktorých výber je tematicky spätý s tým, čo sa práve deje a to tak, že silno. Sweet Dreams hrá v scéne kde je naznačené zneužívanie dievčat ("some of them want to use you.. some of them want to abuse you.."), Where is my mind, keď sa dievčatá ocitnú v imaginárnom svete, "Sing me to sleep" keď Baby Doll v noci namiesto spánku plače nad svojím ťažkým osudom... Žiadne nenápadné metafory a náznaky, znova metóda "úplne alebo vôbec". Ale to je už fakt také rýpanie sa v detailoch.

Cover verzie sú naspievané ženami, zrejme z dôvodu emancipácie, myšlienkou ktorej chcel režisér vraj naplniť celý film. Snaha rozhodne chvályhodná, len sa žiaľ akosi nepodarilo. Kompletne všetky ženy sú vo filme neustále ponižované, zneužívané a využívané a ešte aj v imaginárnom svete, kde kopú prdele, potrebujú Davida Carradina aby im vysvetlil, čo presne majú robiť. Teda on to samozrejme neni David Carradine, ale snaží sa mohutne. Takže women power sa nekoná a ak, tak vyslovene len na povrchu.

A keď už toľko kydám, mohol by som prihodiť aj zopár klasických kixov v logike, ale nechajme to už tak :) Znova opakujem, všetko hore uvedené sú veci, ktoré mi zážitok vyslovene nepokazili. Keď sa to hýbe je na čo pozerať, slečny sú súce, sukne pekelne krátke, katany ostré a muzika dobrá. Len by sa to miestami fakt mohlo hýbať svižnejšie :)

Je však ťažké odporučiť tento film. Mne vizuálno podložené ráznou muzikou k relatívnej spokojnosti stačilo, vám nemusí. A podľa toho, ako vyzerajú recenzie po internetoch dosť možno ani nebude :) Ak sa však stotožňujete s pozitívami čo som tu spomenul a ak vás trailer zaujal, to za pokus stojí. Takže tak. Na záver snáď už len odkaz na desivý článok o lobotómii. Čo je oveľa menej offtopic, ako by sa mohlo zdať. So yeah. Sweet dreams :)

3/5

napísal , 1 Apr 2011

9 komentárov

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Rayiner [ Piatok 1.4.2011, 20:13 ]

  Super recenzia :-)

 2. hogy [ Piatok 1.4.2011, 21:09 ]

  silne...
  Hoc su slečny súce, sukne pekelne krátke, katany ostré a muzika dobrá.
  ...tak to nemusim vidiet :)

 3. yablko [ Piatok 1.4.2011, 23:37 ]

  nemusíš, vskutku:)

 4. viktor [ Piatok 8.4.2011, 09:24 ]

  co si sa ty zblaznil?:) taketo smiesne pocitacove filmy :D najlepsie filmy su z obdobi 1978-2000.. a nepise sa BEST MOVIE EVER, ale najlepsi film vobec..

 5. yablko [ Piatok 8.4.2011, 12:24 ]

  huh? ja či som sa zbláznil? čo JA som ten film natočil?:)

  pozri, keď si to aj prečítaš, zistíš, že som z toho filmu 2x nadšený nebol a rozhodne to nepovažujem ani z ďaleka za best movie ever;)

  a "best movie ever" sa píše "best movie ever" ;)

 6. viktor [ Piatok 8.4.2011, 19:36 ]

  sme slovaci, piseme po slovensky..

 7. yablko [ Piatok 8.4.2011, 20:52 ]

  sme ľudia, píšeme ako chceme:)

 8. 81403 [ Sobota 9.4.2011, 09:35 ]

  damn right! ;)

 9. Christian Ježík [ Streda 4.4.2012, 14:31 ]

  Super film
  Super triller
  Super herečky
  Super dej a
  Super predstavivosť Babydoll

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom