Ako NAOZAJ rozbehať zdieľanie súborov v XP

napísal , 4 Oct 2010 [ Hacky Windows ]

Zdieľanie je fajn. O to viac zamrdí, že v XP dosť často nejde. Svojho času som čítal strašné množstvo návodov a diskusií na fórach a NIČ nepomáhalo. Nakoniec som ale prišiel na ultimátne riešenie a konečne som sa oň™ rozhodol podeliť so svetom.

V prvom rade vypnite jednoduché zdieľanie (Control Panel » Folder Options » View » Use simple file sharing). Potom stačí dať zdieľať hocijaký adresár (pravý klik » Sharing and security), na druhom počítači napísať do explorera alebo Total Commandera \\[meno prvého počítača] a ... pravdepodobne sa nič nebude diať :) Ale sme na dobrej ceste!

Teraz prichádza ten zapeklitý problém, s ktorým mi nikto nevedel pomôcť. Nestačí povoliť guesta, nestačí si vytvoriť ani odstrániť heslo, nestačí reštartovať systémové služby.. nie, zrada je niekde inde.. Pripravte sa už to ide!

Sem sa treba preklikať: Control Panel » Administrative Tools » Local Security Policy » Local Policies » User Rights Assignment » Deny access to this computer from the network a odstrániť stadiaľ guesta (je jedno, či ho máte alebo nemáte povoleného v normálnych používateľoch).

Záhadné nastavenia zdieľania súborov

Po tomto reštartujte PC a budú sa diať veci nevídané! Ešte aby sme si trochu zvýšili istotu, tak namiesto mena počítača napíšeme \\[IP adresa] a zdieľanie by už malo naozaj fungovať! (pri prvom pripojení to môže pár sekúnd trvať)

Zdieľanie súborov medzi XP a Windows 7

Je vskutku pozoruhodné, že existuje takéto nastavenie a že sa vie samé od seba tak kvalitne dosrať. Také niečo dokáže asi fakt len Microsoft. :p

A ešte 2 malé hinty. Prvý - Windows má implicitne zapnuté administrátorké shares (Read/Write prístup k celému disku), ku ktorým môžete pristupovať, pokiaľ poznáte meno a heslo nejakého používateľa s administrátorkými právami (heslo musí byť v prvom rade vytvorené). Dostanete sa k nim nasledovne - \\[meno PC/ip adresa]\[písmeno jednotky]$, ciže napríklad \\192.168.0.23\D$.

A druhý (pre niektorých sa nebezpečnou rýchloťou blíži Captain Obvious) - pokiaľ kopírujete veľké množstvo údajov medzi dvoma počítačmi a chcete využiť gigabitovú rýchlosť alebo len nemáte na blízku router, stačí nastaviť obidvom počítačom pevné IP adresy (napr. 192.168.0.23 a 192.168.0.42), pripojiť kábel a zdieľanie by malo bez problémov a veľkou rýchlosťou fungovať.

napísal , 4 Oct 2010

4 komentáre

komentuj ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom
 1. Pupuš [ Pondelok 4.10.2010, 13:43 ]

  Zdieľanie súborov v XP ukazované na 7mičke :P Ty beťár™ jeden.

 2. 81403's consciousness [ Pondelok 4.10.2010, 13:49 ]

 3. 81403 [ Pondelok 4.10.2010, 15:52 ]

  @Pupuš - sak aby bolo vidiet, ze su to 2 rozne pocitace
  @smartass, co sa nevie podpisat - ja to mam na 2 strany :p a nie je to ani tak navod na zdielanie suborov, ako na opravenie zahadnych nastaveni, "vdaka" ktorym zdielanie nejde
  navyse ma tu vyhodu, ze aj realne funguje, takze si moze dovolit mat 2 strany ;)
  btw fajn obrazok.. zober si aky musis mat s tolkymi tlacitkami, packami, obrazovkami a inymi kravinami pocit kontroly :)

 4. oo [ Piatok 5.10.2012, 17:18 ]

  FAKT NUVERiTELNE JAK DOKAZE MICRosof NEco tak dokonale posrat mali bi im za to dat nobelovu cenu

  a est ze us mi to
  funguje

ku každému komentáru sa v databáze ukladá iba meno, text a dátum, iba za účelom zobrazenia pod článkom
neukladá sa email, IP adresa ani informácie o prehliadači a údaje sa nepoužívajú na reklamu, newsletter, na žiadnu ekonomickú aktivitu, nikam sa neposielajú, sú v databáze len aby sa mohli zobraziť pod článkom